Poglavar SPC služio je arhijerejsku liturgiju u crkvi posvećenoj Svetoj Petki, a tom prilikom molitveno je proslavljena trideseta godišnjica arhijerejske službe mitropolita braničevskog Ignatija.
U svetlosti veličanstvene svečane liturgije održane danas u Hramu Svete Petke u Požarevcu, molitveno je proslavljena trideseta godišnjica arhijerejske službe mitropolita braničevskog Ignatija.
Svetu liturgiju služio je patrijarh Porfirije, dok su mu sasluživali brojni arhijereji Srpske pravoslavne crkve, kao i iz Carigradske i Jerusalimske patrijaršije, Grčke pravoslavne crkve, Pravoslavne crkve Čeških zemalja i Slovačke, te Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije, koji su se ovom prilikom iz celog sveta sabrali u požarevački hram posvećen Svetoj Petki.
SPC
Patrijarh Porfirije u Hramu Svete Petke u Požarevce
Nadahnuta beseda
U svojoj nadahnutoj besedi, patrijarh Porfirije je istakao značaj mira sa Bogom kao temelja za postizanje svakog drugog mira.
- Danas, kada se govori o miru izostavlja se i zaboravlja ono što je osnova, što je koren, ono bez čega ne postoji nikakav drugi mir, a to je mir sa Bogom - istakao je poglavar SPC, osvetljavajući dublju istinu o našoj duhovnoj stvarnosti.
Mir sa sobom i bližnjim
Patrijarh Porfirije je dalje pojasnio da mir sa Bogom prirodno vodi do mira sa sobom, bližnjima i čitavom tvorevinom.
- Da li postoji mir sa Bogom u našem životu i u nama, mi opet i iznova pokazujemo i potvrđujemo kroz mir sa bližnjim. Onda kada nemamo mir sa bližnjim, nemamo mir ni sa Bogom - rekao je, ukazujući na međusobnu povezanost naših odnosa s drugima i s Bogom.
Ova povezanost, kako je istakao patrijarh, reflektuje se u našem svakodnevnom životu.
- Onda kada ne razumemo reč bližnjega, pokazujemo i potvrđujemo da ne razumemo reč Božju. Onda kada odbacujemo Boga, kada se protivimo Bogu, mi to pokazujemo, potvrđujemo i realizujemo kroz protivljenje i kroz nemir koji imamo sa bližnjim - kazao je patrijarh, ističući važnost razumevanja i prihvatanja drugih kao ključ za duhovni mir.
SPC
Arhijerejska liturgija u Hramu Svete Petke u Požarevcu
Liturgija kao sud ljubavi i zajedništva
Poseban naglasak u besedi patrijarh Porfirije stavio je na svetost liturgije, opisujući je kao najbolji sud na kojem se preispituju naše duhovne vrednosti.
- Na svetoj liturgiji mi se pričešćujemo jednom krvlju i istim telom Gospoda našeg Hrista i postajemo jedno. Kako je moguće da onda ne praštamo jedni drugima i da nismo spremni da prihvatimo slabost i nemoć bližnjega? - zapitao je patrijarh, pozivajući sve prisutne na praštanje i ljubav.
Uz podsećanje na molitvu Oče naš, patrijarh je podvukao suštinsku važnost opraštanja i zajednice. đ+
- Ako nema među nama zajednice, ako nema među nama ljubavi, onda se mi oglušujemo i o zajednicu sa Bogom i o ljubav u odnosu na Boga - rekao je, povezujući ljubav prema bližnjemu sa ljubavlju prema Bogu.
Zaključujući svoju besedu, patrijarh Porfirije je poručio:
- Zapovest Božja "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe" ima kao uvod "Ljubi Boga čitavim svojim srcem, umom, čitavim svojim bićem". To je jedna te ista zapovest, to je dvojedina zapovest o našoj veri, o našem poverenju i našem poistovećenju sa Gospodom Hristom.
Ove reči patrijarha Porfirija osvetljavaju duboku duhovnu mudrost i pozivaju nas na mir, ljubav i zajedništvo, ističući da pravi mir može postojati samo kroz iskrenu povezanost s Bogom i bližnjima. Na ovaj način, proslava tridesete godišnjice arhijerejske službe mitropolita Ignatija postala je trenutak ne samo sećanja, već i inspiracije za sve prisutne, da kroz veru i ljubav pronađu istinski mir.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
U besedi posle liturgije u Hramu Svetog Dimitrija na Novom Beogradu, episkop novobrdski podsetio je verne na značaj pokajanja, krštenja i svakodnevnog življenja u veri.
Beseda poglavara Srpske pravoslavne crkve na svetoj liturgiji u crkvi Preobraženja Gospodnjeg o dubokom značenju Božića i putu ka unutrašnjem preobražaju, pozivajući na mir, praštanje i ljubav među ljudima.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.