Noćni napad na dve svetinje: Hram Svetog Spiridona i Hram Svetog oca Nikolaja postali cilj napada i uznemirili vernike, dok policija traži počinioce ovih incidenata.
U noći između 10. i 11. septembra 2024. godine, spokoj u Petrinji narušen je mržnjom i svetogrđem, koji su zadesili hramove Srpske pravoslavne crkve. Na strašan način, svetinje koje su vekovima bile uporišta duhovnosti i nade sada su se našle na meti vandalizma, na primeren način oskrnavljenja koji duboko pogađa srce svakog vernika.
SPC/Eparhija gornjokarlovačka
Oskrnavljeni Hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji
Hram Svetog Spiridona Čudotvorca, čija izgradnja je započela 2019. godine, bio je u proteklom periodu žrtva više incidenata, ali poslednji čin vandala bio je posebno drzak. Grafiti mržnje ispisani su na zvoniku ove novije, ali već voljene crkve, čime je po ko zna koji put narušena njena svetost. Dok zlatni krstovi i ikone mirno gledaju sa visine, poruke netrpeljivosti ostaju kao mrlje na njenom svetom telu.
Nekoliko stotina metara dalje, Hram Svetog oca Nikolaja, izgrađen 1798. godine i obnovljen sa velikom pažnjom i ljubavlju, takođe je postao žrtva vandalskog napada. Na zapadnoj fasadi ove crkve, koja je čuvala tajne i molitve kroz više od dva veka, sada se nalaze grafiti koji ne samo da narušavaju njen izgled, već duboko povređuju dušu vernika.
SPC/Eparhija gornjokarlovačka
Nakon što je crkvena opština u Petrinji prijavila ove incidente, timovi kriminalističke policije odmah su pristupili uviđaju, tražeći tragove koji bi mogli voditi do počinilaca ovog svetogrđa. Svi nadležni organi uložili su napore da pronađu odgovorne i izvedu ih pred pravdu, ali duhovne rane koje su ostale na ovim svetim mestima zahtevaju mnogo više od materijalnih popravki.
Ovaj tragični događaj dolazi kao podsećanje na to koliko je važno čuvati i poštovati sve što je sveto. Hramovi nisu samo građevine od kamena i maltera; oni su duhovna uporišta, mesta molitve i zajedništva, i duboko su ukorenjeni u životima i verovanjima mnogih ljudi. Skrnavljenje svetih mesta je napad na samu suštinu vere i kulture i zahteva zajednički odgovor svih koji veruju u vrednosti tolerancije i poštovanja.
SPC/Eparhija gornjokarlovačka
Na meti vandala našlo se i pravoslavno Groblje u Petrinji
Dok se pravoslavni vernici u Petrinji mole za mir i pravdu, ova svetogrđa treba da budu podsećanje na potrebu za duhovnom i moralnom obnovom, kako bismo zajedno izgradili svet u kojem će svetost i ljudska dostojanstva biti zaštićeni i poštovani.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Meštani naselja Raštani u Mostaru zatekli razbijene prozore, razbacane ikone i opljačkane svetinje u hramu koji su sami podigli pre dve godine – sveštenik očajan, a narod u suzama traži istinu i pravdu
Predlog Zakona o grobljima izazvao je strah i tugu među preostalim Srbima u Hrvatskoj – ukoliko bude usvojen, spomenici sa ćiriličnim natpisima i pravoslavnim simbolima moći će da se uklanjaju kao „neprimereni“.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
Dok Srbija oplakuje žrtve tragedije u Novom Sadu, meštani kragujevačkog naselja Korićani suočeni su sa strašnim prizorom – nepoznati počinioci su provalili na lokalno groblje, lomeći krstače i oštećujući spomen-ploče i kapelu.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Na praznik Svetog Atanasija Velikog, u hramu Svetog Save na Vračaru, liturgijsko sabranje okupilo je arhijereje iz više krajeva sveta, a duhovna poruka slavljenika dotakla je srca svih prisutnih: da živimo rukovođeni svetiteljskom mudrošću i božanskom ljubavlju.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.