U kapeli Bogoslovije Svetog Save otvorena je izložba u čast dvesta godina od rođenja znamenitog episkopa i zadužbinara, uz dirljive poruke o njegovom neprolaznom duhovnom i prosvetiteljskom delu.
Sa blagoslovom patrijarha srpskog Porfirija, u kapeli Bogoslovije Svetog Save u Beogradu održan je pomen blaženopočivšem episkopu Vićentiju Krasojeviću, arhipastiru čiji je doprinos Srpskoj pravoslavnoj crkvi i narodu ostavio neizbrisiv trag. Ovaj molitveni čin uokvirio je početak svečane izložbe pod nazivom „Episkop Vićentije – vladika i zadužbinar“, organizovane u okviru proslave dvesta godina od rođenja ovog znamenitog arhijereja.
Izložba, koju su zajednički priredili Bogoslovija Svetog Save, Zadužbina episkopa Vićentija, Narodni muzej Šumadije i Muzej Rudničko-takovskog kraja, svedoči o bogatom i neprolaznom nasleđu episkopa Vićentija. Njegova nepokolebljiva vera, predanost prosveti i ljubav prema narodu izraženi su ne samo kroz duhovno pastirstvo, već i kroz njegov zadužbinarski rad.
Na početku svečanosti, prisutnima se obratio profesor Bogoslovije, jerej Branislav Kedžić, koji je nadahnuto podsetio na važnost čuvanja uspomena na svete Božje ugodnike, među kojima episkop Vićentije zauzima posebno mesto.
- Ova izložba nas podseća ne samo na veličinu ovog duhovnog vođe, već i na njegovu ljubav prema prosveti i školovanju mladih generacija - rekao je otac Branislav, obraćajući se posebno đacima Bogoslovije.
Foto: SPC
Vladika Vićentije
Nakon toga, Jevđa A. Jevđević, upravitelj Zadužbine episkopa Vićentija, govorio je o bogatom životnom putu ovog duhovnog vođe, koji je kao episkop, prosvetitelj i mecena duboko utkao svoje ime u istoriju srpskog naroda. Vićentije je bio ne samo episkop i obnovitelj manastira Vraćevšnica, već i akademik i podržavalac umetnosti. Njegova zadužbina nastavila je njegovu misiju pružanja obrazovanja mladima, omogućavajući budućim generacijama da nastave put svetlosti i znanja.
Umetnički deo programa upotpunili su duhovni tonovi pesme o episkopu Vićentiju, koju su izveli Aleksa Nedeljković i Sara Milanović, dok je hor Bogoslovije Svetog Save odgovarao na pomenu i izveo tropar i himnu Svetom Savi, osvetljavajući veličanstveni duh svečanosti.
Autor izložbe, Roksanda Aleksić, zajedno sa brojnim predstavnicima Srpske pravoslavne crkve, đacima Bogoslovije i vernim narodom, učestvovala je u otvaranju izložbe, koja će posetiocima omogućiti da se kroz artefakte, spise i svedočanstva još jednom susretnu sa likom i delom episkopa Vićentija Krasojevića – duhovnog oca i prosvetitelja čije će delo nastaviti da nadahnjuje i vodi.
Ovim povodom, 9. oktobra u holu Bogoslovije Svetog Save u Beogradu biće otvorena izložba posvećena životu i delu ovog znamenitog vraćevšničkog duhovnika i prosvetnog dobrotvora.
Apostol Pavle kaže: "Molite se neprestano." Nije slučajno to rekao. To znači da čovek ne može bez molitve. Ne zato što je molitva obraćanje Bogu, u kojem mi tražimo da nam ispuni naše želje i da ono što nam je potrebno po našoj proceni, govorio je Patrijarh Porfirije.
Posle arhijerejske liturgije, mitropolit zvorničko-tuzlanski odlikovao je veliki broj dobrotvora koji su doprineli obnovi ove svetinje, a u besedi pozvao na mir i zajedništvo.
Episkop Justin je služio liturgiju u novoosnovanoj parohiji, koja je tom prilikom obeležila svoju prvu slavu, uz radost parohijana zbog mogućnosti da na ovaj način očuvaju pravoslavnu tradiciju u rasejanju.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.