shutterstock.comPanoramski pogled sa vrata crkve takođe ne šteti iskustvu.
Crkva ima kupolasti krov i osam strana koje simbolizuju Isusovo vaskrsenje "nakon osam dana".
Crkva Valadier, ili "Il Tempio del Valadier", je savršeno osmostranični objekat izgrađen unutar pećine u Italiji. Naručio ju je papa Leo 12. u 19. veku, a smeštena je između planine i bujne šume Monte Frasasi u parku Gola Rosa. Crkva ima kupolasti krov i osam strana.
Izgrađena je od travertinskog mermera, u neoklasičnom stilu. Hram je nadvišen velikom kupolom prekrivenom olovom, tamnije boje, dovoljno visokom da dodirne stenu iznad.
shutterstock.com
Poseta crkvi je popularan jednodnevni izlet, jer spaja istoriju, kulturu i prirodnu lepotu.
Vekovima je ovo misteriozno i fascinantno mesto bilo utočište za lokalno stanovništvo, koje je tražilo sigurno skrovište od pljačke, a potom je postalo mesto hodočašća za katolike koji traže oprost.
Danas je poznata kao "Zaklon i utočište grešnika". Po ulasku u crkvu nailazite na divnu prostoriju ukrašenu elegantnim oltarom od alabastera, a slabo svetlo čini okruženje prigušenim i mističnim. Pa tako ovaj senovit prostor menja svoj izgled, ličeći na uzvišeno tajno mesto, koje samo odabrani mogu videti.
U centru oltara stoji skulptura Bogorodice sa detetom, prelepa kopija, jer se original majstora Antonija Kanovija čuva u Muzeju Genga.
Elegancija i oštar kamen
shutterstock.com
Panoramski pogled sa vrata crkve takođe ne šteti iskustvu.
Izgrađena 1828. godine od strane arhitekte Đuzepea Valadijera, elegantna neoklasična crkva u oštroj je suprotnosti sa grubim zidovima okolne pećine.
Kako bi došli do svetinje posetioci se suočavaju sa prilično strmim usponom. Uzbrdica je duga 800 metara, ali njom mogu da putuju i deca, sa kolicima i ljubitelji bicikala. Kada stignete do vrha, prolazite kroz veliku kapiju iza koje je prizor koji oduzima dah.
Pored crkve Valadier uzdiže se Santa Maria Infra Saksaa, rezidencija benediktinskih monahinja koje su od 1029. godine živela na obližnjoj planini.
Poseta crkvi je popularan jednodnevni izlet, jer spaja istoriju, kulturu i prirodnu lepotu. Panoramski pogled sa vrata crkve takođe doprinosi neverovatnom iskustvu.
Više puta u istoriji je bilo težnji za približavanjem i rešavanjem podela, ali one praktično i danas postoje, a ponovna unija nikada nije uspostavljna.
Manastir Svete Paraskeve na Hvaru, osnovan 1561. godine, bio je važna pravoslavna svetinja, koja je kroz vekove pretrpela različite promene, vlasti i nacionalizaciju posle Drugog svetskog rata.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Putovanje netruležnog tela prvog Hristovog apostola kroz vekove i crkvene granice, od Patre do Rima, Amalfi do Vatikana, kao simbol težnje ka zajedništvu i poštovanja između istočne i zapadne crkve.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.