Katoličanstvo 12.01.2025 | 12:41

POZNATO VREME I NAMERA SUSRETA: Evo kada će se sastati britanski kralj Čarls i papa Franja

Izvor: Tanjug, BBC
POZNATO VREME I NAMERA SUSRETA: Evo kada će se sastati britanski kralj Čarls i papa Franja
Tanjug/Aaron Chown/PA via AP, Pool/AP Photo/Andrew Medichini Svetac Džon Henrij Njumen.

Njih dvojica su se ranije sreli u dva navrata, poslednji put 2019. godine kada je Čarls, kao princ od Velsa, posetio Vatikan.

Britanski kralj Čarls Treći i kraljica Kamila na proleće će otputovati u Italiju, a tokom posete Rimu sastaće se sa papom Franjom u Vatikanu.

Putovanje će biti pokazatelj njegove namere da učini značajan iskorak dok Vatikan slavi jubilarnu svetu 2025. godinu, koja se proslavlja svakih 25 godina, preneo je Miror.

Papa je nazvao jubilej, koji je počeo na Badnje veče i koji će trajati do 6. januara sledeće godine,  "Hodočasnici nade", tokom koga će milioni hodočasnika posetiti Rim i Vatikan u potrazi za duhovnom obnovom.  

Profimedia
Papa Franja tokom Badnje večeri.

Engleski kralj Čarls će biti prvi monarh u poslednjih 10 godina koji će se sastati sa poglavarom Rimokatoličke crkve i to će biti prvi put da se sastaje sa papom Franjom kao britanski kralj.  

Njih dvojica su se ranije sreli u dva navrata, poslednji put 2019. godine kada je Čarls, kao princ od Velsa, posetio Vatikan.

Susret se dogodio dok je monarh prisustvovao kanonizaciji kardinala Džona Henrija Njumena, prvog engleskog sveca koji je proglašen posle više decenija.

Kralj Čarls se sastao sa papom i 2017. godine kada je kao naslednik trona posetio Rim sa tadašnjom vojvotkinjom od Kornvola.

Svetac Džon Henrij Njumen

Njuman, rođen 1801. godine, je prvi engleski svetac posle Četrdeset mučenika, koji su pogubljeni tokom protestantske reformacije u Engleskoj.

Pre kanonizacije je ispunio uslov da ima dva autentična čuda.  Prvo čudo koje je Vatikan pripisao katoličkom preobraćeniku jeste izlečenje đakona iz američkog grada Bostona koji je bolovao od ozbiljne bolesti kičme.

Papa Franja je posle toga proglasio i drugo čudo, rekavši da je Njuman izlečio trudnicu "koja je patila od nezaustavljivog unutrašnjeg krvarenja".

Njumana je blaženim proglasio papa Benedikt 2010. godine pred nekoliko desetina hiljada ljudi u rodnom Birmingemu nakon što mu je priznato prvo čudo.

Wikipedia
Svetac Džon Henrij Njumen.

Za života, Njuman je bio cenjeni verski učenjak koji je mnogo pomagao siromašnima i bolesnima.

Engleska je 1970. godine poslednji put kanonizovala Četrdesetoro mučenika Engleske i Velsa, grupu katoličkih muškaraca i žena koji su pogubljeni između 1535. i 1679. godine pod zakonima usvojenim tokom engleske reformacije.

Vestminsterski nadbiskup, kardinal Vinsent Nikols, poglavar Katoličke crkve u Engleskoj, rekao je da je narod "duboko poštovao" Njumana, pogotovo stanovnici Birmingema koji su "preplavili ulice" kada je preminuo.

Oratorijum iz Birmingema, verska zajednica koju je Njuman osnovao 1849. godine, rekla je da potvrdu njegove "herojske svetosti podjednako pozdravljaju i katolici i anglikanci".