SVETLOST OBASJALA SVETINJU NA OBALI MORAVE: Veličanstveno sabranje u ljubostinjskom metohu Svete Petke
Verni narod sabrao se na liturgiji koju je služio vladika David, posle čega je usledila trpeza ljubavi, a potom i obilazak manastirske ekonomije.
U istorijskom trenutku, manastir Svetog Luke doživljava novi uzlet, uz prisustvo blagoslova i duhovne snage, dok otac Luka postaje vođa ove svete obitelji, nastavljajući tradiciju kroz vekove ispunjenu verom, ljubavlju i smirenjem.
Proteklog vikenda, blagodat i duhovna radost ispunile su manastir Svetog Luke u Bošnjanu. Ova sveta obitelj, čiji temelji sežu do vremena svetog kneza Lazara, a koja je kroz vekove pretrpela stradanja i obnove, doživela je novi uzlet u svom duhovnom životu.
U manastirskom hramu, svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit kruševački David, uz sasluženje episkopa hvostanskog Alekseja, vikara patrijarha srpskog. Ovaj blagosloveni dan ostaće upisan u istoriju manastira, jer je u toku malog vhoda protosinđel Luka (Milošević) rukopoložen u čin arhimandrita, a potom mu je uručen i igumanski žezal, simbol pastorskog vođstva i duhovnog staranja o bratstvu i vernom narodu.
Ovaj svečani trenutak označio je simbolično ustoličenje novog igumana, koji će od sada biti duhovni stub manastira i čuvar njegovog predanja. Od 13. novembra 2022. godine, otac Luka je bio nastojatelj manastira, starao se o njegovoj obnovi i duhovnom uzrastanju. Danas, kao iguman, dobio je punoću blagoslova da samostalno vodi ovu svetu obitelj, nastavljajući veliku tradiciju manastirskog života koji je kroz vekove svedočio veru, istrajnost i Božiju blagodat.
Posebnu duhovnu radost ovom događaju daje činjenica da je episkop hvostanski Aleksej, koji je sasluživao na svetoj liturgiji, nekada bio iguman ove svete obitelji. On je ovu dužnost obavljao od 2002. godine do maja 2022. godine, kada je izabran za vikarnog episkopa patrijarha srpskog sa titulom episkopa hvostanskog.
Doprinos episkopa Alekseja obnovi i duhovnom napretku manastira ostao je duboko urezao u njegovu istoriju, te je njegovo prisustvo ovog dana bilo snažan simbol kontinuiteta duhovnog staranja i ljubavi prema bošnjanskoj obitelji.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Manastir Svetog Luke u Bošnjanu, poznat po svojoj čudotvornoj ikoni Svetog apostola i evangeliste Luke, kao i izvoru svete vode, nastavlja da bude svetionik duhovnog života u Eparhiji kruševačkoj. Njegova istorija, obeležena stradanjem i vaskrsenjem, sada dobija novu stranicu, a verni narod sa radošću prima svog novog igumana, moleći se Gospodu da mu daruje snagu, mudrost i duhovnu postojanost u pastorskom služenju.
Verni narod sabrao se na liturgiji koju je služio vladika David, posle čega je usledila trpeza ljubavi, a potom i obilazak manastirske ekonomije. Ove svetinje će pored čestica moštiju Svetih apostola Petra i Pavla od danas pa u vekove štiti narod Rače i okoline, a posebno one koji im budu dolazili na poklonjenje i molitvu. Jedan od predstavnika Studentskog parlamenta 1996/97, Dušan Mišković podseća na ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u protestima devedesetih i upoređuje tadašnje odnose studenata i Crkve sa današnjom situacijom. Nakon talasa neistina, istina je konačno razotkrivena – manastir ostaje utočište za one kojima je najpotrebnija ljubav i nega, dok država preuzima finansiranje svih troškova.
SVETLOST OBASJALA SVETINJU NA OBALI MORAVE: Veličanstveno sabranje u ljubostinjskom metohu Svete Petke
RAČA SADA POD ZAŠTITOM VIŠE SVETITELJA: Mošti svetaca donete u crkvu, verni narod se okupio da ih dočeka
ZVIŽDUCI PATRIJARHU PAVLU BILI SU UVOD U STRADANJE NARODA: Lekcije iz prošlosti koje sadašnji studenti ne žele da čuju
REAKCIJA NA GLASINE DA JE MANASTIR SVETE PETKE PRODAT ARAPIMA: Država preuzela finansiranje brige o štićenicama ove svetinje, koji su ometeni u razvoju
Nakon talasa neistina, istina je konačno razotkrivena – manastir ostaje utočište za one kojima je najpotrebnija ljubav i nega, dok država preuzima finansiranje svih troškova.
U manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice sabrali su se monaštvo, sveštenstvo i blagoverni narod da se poklone i pomole za dušu preminule monahinje, koja je svoj život posvetila veri, ljubavi i služenju Bogu.
Jedan od predstavnika Studentskog parlamenta 1996/97, Dušan Mišković podseća na ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u protestima devedesetih i upoređuje tadašnje odnose studenata i Crkve sa današnjom situacijom.
Ove svetinje će pored čestica moštiju Svetih apostola Petra i Pavla od danas pa u vekove štiti narod Rače i okoline, a posebno one koji im budu dolazili na poklonjenje i molitvu.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Posle teškog oblika ishemije mozga i borbe za život, čudo iz manastira Tumane donelo je povratak u stvarnost i veru u život.
Objašnjava da prethodno treba pitati parohijskog sveštenika za savet a potom u skladu sa tim delovati.
Papa Franja je u bolnici u kritičnom stanju, zbog čega su pokrenute pripreme za njegovu sahranu. Neke vatikanske tradicije datiraju još iz vremena starog Rima.
Prvi svetski rat prekida školovanje mati Ane, ali njena želja za učenjem i služenjem nije prestajala. Postala je jedna od prvih srpskih esperantista, a kasnije nastavnica umetnosti u Beogradu.
Iako tek punoletan, golobrad mladić Đorđe Kratovac odbio je da se odrekne Hrista i promeni veru, zbog čega je pretrpeo surove muke i strašnu smrt u plamenu.