PET GODINA NAKON RAZORNOG POŽARA, SIMBOL PARIZA PONOVO ZRAČI DUHOVNOM SNAGOM: U povorci stotina vernika sa svećama, statua Device Marije vraćena u Notr Dam
U svečanoj procesiji kroz srce francuske prestonice, vernici su uz molitve ispratili povratak statue Device Marije u obnovljenu katedralu, čije je veličanstveno otvaranje zakazano za 7. i 8. decembar.
U tišini i molitvi, uz blagi sjaj stotina sveća koje su osvetljavale ulice Pariza, povorka vernika ispratila je povratak statue Device Marije i deteta u katedralu Notr Dam. Ovaj dirljiv događaj simbolizuje ne samo obnovu jedne od najslavnijih svetinja sveta, već i povratak nade i vere u srca miliona ljudi.
Statua, koja je poslednjih pet godina bila smeštena u obližnjoj crkvi nakon razornog požara 2019. godine, vraćena je u katedralu u svečanoj procesiji predvođenoj pariskim nadbiskupom Loranom Ulrihom. Nadbiskup je blagoslovio statuu tokom povorke, dok su vernici pevali himne i molili se, prožeti duhovnim uzdizanjem ovog svetog trenutka. Podnožje statue, ukrašeno belim cvećem, predstavljalo je simbol čistote i obnove, dok je tiha molitva prožimala vazduh Pariza.
- Svet će ponovo pronaći ovo mesto utočišta, ovaj poziv na razmišljanje i nadu - izjavio je nadbiskup Ulrih, ističući duhovnu snagu i značaj katedrale koja vekovima okuplja vernike iz svih krajeva sveta.
Notr Dam, građena gotovo dva veka od sredine 12. veka, suočila se sa neviđenim izazovima nakon požara 15. aprila 2019. godine. Dok je njena veličanstvena fasada opstala, unutrašnjost i krovište pretrpeli su ogromna oštećenja, zahtevajući višegodišnje napore restauracije. Projekat, vredan 550 miliona evra, omogućila je velikodušnost donatora poput Fransoa Anri Pinoa i porodice Arno, a sredstva koja su preostala sada će biti uložena u dalje unapređenje zdanja.
JEANNE ACCORSINI / Sipa Press / Profimedia
Stotine vernika sa svećama u rukama okupili su se ispred Notr Dama
Povratak statue Device Marije dolazi uoči planiranog otvaranja katedrale 7. i 8. decembra, na praznik Bezgrešnog začeća, simbolički osnažujući njen povratak kao svetionika vere, nade i duhovnosti.
Katedrala Notr Dam nije samo arhitektonsko čudo Pariza; ona je duhovni dom, mesto susreta Boga i čoveka, prošlosti i budućnosti. Povratak statue Device Marije u obnovljenu katedralu simbolizuje trajnu moć vere, koja, poput plamena sveće, osvetljava i najtamnije trenutke ljudskog postojanja.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.