instagram/silviacaballolHavijer Novel i Silvija Kabalol
Kada je još bio klirik, liberalni mediji su ga često kritikovali zbog njegovog učešća u kontroverznim tretmanima konverzije, u kojima je pokušavao da "izleči" homoseksualne osobe.
Bivši biskup iz Solsone, Havijer Novel, oženio se crkveno, i to uz blagoslov pape Franje. Njegova izabranica je Silvija Kabalol, psihologinja i spisateljica erotskih romana sa "satanističkim elementima", zbog koje je pre tri godine napustio Crkvu.
Par je prethodno u septembru 2021. godine sklopio civilni brak, a nedavno je Silvija na svom Instagram profilu objavila da su uspeli da sklope i crkveni brak, uz blagoslov pape Franje.
Havijer Novel je 2010. godine, u trenutku svog ustoličenja, bio najmlađi biskup u Španiji, a ostavku je podneo krajem avgusta 2021. godine, kada je javno priznao da se zaljubio u Silviju i odlučio da se odrekne celibata. Novel je objasnio da je hteo da učini "ispravnu stvar", a javnost je bila zatečena činjenicom da je reč o konzervativnom biskupu koji se godinama bavio egzorcizmom. Na kraju je upravo izučavanje demonologije bilo to što ga je povezalo s budućom suprugom, koju su mnogi smatrali stručnjakinjom za satanizam.
instagram/silviacaballol
Havijer Novel i Silvija Kabalol
Kada je još bio biskup, liberalni mediji su ga često kritikovali zbog njegovog učešća u kontroverznim tretmanima konverzije, u kojima je pokušavao da "izleči" homoseksualne osobe. Ipak, ljubav prema Silviji, koja je bila suprotnog pola, promenila je njegov život, a sa njom je u međuvremenu dobio i bliznakinje.
Silvija Kabalol je na Instagramu otkrila da su, uz pomoć pape Franje, uspeli da se venčaju u crkvi, što je značajno jer su morali da reše svoju "kanonsku situaciju". Kabalol je izrazila poštovanje prema papi Franji, govoreći da je on pratio Novelov proces sekularizacije, te da su tokom tog procesa Novela i Papa više puta razgovarali. Takođe je napomenula da je Papa bio zabrinut za stabilnost njihove veze, posebno zbog njihovih bliznakinja.
- Nakon toliko vremena koliko ste nas pratili, više neću kriti da smo se Havijer i ja konačno venčali u crkvi, zahvaljujući milosrđu Svetog Oca koji mu je udelio sekularizaciju. Put bio dug, ali uspeli smo da rešimo našu kanonsku situaciju - da se venčamo kako smo želeli i ponovno se pričestimo - napisala je Silvija.
Ona je rekla da su njen suprug i ona u jednom samostanu u Španiji doživeli Uskrsno trodnevlje, što je opisala kao "nekoliko dana velikog mira, tišine, svežeg vazduha, uživanja u prirodi i proleću i vremena za njegovanje duhovnosti", preneo je katolički portal Vida Nueva (Novi život).
Zanimljivo je da Zakonik kanonskog prava ne pruža jasne smernice u vezi sa sekularizacijom biskupa i njihovim mogućnostima da se crkveno venčaju nakon penzionisanja, što je učinilo Novelov slučaj jedinstvenim i izazvalo intervenciju pape Franje. Naime, iako je podneo ostavku, Novel je i dalje biskup, samo je u penziji, što znači da nije izgubio biskupsku čast, ali nije u mogućnosti da vrši biskupsku službu.
Saznalo se i da nije bio preterano zabrinut nakon što se odrekao biskupske časti - pod pretnjom sudske tužbe zahtevao je od crkvenih vlasti Španije da mu se nastavi isplata 1.200 evra dotadašnje mesečne plate, a kao svoju adresu i dalje je navodio biskupske dvore, svako jutro je džogirao i pokušao da se zaposli kao građevinski inženjer.
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet ističe da je Sveti Otac ovom odlukom pokazao veliko poštovanje prema Srbiji, posebno jer je dokument za njegovo imenovanje bio na srpskom jeziku i ćirilici.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ugostio je biskupa Trsta, s kojim je razgovarao o zajedničkoj misiji i istorijskim vezama Srba i Italijana.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Novi poglavar Katoličke crkve izazvao je lavinu reakcija nakon otkrića da su američki donatori obećali milijardu evra za izbor „pravog“ pape, dok deficit Svete Stolice prelazi 83 miliona evra.
Muftija Jusufspahić predstavlja Srbiju u Kairu na skupu najvećih islamskih učenjaka, gde će se raspravljati o uticaju tehnologije na tumačenje vere i otvoriti vrata studentima za školovanje na Univerzitetu Al-Azhar.
Obred Havdale se izvodi subotom uveče, po završetku Šabata, što je trenutak kada nastupi noć - odnosno kada na nebu postanu vidljive tri srednje zvezde.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.