DIRLJIV GEST CRKVE U MLADENOVCU: Ovo će izmamiti osmeh na licima najmlađih
Kako bi osmeh na licima najmlađih sijao na Vaskrs, pripremljeno je lepo iznenađenje.
Na Ilindan, mnogobrojni vernici okupili su se u Mirijevu kako bi prisustvovali arhijerejskoj liturgiji koju je služio vladika Nektarije. Svečanost je obogaćena litijskim ophodom i osvećenjem slavskih darova, podsećajući na bogatu istoriju i duhovno nasleđe ove svetinje.
U Hramu Svetog proroka Ilije u Mirijevu, na dan kada SPC slavi ovog sveca, svečano je proslavljena slava hrama i obeležena 190. godišnjica njegove izgradnje. Ovaj sveti dan započet je arhijerejskom liturgijom koju je služio episkop jegarski i izabrani episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, uz sasluženje prezvitera i đakona Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
Proslava je okupila mnogobrojne vernike koji su došli da se zajedno pomole i obeleže ovaj značajan jubilej. Hram Svetog proroka Ilije, podignut 1834. godine, ima bogatu istoriju koja seže do ranijih vremena kada je na istom mestu postojala skromnija crkva. Prema arhivskim podacima, još 1823. godine u krštenici se spominje sveštenik Jovan Nedeljković kao paroh mirijevskog Hrama Svetog proroka Ilije, što potvrđuje postojanje starijeg bogomolja.
Episkop Nektarije, u svojoj nadahnutoj besedi, osvrnuo se na život Svetog proroka Ilije, naglašavajući njegovu vernost Bogu i hrabrost u borbi protiv idolopoklonstva.
- Sveti i veliki ljudi nam pokazuju kakvi mi treba da budemo. Mi smo pozvani da budemo revnosni u Gospodu Hristu, da budemo verni Hristu i da verujemo u Njega kao u istinitog Boga, da nikada ne skrećemo, jer mnogo je idola danas oko nas, mnogo je onoga što odvlači našu pažnju od Boga i crkvenog života - istakao je episkop.
Govoreći o proroku Iliji, episkop je naglasio njegovu ulogu kao ugodnika Božijeg, čiji je glas Bog čuo zbog načina života koji je vodio - kao anđeo među ljudima, pobedivši sve ovozemaljske strasti i slabosti.
- Gospod čuje glas njihov jer su živeli kao anđeli, čuje ga zato što su pobedili ovozemaljske strasti i slabosti - dodao je episkop Nektarije, pozivajući vernike da slede primer Svetog proroka Ilije u svojoj vernosti i revnosti prema Hristu.
Nakon liturgije usledio je litijski ophod oko hrama, što je dodatno obogatilo svečanost. Vernici su sa posebnim poštovanjem učestvovali u ophodu, noseći ikone i pevajući crkvene himne. Na kraju ophoda, vladika Nektarije je osveštao slavske darove, završavajući proslavu na najlepši mogući način - u duhu zajedništva i molitve.
Ovaj veliki jubilej Hrama Svetog proroka Ilije nije samo podsećanje na bogatu istoriju i tradiciju, već i poziv svim vernicima da, inspirisani životom Svetog proroka Ilije, jačaju svoju veru i ostanu postojani u ljubavi prema Bogu i Crkvi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve sa sveštenom pratnjom poklonio se mestu gde je Presveta Bogorodica usnula u Gospodu.
: U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu vođen je razgovor pun uzajamnog poštovanja i podrške srpskoj zajednici u Mađarskoj, potvrđujući neraskidivu snagu duhovnih i istorijskih veza koje vekovima povezuju naša dva naroda.
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Kako bi osmeh na licima najmlađih sijao na Vaskrs, pripremljeno je lepo iznenađenje.
Incident je odmah prijavljen policijskoj stanici u Orahovcu.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Iako su kiše bile dobrodošle zbog suše, one su donijele i poplave koje su uzrokovale evakuacije i štetu u zajednicama širom zemlje