Ova crkva, posvećena osnivaču Jezuita, sadrži fantastično oslikane scene koje prikazuju četiri kontinenta, a Andrea Pozo je koristeći barokne tehnike stvorio optičke iluzije koje zadivljuju posetioce i stvaraju utisak trodimenzionalnog prostora.
Ponekad naizgled obične crkve kriju u svojoj unutrašnjosti najneobičnija umetnička dela. Jedna od njih je crkva Svetog Ignacija Lojolskog u Rimu.
Smeštena u samom centru grada, ova crkva može lako da promakne vašoj pažnji ukoliko je ne tražite namenski. Ali zašto bismo uopšte hteli da je tražimo, pitate se? Zamislite crkvu koja nema kupolu, ali ćete je ipak videti. Ili tavanicu na stubovima koja zapravo nema stubove.
Kako je to moguće? Hajde da zajedno otkrijemo ovo remek-delo optičkih iluzija.
Kako je nastala crkva Svetog Ignacija Lojolskog?
Crkva je posvećena Ignasiju Lojolskom, osnivaču Jezuita, odnosno Družbe Isusove. Deo je impozantne građevine Rimskog koledža namenjenog obrazovanju mladih isusovaca. Koledž je prvobitno uključivao jednu manju crkvu, ali se ubrzo pokazalo da nije više mogla da primi preko 2.000 studenata koji su došli u Rim na studije. Isusovci su zato odlučili da izgrade crkvu mnogo veću od prethodne.
Radovi su počeli 1626. godine. Nakon 60 godina, crkva je bila gotovo završena, ali je nedostajala kupola i novac za njenu izgradnju. Za rešenje obog problema bio je pozvan isusovac i slikar Andrea Pozo, koji je zahvaljujući izvanrednoj veštini uspeo da “završi” kupolu i ne samo to. Oslikao je fresku na tavanici zbog koje danas stotine tursta dolazi da je vide.
U samom manastiru posebno je zanimljiva kapela Svetog Trifuna, manastirska kosturnica u kojoj se mogu videtu stotine lobanja i kostiju u kriptama iza rešetaka.
Iako mnogi ljudi čin celivanja ruke svešteniku doživljavaju samo kao delo ljubaznosti i izražavanje svoje vere u Isusa Hrista, ovaj gest ima mnogo dublje značenje i simboliku.
Sa dobro izbalansiranom grupom, bilo je moguće da prikupe materijal sa mnogo podataka i iz puno izvora, kako bi finalni rezultat bio najbliži istinitom prikazu lika svetitelja.
Presveta Bogorodica mi je rekla da će se ispuniti sve što je zapisano u Svetom pismu. Dolazi treći svetski rat, 3/4 čovečanstva će biti uništeno, samo 1/4 ćovečanstva će biti spasena, pričala je Prepodobna Sofija Klisurska.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Religija.rs vas poziva da kroz svoje fotografije zabeležite najvažniji trenutak hrišćanskog života i osvojite zlatne darove koji, pored materijalne, nose i duhovnu vrednost, jer doprinose očuvanju bogate pravoslavne tradicije.
Na misnoj svečanosti u Bazilici Svetog Petra, Sveti Otac imenovao je nove članove Kardinalskog zbora, povećavajući globalnu zastupljenost unutar Crkve. Ukupan broj od 140 kardinala s pravom glasa menja tok budućeg izbora pape.
Do sad su njeni predstavnici u Srbiji bili u rangu nadbiskupa. Kardinal je prvi po rangu do pape, a dok ne napune 80 godina mogu da biraju i budu birani za novog papu.
Metropolitan grupa, u vlasništvu ljubljanske nadbiskupije, u svom sefu ima skoro 130 kilograma zlata, po aktuelnim tržišnim cenama, vrednog više od deset miliona evra.
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.
Združeni horovi Pevačkog društva su ovu numeru izveli pod dirigentskom palicom Katarine Stanković i Milene Antonović, a upravo ova verzija se na društvenim mrežama stihijski proširila na svih sedam kontinenata.
U besedi posle liturgije, patrijarh carigradski podsetio na izjavu svog prethodnika, patrijarha Atinagore, iz 1963. godine o približavanju Rimu, kao i na njegov istorijski susret sa papom Pavlom VI u Jerusalimu 1964. godine, koji je označio prekretnicu u međuhrišćanskom dijalogu.
Isprobajte recept za mekano i mirisno pecivo koje je idealno za svaki dan posta na ulju, ali i za svečane prilike. Priprema je jednostavna, a ukus nezaboravan – biće to ljubav na prvi zalogaj!
Združeni horovi Pevačkog društva su ovu numeru izveli pod dirigentskom palicom Katarine Stanković i Milene Antonović, a upravo ova verzija se na društvenim mrežama stihijski proširila na svih sedam kontinenata.
Crkva nas uči da je i patnja dobra za nas, da mi kroz nju sebe obezbeđuje spasenje i mesto u Carstvu nebeskom, ali da ona nikako ne sme prerasti u očajanje.
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.