Jedan od najvažnijih trenutaka vladavine ovog ugodnika Božjeg bio je kada je sa Kijevskog brda uklonio dotadašnjeg idola Peruna, bacio ga u reku Dnjepar i prihvatio hrišćansku veru, potpuno menjajući svoj život i posvećujući se novoj veri.
Svakoga dana, po crkvenom kalendaru, obeležavamo nekoliko svetaca. Pored Svetog Kirika i Julite, Svetih mučenika Veličko-gornjepolimskih, Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju i praznik Svetog kneza Vladimira, jednog od najvažnijih figura u hrišćanskoj istoriji.
Sveti Vladimir, poznat i kao veliki knez ruski, na krštenju je dobio ime Vasilije. Njegov životni put predstavlja nadahnuće za sve verne, jer je izveo duboku promenu od neznabožačkog života do posvećenog hrišćanina. U početku, Vladimir je bio posvećen neznaboštvu, kako u verovanju tako i u svakodnevnom životu. Međutim, kada je saznao za postojanje drugih vera, odlučio je da istraži koja je od njih najbolja.
YouTube/printscreen
Ikona Svetog kneza Vladimira
Poslao je izaslanstvo u Carigrad, a kada su se izaslanici vratili, preneli su mu svoje iskustvo sa službe u pravoslavnoj crkvi Svete Sofije. Rekli su da su bili u čudu, "ne znajući da li su na zemlji ili na nebu." Ova rečenica je duboko dirnula Vladimira i podstakla ga da se krsti, te da krsti i svoj narod u Rusiji.
Jedan od najznačajnijih trenutaka njegove vladavine bio je kada je glavni idol, Perun, skinut sa Kijevskog brda i bačen u reku Dnjepar. Prihvativši hrišćansku veru, Vladimir je potpuno promenio svoj način života i posvetio se ispunjavanju svih propisa nove vere. Naredio je izgradnju crkava širom svoje države, a sam je podigao veličanstvenu crkvu Presvetoj Bogorodici u Kijevu.
YouTube/printscreen
Ikona Svetog kneza Vladimira
Vladimir je s istim žarom s kojim je nekada branio idolopoklonstvo, sada širio hrišćanstvo. Njegova predanost novoj veri nije bila samo površna, već duboko ukorenjena u svakodnevnom životu i vladanju. Svoj ovozemaljski život skončao je 1015. godine, ostavljajući za sobom nasleđe koje nas podseća na snagu preobražaja i moć vere da promeni srca i umove.
Neka nas svi blagoslovi Svetog kneza Vladimira podstaknu da sledimo njegov primer i da s ljubavlju i verom ispunjavamo Božije zapovesti.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Na praznik Svetog kneza Vladimira, kada Rusija obeležava i dan svog krštenja, u muškom manastiru u Sevastopolju održane su svečanosti povodom manastirske slave i otvaranja kompleksa "Novi Hersones" koji spaja hrišćansku tradiciju sa savremenim tehnologijama.
Odlikovanje koje nosi naziv po velikom svecu, simbol duhovne obnove i očuvanja pravoslavne baštine, naglašava sinergiju između države i Crkve u unapređenju moralnih i duhovnih vrednosti.
Vernici i aktivisti zapalili su u moskovskoj svetinji simboličan broj sveća u znak sećanja na nerođene duše stradale kroz abortuse. Događaj je pokrenuo snažne emocije i još snažniji apel za zaštitu života.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.