Sestra Frensis Dominici Piskatela sa Long Ajlenda (Njujork) služi Katoličkoj crkvi od 1931. godine
Jedna žena iz Njujorka nedavno je postala najstarija časna sestra na svetu, nakon što je u aprilu proslavila rođendan.
Sestra Frensis Dominici Piskatela sa Long Ajlenda ima 112 godina i posvetila je svoj život Katoličkoj crkvi tokom poslednjih 94 godine, prenosi "New York Post".
Koji je njen savet nakon skoro jednog veka služenja?
- Uči dok ne umreš. Moraš da postaneš svetac pre nego što stigneš u raj - rekla je u intervjuu za Post, dodajući da ljudi treba da teže tome da pomažu drugima.
Sestra Frensis ispričala je da joj pomaganje drugima oduvek dolazilo prirodno, ali da je u početku imala poteškoća da pronađe manastir koji bi je prihvatio. Naime, kada je imala dve godine, izgubila je levu podlakticu u železničkoj nesreći, pa su se neki manastiri plašili da bi njen invaliditet mogao da utiče na njenu sposobnost da služi.
Ipak, kada je imala 17 godina, jedan sveštenik iz Dominikanskog reda upitao ju je da li može da predaje. Kada je saznao da može, dozvolio joj je da ostane. Sestra Frensis je zatim decenijama predavala različite predmete u katoličkim školama, sve do svoje 84. godine.
- Pa, ne bih da se hvalim, ali bila sam prilično dobra učenica u svemu. Bila sam dobra učiteljica jer sam i samu sebe učila.
Na pitanje kako se oseća kao najstarija časna sestra na svetu, odgovorila je da o tome ne razmišlja mnogo.
- Osećam se normalno. Nikada nisam razmišljala o svojim godinama. Jednostavno se desilo - rekla je.
Dodala je i da se oseća srećno što u tim godinama „još uvek može da misli“, i uz osmeh rekla:
- Mogla bih još da predajem - ili bar tako mislim.
U video-snimku koji su objavile Sestre svetog Dominika na svom YouTube kanalu, ova superstogodišnjakinja kaže da se i dalje redovno moli, često i prijateljima koji su preminuli.
- Često im se molim. Jer oni znaju kakav je život na ovoj zemlji. Zato pomažu, čak i ako ti to ne znaš - kaže sestra Frensis.
BONUS VIDEO: OVO JE ČUDOTVORNA IKONA MANASTIRA TUMANE: Pred Bogorodicom Kurskom se dešavaju čuda
Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka.
Kada se desi da niti povezanosti oslabe i jedna po jedna krenu da pucaju, štetu nije nemoguće popraviti, a savet sveštenika Aleksandara Praščevića može pomoći kao prvi korak u obnovi zajednice - braka.
Otac Ljuba na početku naglašava kako je ovo pitanja našeg narodnog pada i na koja je teško dati odgovor objašnjavajući da se radi o jednom apsurdu hrišćanskog morala koji se traži gde ga prosto nema, a njegov odgovor vam prenosimo u celosti.
Na dan osvećenja hrama miniranog devedesetih, episkop Kirilo poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i bratstvu, dok su vernici plakali od radosti pred moštima svetih mučenika.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
Tikvice punjene pečurkama i pirinčem donose miris leta i duha, mogu se spremati na ulju ili vodi, a otkrivamo zašto je ovaj recept vekovima ostao neizostavan u pravoslavnim domovima.
“Tajna večera” Leonarda da Vinčija smatra se jednim od najvećih svetskih umetničkih remek-dela, a svakako je jedna od najpoznatijih slika vezanih za Uskrs. Ipak, čak i ono koji su imali tu privilegiju da ovo delo vide uživo verovatno ne znaju njegovu celu istoriju.
Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava zašto je vera u Hrista izvor najdublje radosti i kako nas ta neiskazana uteha nosi kroz sve životne borbe i tuge.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Svojim pripovedanjem naučila je mnoge da veruju u sebe, da se ne opterećuju mišljenjima drugih i da ne sude drugima, već da u njima prepoznaju ono što je lepo i jedinstveno.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
Turski izvori Privinu Glavu pominju sredinom 16. veka i to pod imenom "Pribiglava", a navedeno je i da je u pitanju bogat manastir sa vinogradima, njivama i velikim zemljišnim posedom.
Skriveni hrišćanin na carskom dvoru odbio je idolsku hranu i priznao Hrista pred Trajanom – predanje otkriva šta se dogodilo u tamnici kad je izdahnuo.
Dok odjekuju njegove reči da Aja Sofija „nikada više neće biti vaša“, turske vlasti sada su odlučile da i Anijsku sabornu crkvu, jedan od najvećih jermenskih hramova, pretvore u islamsku bogomolju, izazivajući osude istoričara i čitavog hrišćanskog sveta.