Printscreen/Youtube/Staatsoper StuttgartZbog neprimerenih scena opere "Sancta", gledaoci napuštaju izvedbu
Muzički performans u Nacionalnoj operi u Štutgartu izaziva brojne kontroverze i uznemirenje među hrišćanskom zajednicom širom sveta, otvarajući pitanje granica umetničke slobode u savremenom društvu.
U svetu gde su hrišćanske vrednosti sve češće na udaru, nova provokacija dolazi iz Nemačke, tačnije iz Nacionalne opere u Štutgartu, koja je početkom oktobra počela s izvođenjem kontroverznog muzičkog dela "Sancta". Ova predstava, prema rečima mnogih, duboko je povredila verska osećanja hrišćana, izazivajući šok i zgražavanje, kako među vernicima tako i širom javnosti.
Nakon što su hrišćani svedočili uništenju katedrale Notr-dam u Parizu, učestalim napadima na crkve širom zapadnih zemalja i uznemirujućim satanističkim performansima na globalnim događajima poput Olimpijskih igara čini se da je "Sancta" nastavak ovih trendova. Ova opera u Štutgartu sa svojim bogohulnim prikazima hrišćanskih simbola i svetogrđem postala je novi front u kulturnom ratu protiv hrišćanstva.
Printscreen/Youtube/Staatsoper Stuttgart
Zbog neprimerenih scena opere "Sancta", gledaoci napuštaju izvedbu
"Sancta" je od samog početka naišla na oštre kritike. Tokom prvih izvođenja 18 gledalaca je napustilo predstavu zbog osećaja nelagodnosti i šoka, a troje je čak primilo medicinsku pomoć. Prema izveštaju lokalnih medija, scene koje prikazuju obnažene monahinje, Isusa Hrista. koji ih bičuje, kao i raspeća s krvlju, duboko su uznemirile publiku. Ove slike, koje se u predstavi nazivaju umetnošću, mnogi vernici smatraju bogohulnim napadom na svetinju hrišćanstva.
Sebastijan Embling, predstavnik opere, priznao je da je delo "izuzetno surovo" i da nije preporučljivo za mlađu publiku, dok je istovremeno odbacio mogućnost bilo kakvih izmena u predstavi, uprkos brojnim apelima. On je naveo da je publika "znala šta bira" i naglasio da se koriste efekti poput lažne krvi, iako je priznao da bi moglo doći do stvarnih povreda izvođača zbog nasilnih scena.
Printscreen/Youtube/Staatsoper Stuttgart
Sebastijan Embling, predstavnik opere, priznao je da je delo „izuzetno surovo“ i da nije preporučljivo za mlađu publiku
Reakcije hrišćanske zajednice ne izostaju. Katolički vernici i Crkva okarakterisali su predstavu kao „vulgarno bogohuljenje“, a brojni hrišćanski lideri pozvali su na bojkot predstave i zaštitu verskih sloboda.
- Ovo je otvoreni napad na našu veru - izjavio je jedan od predstavnika lokalne crkvene zajednice, prenosi sajt "Vima Orthodoxias", ističući da je ovakvo vređanje hrišćanskih simbola neprihvatljivo u savremenom društvu.
Iako "Sancta" izaziva kontroverzu i povređuje verska osećanja mnogih hrišćana, autori i produkcija Nacionalne opere u Štutgartu ostaju nepokolebljivi. Ovaj događaj predstavlja još jedan primer sve češćih pokušaja razgradnje hrišćanske tradicije pod etiketom navodnih umetničkih performansa, otvarajući ozbiljna pitanja o granicama umetničke slobode i poštovanju verskih uverenja u modernom svetu.
Noćni napad na dve svetinje: Hram Svetog Spiridona i Hram Svetog oca Nikolaja postali cilj napada i uznemirili vernike, dok policija traži počinioce ovih incidenata.
Sanija Ahmeti demonstrira antistres tehnike, skrnavivši hrišćansku svetinju, a njen čin svetogrđa šokirao je vernike koji se pitaju da li je ova "rekreativna" aktivnost "pomen" patnjama Srba na Kosovu i Metohiji.
Naučnici su otkrili izuzetno retku biljku iz pećine severno od Jerusalima, staru ceo milenijum. Iako još nije donela ni cvet ni plod, njena lekovita svojstva već otkrivaju neprocenjivo blago drevnih vremena i Božijeg promisla.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti – sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu, jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Dok Srbija oplakuje žrtve tragedije u Novom Sadu, meštani kragujevačkog naselja Korićani suočeni su sa strašnim prizorom – nepoznati počinioci su provalili na lokalno groblje, lomeći krstače i oštećujući spomen-ploče i kapelu.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".