Katoličanstvo 21.04.2025 | 10:13

KO JE BIO PAPA FRANJA: Od prethodnika nasledio kutiju punu mračnih tajni, svi dokumenti su tu

Slika Autora
Izvor: religija.rs
KO JE BIO PAPA FRANJA: Od prethodnika nasledio kutiju punu mračnih tajni, svi dokumenti su tu
Tanjug AP Papa Franja

Izabran je za vrhovnog pontifa 13. marta 2013. godine.

Papa Franja je preminuo danas u 88. godini. Njegovo svetovno ime bilo je Horhe Mario Bergoljo, a kada je postao papa zvanično je uzeo ime u čast sveca Franje Asiškog. Prvi je latinoamerikanac na ovom položaju. Ovo je ujedno prvi papa koji nije sa evropskog kontinenta posle više od 1.000 godina istorije Rimokatoličke crkve.

Papin otac, Hose Mario Fransisko Bergoljo rođen je u Italiji. Emigrirao je u Argentinu gde se oženio Ređinom Marijom Sivor u Buenos Ajersu 1935. godine. On je radio na železnici, a ona je bila domaćica.

Profimedia
Papa Franja

 

Papa je voleo dela Fridriha Helderlina, Horhea Luisa Borhesa i Fjodora Mihajloviča Dostojevskog. Cenio je filmove italijanskog neorealizma i bio veliki ljubitelj tanga, opere i fudbala. Bio je navijač i počasni član argentinskog prvoligaša San Lorenso de Almagro.

Bergoljo je posle školovanja diplomirao kao hemijski tehničar. Kada je napunio 21. godinu otišao je u semenište. Stupio je 1958. u jezuitski red i najpre studirao humanističke nauke u Čileu, a posle svog povratka u Buenos Ajres filozofiju i teologiju. Doktorirao je u Nemačkoj.

Njegov odnos sa vladom u Argentini

Bergoljo je u medijima optuživan za umešanost u otmicu dvojice sveštenika koje je on razrešio neposredno pre njihovog nestanka. Samu otmicu su izvršili pripadnici argentinske mornarice za vreme diktature maja 1976. godine.

Neki sveštenici su potvrdili da je Bergoljo sarađivao sa huntom, a da su pod misterioznim okolnostima nestali neki protivnici argentinskih generala iz svešteničkih redova. Navodno, Bergoljo je o svemu bio dobro obavešten.

Tanjug
Papa Franja

 

Bergoljo nije javno govorio o svojoj ulozi za vreme diktature do 2010. godine, kada je u intervjuu rekao da je krio i štitio nekoliko žrtava progona u jezuitskom seminaru, ali nije rekao koliko.

Retko se pojavljivao u javnosti, ali kada je to činio nije se libio da bude grub prema argentinskim političarima.

Biskup, nadbiskup, kardinal

Papa Jovan Pavle II imenovao ga je 20. maja 1992. za pomoćnog biskupa u Buenos Ajresu i titularnog biskupa Auke.

Imenovan je za koadjutora 3. juna 1997. i nasledio kardinala Kvaraćina posle njegove smrti 28. februara kao nadbiskup Buenos Ajresa. Istovremeno je bio biskup za vernike istočnog obreda koji žive u Argentini. Izabran je 8. novembra 2005. na tri godine za predsedavajućeg argentinske biskupske konferencije. Bergoljov kardinalski grb nosio je moto „bedan, ali izabran“.

Poznat po skromnom načinu života

Bio je poznat po svom jednostavnom i skromnom načinu života, zbog čega je verovatno i uverio mnoge kardinale da je upravo on prava osoba koja bi mogla da vodi Rimokatoličku crkvu.

Odbio je da živi u skupocenjoj biskupskoj rezidenciji, a najčešće je putovao javnim prevozom.

O njegovom skromnom načinu života se dosta pričalo, kao i o večerama na kojima jede samo voće i pije čaj. 

Izabran je za vrhovnog pontifa 13. marta 2013. godine, kada je zamenio Bendikta XVI, nakon što je on podneo ostavku.

Papa Franja je otkrio da je, kada je preuzeo dužnost od svog prethodnika pape Benedikta, nasledio „veliku belu kutiju” punu dokumenata u vezi sa raznim skandalima sa kojima se suočavala katolička crkva.

- Dao mi je veliku belu kutiju. Sve je ovde, rekao mi je. Dokumenti koji se odnose na najteže i najbolnije situacije. Slučajevi zlostavljanja, korupcije, mračnih poslova, pogrešnih postupaka -  naveo je jednom prilikom papa Franja.

Benedikt mu je tada rekao da je došao dotle, preduzeo akcije, uklonio određeme ljude i da je sada red na njega.

Podržavao istopolna građanaska partnerstva

 

IPA / Zuma Press / Profimedia
Papa Franja

 

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja izjavio je da roditelji ne treba da osuđuju gej decu, već da im pruže podršku. To je pomenuo komenatrišući poteškoće sa kojima se roditelji suočavaju u odgajanju dece.

Papa je tada rekao da su među pomenutim pitanjima roditelji koji primete drugačiju se*sualnu orijentaciju kod svoje dece, kao i to kako treba da se nose s tim, kako da prate svoju decu i ne kriju se iza stava osuđivanja.

Ranije je naglasio da pripadnici gej populacije imaju pravo da ih prihvate njihovi roditelji i braća i sestre.

Papa je naveo i to da Rimokatolička crkva ne može da prihvati istopolne brakove, ali da može da podrži zakone o građanskim istopolnim zajednicima kojima se daju zajednička prava gej partnerima kada se radi o penziji, zdravstvenoj nezi i pitanjima nasledstva.