MOŽEMO LI SE MOLITI LEŽEĆI ILI SEDEĆI! Ruski vladika dao i više nego jasan odgovor
Pahomije Bruskov objašnjava da je sve dozvoljeno, ali da je važno razmisliti šta je razlog za sedenje ili ležanje tokom molitve.
Matuška Olga je bila poznata po svojoj empatiji i brizi za one koji su pretrpeli zlostavljanje svih vrsta, posebno seksualno.
Matuška Olga Olga (1916 — 8. novembar 1979), poznata kao Sveta Olga sa Aljaske 2023. godine postala je prva severnoamerička žena, i prva ličnost iz naroda Jupika, koja je kanonizovana kao pravoslavna svetiteljka.
Život ove svetice, koja se slavi 27. oktobra, malo je poznat pravoslavcima iako je učinila i previše dobrih dela.
Matuška Olga je bila domorotkinja sa Aljaske, a njen muž, Nikolaj Mihailo, bio je upravnik seoske pošte i upravnik opšte prodavnice, koji je kasnije rukopoložen za sveštenika, a potom je uzdignut u protojereja.
Svojoj zajednici služila je ne samo kao žena sveštenika, već i kao babica. Matuška Olga je i sama rodila trinaestoro dece, od kojih je osmoro preživelo punoletstvo i odgajala ih je ona, jer joj je suprug često bio odsutan. Sva deca koju je rodila, rođena su bez lekarske pomoći.
Matuška Olga je bila poznata po svojoj empatiji i brizi za one koji su pretrpeli zlostavljanje svih vrsta, posebno seksualno. Iako je njena porodica bila siromašna, bila je velikodušna prema siromašnijima od nje, i često je poklanjala dečju odeću koju je kreirala i šila onima koji nisu imali.
Takođe je bila poznata po svojoj sposobnosti da kaže kada je žena trudna, čak i pre nego što je sama žena to znala.
U novembru 1979. upokojila se od raka.
Kada je Matuška Olga umrla, mnogi ljudi su želeli da dođu na njenu sahranu, ali pošto je bio novembar, zimsko vreme je to onemogućilo. Ali vetar sa juga doneo je toplo vreme, odmrznuvši led i sneg tako da je pešačenje do Kvetluka na Aljasci, gde je živela, bilo moguće.
Kada su ožalošćeni izašli iz crkve da odnesu njeno telo na groblje, jato ptica je sledilo. Oni koji su joj kopali grob ustanovili su da se i zemlja odmrzla. Veče nakon njene sahrane, vratilo se normalno surovo zimsko vreme.
Olga je uživala i još uživa poštovanje u krajevima u kojima je živela svoj zemaljski život i zahvalnost mnogih pravoslavki dirnutih njenom životnom pričom. Priča se da se javljala onima kojima je potrebno isceljenje, ponekad i pored Majke Božije. 9. novembra 2023. godine Sveti sinod Pravoslavne crkve u Americi objavio je njenu formalnu kanonizaciju. Praznik Svete Olge određen je za 27. oktobar.
Pahomije Bruskov objašnjava da je sve dozvoljeno, ali da je važno razmisliti šta je razlog za sedenje ili ležanje tokom molitve. Poniznost je visina, govorio je sveti starac. U vreme Dioklecijana ovaj svetac je bio mučen tako strašno "kako nikad niko od postanja sveta“. Pokajanje je proces koji započinje duboko u nama i kulminira u Svetoj tajni ispovesti.
MOŽEMO LI SE MOLITI LEŽEĆI ILI SEDEĆI! Ruski vladika dao i više nego jasan odgovor
SVETI VARSANUFIJE OPTINSKI: "Ove dve vrline, ljubav i poniznost, zavise jedna od druge, kao toplota i svetlost"
NAJPRE MUČEN, A ONDA UBIJEN NA BOGOSLUŽENJU: Danas je Sveštenomučenik Kliment, episkop Ankirski
DA LI JE MOGUĆE ISPOVEDITI SE PREKO INTERNETA: Sveštenik rešio svaku dilemu i baš iznenadio
Svetitelj koji je rođen nem, a progovorio je tek kada su ga pričestili, kasnije je postao jedan od najvećih branilaca pravoslavne vere i tvorac Velikog kanona Bogorodici.
Skriveni hrišćanin na carskom dvoru odbio je idolsku hranu i priznao Hrista pred Trajanom – predanje otkriva šta se dogodilo u tamnici kad je izdahnuo.
Ovaj praznik podseća nas na moć molitve i neiscrpnu duhovnu snagu koja se prenosi generacijama kroz vekove i prostore, od drevnog Carigrada do današnje Srbije.
Ovi sveci se slave dva puta godišnje: 14. jula i 14. novembra.
U plamenu su sačuvali ne samo živote i domove, već i deo duhovne i kulturne baštine.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
U vremenu kada mnoge ženske monaške zajednice u Milanu beleže opadanje broja poziva, jedna mlada žena odlučila je da ide protiv struje.
U današnjem vremenu, kada je sve dostupno, lako zamenljivo i često bez istinske vrednosti, patrijarh Pavle nas vraća korenima.
Blaženopočivši patrijarh srpski govorio je da sujeta rađa gordost i svađe, ali je ostavio i jednostavan savet koji donosi mir u porodici i društvu.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
Ova kratka molitva Presvetoj Bogorodici i Gospodu Isusu Hristu smiruje srce i donosi nadu u teškim trenucima – pročitajte je u celosti.