U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ugostio je biskupa Trsta, s kojim je razgovarao o zajedničkoj misiji i istorijskim vezama Srba i Italijana.
U atmosferi dubokog poštovanja i duhovne bliskosti, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu biskupa grada Trsta, dr Enrika Trevizija. Biskup Trevizi, predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, stigao je u srpsku prestonicu u pratnji episkopa švajcarskog Andreja. Tokom ovog srdačnog susreta, patrijarh Porfirije izrazio je zahvalnost na podršci koju biskup Trevizi pruža misiji Srpske pravoslavne crkve u Trstu, gradu u kojem su vekovima isprepletane tradicije i kulture srpskog i italijanskog naroda.
Foto: SPC
Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu
Tokom razgovora, naglašena je duboka istorijska povezanost Srpske pravoslavne crkve i grada Trsta. Ovaj italijanski grad, vekovima trgovački i kulturni centar, bio je utočište i dom brojnim pravoslavnim Srbima koji su tu stizali od 18. veka, donoseći sa sobom svoj duh, jezik i veru. Srpska zajednica u Trstu, prvenstveno formirana od trgovaca i zanatlija, već tada je pokazivala potrebu za organizovanjem crkvenog života i očuvanjem pravoslavnog identiteta.
Središte ovog duhovnog i kulturnog okupljanja Srba u Trstu postala je Crkva Svetog Spiridona, izgrađena 1753. godine. Ovaj hram, posvećen svetitelju zaštitniku trgovaca, ne samo da je bio bogoslužbeni prostor, već i kulturni centar srpske zajednice u Trstu. Tokom decenija, Crkva Svetog Spiridona doživela je brojne obnove, od kojih je najznačajnija ona iz kasnog 19. veka, kada je zadobila svoj prepoznatljivi vizuelni identitet u vizantijskom stilu. Danas ovaj hram, kao zaštićeni kulturni spomenik, svedoči o trajnom prisustvu srpske pravoslavne tradicije u Italiji.
Foto: SPC
Predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, Biskup Trevizi stigao je u Beograd u pratnji episkopa švajcarskog Andreja
Srpska pravoslavna crkva u Trstu kroz istoriju je bila bedem očuvanja jezika, kulture i duhovnosti srpske zajednice. U okviru crkvene organizacije, formirane su škole, štampane knjige, a održavane su i brojne kulturne manifestacije koje su omogućavale očuvanje srpskog identiteta na stranom tlu. Iako su kroz vreme zajednicu potresali različiti istorijski izazovi, ratovi i političke promene, Crkva Svetog Spiridona ostala je mesto okupljanja Srba i pravoslavnih vernika u Trstu, duhovna svetionica koja je čuvala plamen vere i zajedništva.
Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak tog višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu. Kroz obnovljeno prijateljstvo i saradnju, patrijarh i biskup su potvrdili posvećenost očuvanju verskog i kulturnog nasleđa srpske zajednice u Trstu, koje se vekovima baštini.
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu predstavljena je monografija episkopa moravičkog Tihona, monumentalno delo koje otkriva razvoj oltarske pregrade kroz vekove, osvetljavajući ključne trenutke srpske crkvene i umetničke istorije.
U suočavanju sa neosnovanim kritikama, Informativna služba SPC u saopštenju poručuje da ostaje nepokolebljiva pred napadima, uvek spremna na dijalog, ali isključivo u skladu sa svojim hrišćanskim principima.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Sve više sveštenika koristi internet za širenje vere. Paroh crmnički, sveštenik Slobodan Lukić, daje jasan odgovor koliko propovedi u virtuelnom prostoru mogu zadržati svoju duhovnu autentičnost i svrhu.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U hramu Uspenja Presvete Bogorodice patrijarh sa arhijerejima u subotu 5. jula služi liturgiju i pomen za hiljade nevino postradalih Srba iz Birča i Srednjeg Podrinja.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.