Poglavar SPC služio je arhijerejsku liturgiju u crkvi posvećenoj Svetoj Petki, a tom prilikom molitveno je proslavljena trideseta godišnjica arhijerejske službe mitropolita braničevskog Ignatija.
U svetlosti veličanstvene svečane liturgije održane danas u Hramu Svete Petke u Požarevcu, molitveno je proslavljena trideseta godišnjica arhijerejske službe mitropolita braničevskog Ignatija.
Svetu liturgiju služio je patrijarh Porfirije, dok su mu sasluživali brojni arhijereji Srpske pravoslavne crkve, kao i iz Carigradske i Jerusalimske patrijaršije, Grčke pravoslavne crkve, Pravoslavne crkve Čeških zemalja i Slovačke, te Makedonske pravoslavne crkve – Ohridske arhiepiskopije, koji su se ovom prilikom iz celog sveta sabrali u požarevački hram posvećen Svetoj Petki.
SPC
Patrijarh Porfirije u Hramu Svete Petke u Požarevce
Nadahnuta beseda
U svojoj nadahnutoj besedi, patrijarh Porfirije je istakao značaj mira sa Bogom kao temelja za postizanje svakog drugog mira.
- Danas, kada se govori o miru izostavlja se i zaboravlja ono što je osnova, što je koren, ono bez čega ne postoji nikakav drugi mir, a to je mir sa Bogom - istakao je poglavar SPC, osvetljavajući dublju istinu o našoj duhovnoj stvarnosti.
Mir sa sobom i bližnjim
Patrijarh Porfirije je dalje pojasnio da mir sa Bogom prirodno vodi do mira sa sobom, bližnjima i čitavom tvorevinom.
- Da li postoji mir sa Bogom u našem životu i u nama, mi opet i iznova pokazujemo i potvrđujemo kroz mir sa bližnjim. Onda kada nemamo mir sa bližnjim, nemamo mir ni sa Bogom - rekao je, ukazujući na međusobnu povezanost naših odnosa s drugima i s Bogom.
Ova povezanost, kako je istakao patrijarh, reflektuje se u našem svakodnevnom životu.
- Onda kada ne razumemo reč bližnjega, pokazujemo i potvrđujemo da ne razumemo reč Božju. Onda kada odbacujemo Boga, kada se protivimo Bogu, mi to pokazujemo, potvrđujemo i realizujemo kroz protivljenje i kroz nemir koji imamo sa bližnjim - kazao je patrijarh, ističući važnost razumevanja i prihvatanja drugih kao ključ za duhovni mir.
SPC
Arhijerejska liturgija u Hramu Svete Petke u Požarevcu
Liturgija kao sud ljubavi i zajedništva
Poseban naglasak u besedi patrijarh Porfirije stavio je na svetost liturgije, opisujući je kao najbolji sud na kojem se preispituju naše duhovne vrednosti.
- Na svetoj liturgiji mi se pričešćujemo jednom krvlju i istim telom Gospoda našeg Hrista i postajemo jedno. Kako je moguće da onda ne praštamo jedni drugima i da nismo spremni da prihvatimo slabost i nemoć bližnjega? - zapitao je patrijarh, pozivajući sve prisutne na praštanje i ljubav.
Uz podsećanje na molitvu Oče naš, patrijarh je podvukao suštinsku važnost opraštanja i zajednice. đ+
- Ako nema među nama zajednice, ako nema među nama ljubavi, onda se mi oglušujemo i o zajednicu sa Bogom i o ljubav u odnosu na Boga - rekao je, povezujući ljubav prema bližnjemu sa ljubavlju prema Bogu.
Zaključujući svoju besedu, patrijarh Porfirije je poručio:
- Zapovest Božja "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe" ima kao uvod "Ljubi Boga čitavim svojim srcem, umom, čitavim svojim bićem". To je jedna te ista zapovest, to je dvojedina zapovest o našoj veri, o našem poverenju i našem poistovećenju sa Gospodom Hristom.
Ove reči patrijarha Porfirija osvetljavaju duboku duhovnu mudrost i pozivaju nas na mir, ljubav i zajedništvo, ističući da pravi mir može postojati samo kroz iskrenu povezanost s Bogom i bližnjima. Na ovaj način, proslava tridesete godišnjice arhijerejske službe mitropolita Ignatija postala je trenutak ne samo sećanja, već i inspiracije za sve prisutne, da kroz veru i ljubav pronađu istinski mir.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na centralnom obeležavanju Vidovdana u manastiru Ravanici, patrijarh srpski poručio je vernicima da svetost Kosova nije prošlost već poziv za spasenje duše i život u Hristovoj ljubavi.
U svojoj nadahnutoj besedi, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o večnom jedinstvu Boga i čoveka, značaju zajedništva i putu ka životu u veri, ljubavi i svetlosti Hristovoj.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.