Uz prisustvo crkvenih velikodostojnika, najviših zvaničnika Srbije i Republike Srpske i vernog naroda otvorena manifestacija koja slavi zajedništvo i mir.
Molebanom u veličanstvenom Hramu Svetog Save, jutros je svečano započet Svesrpski sabor „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska”. Moleban za srpski narod, služi patrijarh Porfirije. U 9.30 časova, u prisustvu najviših zvaničnika Srbije i Republike Srpske, članova vlada i brojnih vernika, hram se ispunio molitvom i zajedništvom. Među prisutnima, kao svedoci ovog istorijskog trenutka, bili su predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. Njihovo prisustvo, kao i prisustvo drugih uglednih gostiju, naglašava važnost ovog sabora za srpski narod sa obe strane Drine.
Moleban je pravoslavna crkvena služba u kojoj se upućuje molitva Bogu, Bogorodici ili nekom svetitelju.
Posle molebana kojim je u Hramu Svetog Save započeo Svesrpski Sabor, poglavar SPC poslao snažnu poruku sloge i pomirenja: Srbi sabiraju snage za zajedničko dobro.
Na svečanom molebanu u Hramu Svetog Save, kadeti Vojne akademije i Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije primili su duhovnu snagu za hrabro i odgovorno izvršavanje dužnosti, uz blagoslov na početku profesionalnog puta.
Na praznik Svetih Joakima i Ane, u prisustvu brojnih arhijereja, sveštenstva i vernika, obavljen je svečani čin hirotonije arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog, vikara Mitropolije crnogorsko-primorske.
Inicijativa za zajedničko praznovanje Vaskrsa između pravoslavnih i rimokatolika 2025. godine izazvala je raspravu o očuvanju pravoslavne tradicije. Episkop bihaćko-petrovački prvi od srpskih arhijereja javno istupio, izražavajući zabrinutost zbog mogućih posledica ovakvog koraka.
Povodom 90. godišnjice tragičnog ubistva kralja Aleksandra, Srpska pravoslavna crkva i vernici molitveno su se prisetili velikog vladara koji je život položio u borbi za jedinstvo naroda i očuvanje pravoslavne vere.
Stručnjaci iz celog sveta okupili su se da istraže duhovnu i kulturnu baštinu Mediterana, uz neponovljive priče o tradiciji, istoriji i svakodnevici ovog čarobnog prostora.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Uz blagoslov mitropolita žičkog završava se oslikavanje veličanstvene svetinje, poznate po čudu – zvonu koje zvoni bez dodira ljudske ruke. Majstori predano oslikavaju zidove svetinje, dok svaki novi potez kista donosi delić Carstva Nebeskog na zemlju.
Dečaku je pretila transplantacija jetre, a lekari nisu davali nade. Međutim, posle molitve Svetima Zosimu i Jakovu u Manastiru Tumane, dogodilo se nešto što niko nije mogao da predvidi.
U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Skriven od sveta i ušuškan na vrhu nepristupačne krečnjačke stene, ovaj manastir vekovima predstavlja duhovno utočište monasima, simbolizujući pobedu tišine i vere nad prolaznošću sveta.
Tokom proslave u zadužbini Nemanjića, mitropolit žički Justin služio je svetu arhijerejsku liturgiju. Ovaj svečani trenutak u sebi nosi poruku o duhovnoj povezanosti i značaju zajedništva među ljudima, ističući važnost vere u svakodnevnom životu.
Ovaj deo crkvenog kanona izaziva brojne kontroverze i smatra se prevaziđenim, ali kako bi se ovo pravilo bolje razumelo, treba u obzir uzeti i vremenski kontekst u kojem je doneto i kojem nije cilj bio da uvredi ili diskriminiše ženu, već upravo da je zaštiti.