U duhu svepravoslavnog jedinstva, poglavari Srpske i Antiohijske crkve razmotrili su globalne izazove i istakli neophodnost dijaloga i odbacivanja sukoba koji najviše pogađaju nedužne.
Na praznik Sabora Svetog arhangela Gavrila, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh antiohijski i sveg Istoka Jovan održali su srdačan telefonski razgovor, oživljavajući vekovne veze između dve sestrinske Crkve. Ovaj otvoreni dijalog bio je prožet duhovnom dubinom i bratskom ljubavlju, a u centru pažnje bila je zajednička želja za mirom i zajedništvom u vremenu koje donosi velike izazove za čitav svet.
Razmatrajući prilike u Srpskoj pravoslavnoj crkvi i na Bliskom Istoku, patrijarsi su naglasili značaj jačanja svepravoslavnog jedinstva. Upravo u ovim vremenima, kada svet potresaju nemiri i nesigurnost, potrebna je čvrsta vernost Hristovim rečima: "Blaženi mirotvorci" (Mt. 5,9).
SPC
Patrijarh Porfirije
Oba patrijarha su istakla da je neophodno stalno obnavljanje susreta i dijaloga među pravoslavnim narodima, jer jedino kroz bogougodno zauzimanje možemo postaviti temelje istinskog mira. Takođe, naglasili su potrebu za odbacivanjem logike rata, koja, nažalost, uvek najviše pogađa nedužni narod.
Poziv na mir, koji su zajednički uputili patrijarh Porfirije i patrijarh Jovan, odjekuje kao snažan apel svim vernicima, ali i svim ljudima dobre volje, da se okrenu Hristovoj ljubavi i milosrđu. Samo kroz jedinstvo i bratsku ljubav možemo prevazići iskušenja koja stoje pred nama i doprineti izgradnji sveta u kojem će pravda i mir zavladati.
Patrijarsi su izrazili nadu da će njihova poruka biti podstrek svima da u svojim srcima neguju mirotvorstvo i ljubav prema bližnjima, kao što nas je Gospod naučio. Njihov apel na mir i jedinstvo neka bude putokaz svima u ovim izazovnim vremenima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Kad umor savlada i snaga oslabi, samo jedan izvor daje novu krepost. Prorok Isaija u svojim nadahnutim rečima otkriva tajnu duhovne snage koja ne jenjava – onaj koji se nada Gospodu, uzdiže se kao orao, trči bez umora i hoda bez posustajanja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Abu Muhamed al Golani, nekadašnji istaknuti član Al Kaide, sada predvodi Hajat Tahrir al-Šam i kontroliše poslednje uporište opozicije u Siriji. Njegov pokušaj da menja imidž i postane međunarodno priznat lider prate dramatična dešavanja i diplomatske manipulacije.
Srpska pravoslavna crkva poziva vernike da se mole za nevine žrtve u Palestini i Siriji. Patrijarh Porfirije apeluje na globalnu solidarnost i hrišćansku ljubav kao put ka okončanju patnje.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Posle bogosluženja u hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je apel da prestanu podele u društvu, pozivajući na mir, ljubav i zajedništvo kao ključne vrednosti koje nas povezuju kao narod.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.