SEĆANJE NA ČUDA SVETOG JOVANA ŠANGAJSKOG: Kako je manastir Lipar danas osetio blagodat ovog svetitelja?
Svetogeorgijevska obitelj ispunila se molitvom, blagodati i radošću u danu kada je slavljen veliki čudotvorac i molitvenik.
U svečanoj procesiji kroz srce francuske prestonice, vernici su uz molitve ispratili povratak statue Device Marije u obnovljenu katedralu, čije je veličanstveno otvaranje zakazano za 7. i 8. decembar.
U tišini i molitvi, uz blagi sjaj stotina sveća koje su osvetljavale ulice Pariza, povorka vernika ispratila je povratak statue Device Marije i deteta u katedralu Notr Dam. Ovaj dirljiv događaj simbolizuje ne samo obnovu jedne od najslavnijih svetinja sveta, već i povratak nade i vere u srca miliona ljudi.
Statua, koja je poslednjih pet godina bila smeštena u obližnjoj crkvi nakon razornog požara 2019. godine, vraćena je u katedralu u svečanoj procesiji predvođenoj pariskim nadbiskupom Loranom Ulrihom. Nadbiskup je blagoslovio statuu tokom povorke, dok su vernici pevali himne i molili se, prožeti duhovnim uzdizanjem ovog svetog trenutka. Podnožje statue, ukrašeno belim cvećem, predstavljalo je simbol čistote i obnove, dok je tiha molitva prožimala vazduh Pariza.
- Svet će ponovo pronaći ovo mesto utočišta, ovaj poziv na razmišljanje i nadu - izjavio je nadbiskup Ulrih, ističući duhovnu snagu i značaj katedrale koja vekovima okuplja vernike iz svih krajeva sveta.
Notr Dam, građena gotovo dva veka od sredine 12. veka, suočila se sa neviđenim izazovima nakon požara 15. aprila 2019. godine. Dok je njena veličanstvena fasada opstala, unutrašnjost i krovište pretrpeli su ogromna oštećenja, zahtevajući višegodišnje napore restauracije. Projekat, vredan 550 miliona evra, omogućila je velikodušnost donatora poput Fransoa Anri Pinoa i porodice Arno, a sredstva koja su preostala sada će biti uložena u dalje unapređenje zdanja.
Povratak statue Device Marije dolazi uoči planiranog otvaranja katedrale 7. i 8. decembra, na praznik Bezgrešnog začeća, simbolički osnažujući njen povratak kao svetionika vere, nade i duhovnosti.
Katedrala Notr Dam nije samo arhitektonsko čudo Pariza; ona je duhovni dom, mesto susreta Boga i čoveka, prošlosti i budućnosti. Povratak statue Device Marije u obnovljenu katedralu simbolizuje trajnu moć vere, koja, poput plamena sveće, osvetljava i najtamnije trenutke ljudskog postojanja.
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
Simbol nade pronađen na zgarištu doma porodice Halpin podseća na snagu vere usred prirodnih katastrofa.
Slika Gospe od Gvadalupe koja se nalazi u bazilici povezana je s nekoliko čudesnih i značajnih fenomena koji su fascinirali i još fasciniraju teologe, naučnike i vernike.
Iako musliman, Mevko Berbić godinama gradi hramove Srpske pravoslavne crkve širom Hercegovine.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Muslimani su dužni da čine dobro svim ljudima, bez obzira na veru, rasu ili poreklo.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Metropola nudi bezbroj mogućnosti, pa tako i onih koje nas mame da skrenemo sa puta spasenja i predamo se raznim porocima.
Posebno zanimljiv detalj je papir sa dvojezičnom Gospodnjom molitvom, a evo kako molitva "Oče naš" izgleda na nemačkom jeziku.
Pravoslavna duhovnost uči da je govor dar koji mora služiti dobru - da izgrađuje, poučava, teši i moli.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.