U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ugostio je biskupa Trsta, s kojim je razgovarao o zajedničkoj misiji i istorijskim vezama Srba i Italijana.
U atmosferi dubokog poštovanja i duhovne bliskosti, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu biskupa grada Trsta, dr Enrika Trevizija. Biskup Trevizi, predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, stigao je u srpsku prestonicu u pratnji episkopa švajcarskog Andreja. Tokom ovog srdačnog susreta, patrijarh Porfirije izrazio je zahvalnost na podršci koju biskup Trevizi pruža misiji Srpske pravoslavne crkve u Trstu, gradu u kojem su vekovima isprepletane tradicije i kulture srpskog i italijanskog naroda.
Foto: SPC
Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu
Tokom razgovora, naglašena je duboka istorijska povezanost Srpske pravoslavne crkve i grada Trsta. Ovaj italijanski grad, vekovima trgovački i kulturni centar, bio je utočište i dom brojnim pravoslavnim Srbima koji su tu stizali od 18. veka, donoseći sa sobom svoj duh, jezik i veru. Srpska zajednica u Trstu, prvenstveno formirana od trgovaca i zanatlija, već tada je pokazivala potrebu za organizovanjem crkvenog života i očuvanjem pravoslavnog identiteta.
Središte ovog duhovnog i kulturnog okupljanja Srba u Trstu postala je Crkva Svetog Spiridona, izgrađena 1753. godine. Ovaj hram, posvećen svetitelju zaštitniku trgovaca, ne samo da je bio bogoslužbeni prostor, već i kulturni centar srpske zajednice u Trstu. Tokom decenija, Crkva Svetog Spiridona doživela je brojne obnove, od kojih je najznačajnija ona iz kasnog 19. veka, kada je zadobila svoj prepoznatljivi vizuelni identitet u vizantijskom stilu. Danas ovaj hram, kao zaštićeni kulturni spomenik, svedoči o trajnom prisustvu srpske pravoslavne tradicije u Italiji.
Foto: SPC
Predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, Biskup Trevizi stigao je u Beograd u pratnji episkopa švajcarskog Andreja
Srpska pravoslavna crkva u Trstu kroz istoriju je bila bedem očuvanja jezika, kulture i duhovnosti srpske zajednice. U okviru crkvene organizacije, formirane su škole, štampane knjige, a održavane su i brojne kulturne manifestacije koje su omogućavale očuvanje srpskog identiteta na stranom tlu. Iako su kroz vreme zajednicu potresali različiti istorijski izazovi, ratovi i političke promene, Crkva Svetog Spiridona ostala je mesto okupljanja Srba i pravoslavnih vernika u Trstu, duhovna svetionica koja je čuvala plamen vere i zajedništva.
Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak tog višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu. Kroz obnovljeno prijateljstvo i saradnju, patrijarh i biskup su potvrdili posvećenost očuvanju verskog i kulturnog nasleđa srpske zajednice u Trstu, koje se vekovima baštini.
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu predstavljena je monografija episkopa moravičkog Tihona, monumentalno delo koje otkriva razvoj oltarske pregrade kroz vekove, osvetljavajući ključne trenutke srpske crkvene i umetničke istorije.
U suočavanju sa neosnovanim kritikama, Informativna služba SPC u saopštenju poručuje da ostaje nepokolebljiva pred napadima, uvek spremna na dijalog, ali isključivo u skladu sa svojim hrišćanskim principima.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Sve više sveštenika koristi internet za širenje vere. Paroh crmnički, sveštenik Slobodan Lukić, daje jasan odgovor koliko propovedi u virtuelnom prostoru mogu zadržati svoju duhovnu autentičnost i svrhu.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Na sastanku u Beogradu razgovarano je o izazovima pravoslavlja u savremenom svetu, produbljivanju veza srpskog i grčkog naroda i ustupanju svetih moštiju Prepodobnog Justina Ćelijskog i Svetog Nikolaja Žičkog.
U Patrijaršijskom dvoru, razgovor poglavara Srpske pravoslavne crkve i visokog diplomate otkriva važnost međureligijskog dijaloga i izgradnje mostova razumevanja između Srbije i Češke.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.