Kroz rad Zadužbine Sime Igumanova, 87 učenika i studenata dobilo je finansijsku i duhovnu podršku, pokazujući da svetosavsko obrazovanje ostaje stub budućnosti srpskog naroda.
U kripti veličanstvenog hrama Svetog Save na Vračaru, u duhovnom ozračju molitve i sabornosti, srpski patrijarh Porfirije treću godinu zaredom podelio je stipendije talentovanim učenicima i studentima iz višedetnih porodica sa skromnijim materijalnim mogućnostima. Ova plemenita misija, sprovedena kroz namenski Fond Zadužbine Sime A. Igumanova, osvetlila je puteve 87 mladih ljudi, pružajući im ne samo materijalnu podršku, već i duhovni oslonac i podstrek da istraju na putu znanja i vrline.
SPC
Patrijarh porfirije dodeljuje stipendiju
Ukupni iznos fonda ove godine dostiže 15.660.000 dinara, što omogućava da godišnja stipendija iznosi 180.000 dinara po učeniku i studentu. Sveučanu dodelu stipendija obeležile su reči patrijarha Porfirija, koji je naglasio značaj prosvete i obrazovanja u kontekstu pravoslavne vere i identiteta srpskog naroda. Njegove reči bile su snažan podsetnik da je vera u Hrista temelj koji našem narodu daje snagu da opstane i razvija se kroz vekove.
SPC
Svečanosti u kripti harama Svetog Save prisustvovali su i roditelji stipendista
- Jedna je od najvažnijih tačaka svakog naroda, ali nama je važno da kažemo i našeg naroda, prosveta i obrazovanje... Ako imamo sve ostalo, ako smo silni i moćni, a ovo nemamo, prazna je ljuštura koja će se pre ili kasnije pod nekim od povetaraca pretvoriti u prah i pepeo - poručio je patrijarh, podvlačeći neizmernu vrednost znanja ukorenjenog u svetosavskoj tradiciji.
SPC
Patrijarh porfirije dodeljuje stipendiju
Na dodeli stipendija prisutnima su se obratili i Milovan Popović, jedan od donatora, kao i prof. dr Jelena Hadži-Purić, koja je govorila u ime roditelja stipendista. Sveu010danosti su prisustvovali i episkopi Srpske pravoslavne crkve, predstavnici akademske zajednice, donatori, kao i članovi porodica stipendista, potvrđujući da je ovaj događaj ne samo čin materijalne podrške, već i trenutak sabornosti i zajedničke molitve za blagosloveni napredak mladih naraštaja.
SPC
U umetničkom delu programa nastupio je hor hrama Svetog Save
U umetničkom delu programa nastupili su stipendisti Fonda Sime A. Igumanova i hor hrama Svetog Save, čija je pesma bila duhovna riznica večeri, dodajući svečanosti mističnu lepotu pravoslavnog pojanja.
Zadužbina Sime Igumanova, osnovana na plemenitim temeljima dobrotvorstva i hrišćanske ljubavi, nastavila je misiju koju je zacrtao njen osnivač. Ovaj znameniti Srbin i pravoslavac, rodom sa Kosova i Metohije, još u 19. veku shvatio je da je ulaganje u obrazovanje najsigurniji put ka uzdizanju naroda. Njegova vizija se ostvaruje i danas, kroz trud i brigu Srpske pravoslavne crkve, koja je, po njegovoj volji, preuzela starateljstvo nad ovom zadužbinom. Zahvaljujući tome, generacije mladih Srba dobijaju priliku da steknu obrazovanje koje će ih učiniti stubovima svog naroda i crkve.
SPC
Svečanost je održana u kripti hrama Svetog Save
Među ovogodišnjim stipendistima nalaze se mladi iz raznih krajeva Srbije i sa Kosova i Metohije: Uroš Grbić iz Beograda, Evgenija Majkić iz Kruševca, Simona Jakšić iz Sokobanje, Milana Zeljković iz Beograda, Dragan Mićić iz Beograda, Jovan Babović iz Vranja, Nemanja Radić iz Kosovske Vitine i Mateja Strelarac iz Beograda. Njihova imena postala su deo ove svete misije, koja ne samo da omogućava lični napredak, već i obnavlja duhovnu i prosvetiteljsku snagu srpskog naroda.
Ova svečanost još jednom je pokazala da je svetosavski put – put ljubavi, znanja i zajedništva, put koji vodi ka svetlosti Hristovoj. Patrijarh Porfirije i Srpska pravoslavna crkva ostaju čvrsti u nastojanju da mladima obezbede prilike koje će ih osnažiti da budu dostojni naslednici svojih predaka i svetionici budućih generacija
Šta je ekranokratija i kako ekrani menjaju naš mozak, odnose i svakodnevicu – upravnik Misionarskog odeljenja Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, prezviter Oliver Subotić, otkriva suptilne opasnosti modernog doba i načine zaštite od njihovog uticaja.
Tokom liturgije u Beogradu, pred mnoštvom vernika, poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio je dirljive reči o pokajanju, veri i istinskom preobražaju duše.
Na Savindan, koji se proslavlja i kao školska slava, portal religija.rs pokreće novu akciju u kojoj ćemo objavljivati pripovetke za najmlađe. U narednom periodu očekujte nove tekstualne i video verzije priča nadahnutim pravoslavnim predanjem, koje donose mudrost, ljubav i veru.
Na Savindan, portal religija.rs pokrenuo je novu akciju u kojoj ćemo svake nedelje u 19 časova objavljivati pripovetke za najmlađe. U narednom periodu očekujte nove tekstualne i video verzije priča nadahnutih pravoslavnim predanjem, koje donose mudrost, ljubav i veru.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Na praznik Duhova, 8. juna, grad podno Čaira biće domaćin horovima iz devet zemalja koji će u Sabornom hramu uzdignuti molitvu kroz pesmu — u duhu Milanskog edikta i pod blagoslovom mitropolita niškog Arsenija. Završnica festivala održaće se 12. juna u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.