Aktuelno iz SPC 08.11.2024 | 09:00

SUSRET PRAVOSLAVNE I RIMOKATOLIČKE CRKVE U BEOGRADU: Patrijarh Porfirije dočekao biskupa Trsta Enrika Trevizija

Izvor: SPC
Autor: Saša Tošić
SUSRET PRAVOSLAVNE I RIMOKATOLIČKE CRKVE U BEOGRADU: Patrijarh Porfirije dočekao biskupa Trsta Enrika Trevizija
Foto: SPC

U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ugostio je biskupa Trsta, s kojim je razgovarao o zajedničkoj misiji i istorijskim vezama Srba i Italijana.

U atmosferi dubokog poštovanja i duhovne bliskosti, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu biskupa grada Trsta, dr Enrika Trevizija. Biskup Trevizi, predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, stigao je u srpsku prestonicu u pratnji episkopa švajcarskog Andreja. Tokom ovog srdačnog susreta, patrijarh Porfirije izrazio je zahvalnost na podršci koju biskup Trevizi pruža misiji Srpske pravoslavne crkve u Trstu, gradu u kojem su vekovima isprepletane tradicije i kulture srpskog i italijanskog naroda.

Foto: SPC
Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu

Tokom razgovora, naglašena je duboka istorijska povezanost Srpske pravoslavne crkve i grada Trsta. Ovaj italijanski grad, vekovima trgovački i kulturni centar, bio je utočište i dom brojnim pravoslavnim Srbima koji su tu stizali od 18. veka, donoseći sa sobom svoj duh, jezik i veru. Srpska zajednica u Trstu, prvenstveno formirana od trgovaca i zanatlija, već tada je pokazivala potrebu za organizovanjem crkvenog života i očuvanjem pravoslavnog identiteta.

Središte ovog duhovnog i kulturnog okupljanja Srba u Trstu postala je Crkva Svetog Spiridona, izgrađena 1753. godine. Ovaj hram, posvećen svetitelju zaštitniku trgovaca, ne samo da je bio bogoslužbeni prostor, već i kulturni centar srpske zajednice u Trstu. Tokom decenija, Crkva Svetog Spiridona doživela je brojne obnove, od kojih je najznačajnija ona iz kasnog 19. veka, kada je zadobila svoj prepoznatljivi vizuelni identitet u vizantijskom stilu. Danas ovaj hram, kao zaštićeni kulturni spomenik, svedoči o trajnom prisustvu srpske pravoslavne tradicije u Italiji.

Foto: SPC
Predvodeći grupu rimokatoličkih sveštenika, Biskup Trevizi stigao je u Beograd u pratnji episkopa švajcarskog Andreja

Srpska pravoslavna crkva u Trstu kroz istoriju je bila bedem očuvanja jezika, kulture i duhovnosti srpske zajednice. U okviru crkvene organizacije, formirane su škole, štampane knjige, a održavane su i brojne kulturne manifestacije koje su omogućavale očuvanje srpskog identiteta na stranom tlu. Iako su kroz vreme zajednicu potresali različiti istorijski izazovi, ratovi i političke promene, Crkva Svetog Spiridona ostala je mesto okupljanja Srba i pravoslavnih vernika u Trstu, duhovna svetionica koja je čuvala plamen vere i zajedništva.

Susret patrijarha Porfirija i biskupa Trevizija predstavlja nastavak tog višedecenijskog dijaloga i uzajamne podrške između pravoslavnih i rimokatoličkih vernika u Trstu. Kroz obnovljeno prijateljstvo i saradnju, patrijarh i biskup su potvrdili posvećenost očuvanju verskog i kulturnog nasleđa srpske zajednice u Trstu, koje se vekovima baštini.

Aktuelno iz SPC 15:00 | 24.10.2024

"RASKOL NE MOŽE OPRATI NI MUČENIČKA KRV"! Arhimandrit Petar (Dragojlović) o duhovnim i nacionalnim prednostima davanja autokefalnosti MPC!

Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).