Stacey Wescott/Chicago Tribune / Newscom / ProfimediaDžamija Kuba
Sestra Džin deli svoju disciplinu u tri koraka koju smatra zaslužnom za svoju dugovečnost i sreću.
Časna sestra Džin Dolores Šmit (105) je jedna od poznatijih katoličkih služiteljki Bogu. Ona je autorka knjige pod nazivom "Probudi se sa ciljem: Šta sam naučila u prvih stotinu godina svog života“.
Sestra Džin živi u skladu sa sopstvenim rečima. Ustaje svakog jutra u pet ujutro, provodeći prvih sat vremena svog dana moleći se, meditirajući i čitajući iz jednog od Jevanđelja. Zatim proverava e-poštu. Odgovara kad god može, ali nekim danima ima stotine poruka i desetine medijskih zahteva.
U svojoj novoj knjizi, dugogodišnja kapelanka muškog košarkaškog tima "Univerziteta Loyola" istakla je potrebu da se prati vreme.
- Mislim da nije mnogo 105-godišnjih sestara koje koriste iPad – zapravo, nije mnogo ni 105-godišnjaka uopšte. Ali prilično sam komforna sa modernom tehnologijom. Uvek sam govorila: ‘Ako ne ideš napred, brzo ćeš zaistati. Prilagodljivost je moć koju imam - kaže sestra Jean.
Sestra Džin deli svoju disciplinu u tri koraka koju smatra zaslužnom za svoju dugovečnost i sreću.
- Dobro jedem. Dobro se molim. Dobro spavam.
Wikipedia/Shutterstock
Sestra Džin Dolores Šmit
Na kampusu "Univerziteta Loyola", ona je poznata kao „sestra sa osmehom“. Svakog dana pozdravlja sve sa širokim osmehom i srdačnim „Dobro jutro!“, čak i studente sa slušalicama u ušima i one koji gledaju u svoje telefone. Studentski život joj čini srce mladim.
- Volim život toliko i uživam u tome što sam sa mladim ljudima - rekla je za "Associated Press".
- Oni su ti koji me održavaju, jer donose toliku radost u moj život – i stalno me informišu o tome šta se dešava u njihovom svetu. Volim da radim sa tim mladim ljudima i mislim da je to ono što je održalo ne moje telo – već moje srce, mladim.
Sestra Džin Dolores Šmit rođena je u San Francisku 1919. godine. Kaže da je Bog pozvao da postane sestra kada je bila u trećem razredu.
Kao i mnoge sestre, postala je učiteljica, kako u Kaliforniji, tako i u Ilinoisu. Takođe je trenirala košarku.
Koji je njen savet mladima?
- Bog vam je dao posebne talente i morate ih koristiti. Svaka osoba je različita. Nemojte razočarati Boga – idite i koristite te talente!
Sestra Džin Dolores Šmit se zaposlila na "Univerzitet Loyola" kada je "Mundelein koledž", gde je radila, spojeno sa školom u Čikagu. Nazivajući sebe „booster shooter“ (strelac koji podstiče), sestra je bila pozvana da pomogne novim igračima da se prilagode.
Gledajući unazad na svojih poslednjih trideset godina na univerzitetu, ovu ulogu naziva „najtransformativnijom i transcendentnom pozicijom“ svog života.
O svojoj svetskoj prepoznatljivosti kaže sledeće:
- Mislim da je svaka osoba poznata na svoj način. Bez obzira na to šta radimo, ako radimo ono što treba, svako od nas je poznat, svaki je svetao u očima Boga.
Kako kaže, osuda je greh koji vrbuje sve ljude i na njega nisu imuni čak ni monasi, pa je važno da svoje reči i misli usmeravamo van takvog zaključivanja.
Sveštenik Oliver Subotić navodi da svaka žena koja se sprema na abortus treba da razgovara sa sveštenikom svoje verske zajednice i da nakon toga donese tu odluku.
Otac Stevan Jovanović, pomoćnik predsednika Odbora za versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, u svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, govori o istorijskoj ulozi Crkve, njenoj misiji danas i o angažmanu koji treba da ima u javnom životu.
Na ikoni Hrista Pantokratora, Hristos je prikazan u poprsju, frontalno. On levom rukom drži zatvoreni, ukoričen sa biserima i dragim kamenjem jevanđelistar i blagoslovi desnom rukom.
Duša smirenog čoveka je kao more. Baci u more kamen, on će na trenutak blago uzburkati površinu, a zatim će potonuti u njegovu dubinu, govorio je Sveti Siluan.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Mati Zlata savetuje da, kada dođemo do iskušenja, ne stavljamo sebe u centar, već da pažnju usmerimo na druge, posebno kroz reči "oprosti", jer one imaju mnogo veću snagu od "izvini".
Monahinja Marija iz manastira Beška na Skadarskom jezeru, sestra Dragutina Lalatovića, jednog od uhapšenih mladića na slavi manastira Dečani, poručila je da je hapšenje test vere. Ona je istakla da Dragutin, poznat po humanitarnom radu i podršci srpskom narodu na Kosovu.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Hira Anvar platila je životom cenu koju je njena porodica smatrala „sramotom“ zbog izražavanja na društvenim mrežama. Ubistvo je samo jedan u nizu slučajeva nasilja nad ženama u društvu gde se čast povezuje sa kontrolom.
Inkvizicija je bila ustanova, tokom srednjeg veka u katoličkoj crkvi čiji je zadatak da isleđuje, sudi i kažnjava ljude koje je crkva smatrala jereticima. Početak rada inkvizicije vezuje se za ličnost pape Grgura IX.
Otac Natal Santonosito (61) paroh crkve San Cesarea, jugoistočno od Rima, bio je pod istragom nakon što je postavio nekoliko video snimaka na internetu u kojima je rekao da papa Franja nikada nije bio papa.
Gotovo dva dana nakon što je poglavar Kiparske pravoslavne crkve završio svoj ovozemaljski put, njegovo telo zadržalo je vitalnost, prirodnu boju i temperaturu, a videozapis ovog neobičnog fenomena širi se svetom kao znak Božje prisutnosti.
U Herceg Novom priređen je veličanstven doček svetih moštiju i ikona iz Moskve. Vernici su u nepreglednim kolonama čekali da se poklone svetinjama, koje će zauvek prebivati u Hramu Svetog Fjodora Ušakova.
Gotovo dva dana nakon što je poglavar Kiparske pravoslavne crkve završio svoj ovozemaljski put, njegovo telo zadržalo je vitalnost, prirodnu boju i temperaturu, a videozapis ovog neobičnog fenomena širi se svetom kao znak Božje prisutnosti.
Iako se njena predviđanja i dalje šire internetom, istraživači tvrde da ne postoje dokazi da ih je ikada izrekla, dok Pravoslavna Crkva upozorava na opasnosti slepog verovanja u ovakve fenomene.