Tanjug/M. MILIVOJEVIĆArhijereji Srpske pravoslavne crkve
U vremenu Vaskršnjeg posta, Srpska pravoslavna crkva poziva na bratstvo, unutrašnje pročišćenje i izgradnju međusobnog poverenja, naglašavajući značaj duhovnog pomirenja i socijalne odgovornosti.
Poslednjih nedelja društvo u Srbiji prolazi kroz teške političke i društvene izazove. Tenzije rastu, donoseći nemir. Nemir u periodu Velikoga posta, kada bi svako hrišćansko srce trebalo da teži ka miru, smirenju i unutrašnjem preobražaju.
Upravo zbog toga, Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve uputio je poziv vernicima na prestanak podela i otpočinjanje bratskog dijaloga. U saopštenju koje je izazvalo veliku pažnju, patrijarh i vladike su apelovali na pomirenje i uzajamno poštovanje, naglašavajući važnost duhovnog pročišćenja u vremenu Vaskršnjeg posta.
Sinod je pozvao sve građane, političke i društvene aktere da se suzdrže od nasilja, koje samo produbljuje postojeće podele i stvara nove rane u društvu. Ovaj poziv dolazi u trenutku kada su tenzije među različitim grupama u zemlji na visokom nivou, a reči patrijarha Porfirija i članova Sinoda pozivaju na zajedništvo i solidarnost u težnji za mirom.
“Verni narode Srpske pravoslavne crkve, braćo i sestre, deco Svetoga Save”, počinju svoje obraćanje arhijereji Srpske pravoslavne crkve, i dalje kažu:
“Čujemo glasove o mogućim sukobima u našem narodu i to nas veoma zabrinjava. Crkva poziva sve koji su na bilo koji način uključeni u aktuelna zbivanja da u vremenu Vaskršnjeg posta, vremenu pokajanja i praštanja, sagledaju sopstvene grehe i pokažu plodove pokajanja, kako bi svako od nas bio bolji i kako bi Hristove reči: „Kako hoćete da vama čine ljudi, činite tako i vi njima” (Lk 6, 31) bile naše zlatno pravilo.
SPC
Arhijereji Srpske pravoslavne crkve
Upitajmo se svi zajedno: zar je bilo malo podelâ i razdorâ u našem narodu? Zbog toga vam se, draga deco duhovna, i danas, kao i uvek do sada, obraćamo, moleći vas kolenopreklono da svako učini koliko do njega stoji da se održi mir u nama i među nama. Prizivajući ime Gospodnje i molitve Svetog Save mirotvorca, pozivamo sve bez izuzetka da nasilje svake vrste, bez obzira na to od koga i sa koje strane dolazilo, u potpunosti bude odbačeno.
Nasilje samo umnožava nasilje i uvodi nas u začarani krug u kome smo svi gubitnici, razara temelje društva i stvara nove podele, dublje od već nasleđenih. To je bilo poznato i našim mudrim precima koji su jednom za svagda rekli: zlo dobra doneti ne može. I još: sila Boga ne moli, ali ni Bog silu ne voli.
Sloboda i pravda su neprocenjive vrednosti, ali su neostvarive bez ljubavi i međusobnog uvažavanja. Stoga svima i svakome stavljamo na savest da na svakom mestu – od porodice, preko radnih kolektiva i obrazovnih ustanova, do društvenih i političkih organizacija – istrajno i neodstupno izgrađujemo uzajamno poverenje i razumevanje kroz dobronameran dijalog. Crkva nosi duhovno proverenu istinu i istorijsku svest da ničiji partikularni interes nije važniji od opšteg dobra naroda i države i otvara svoja vrata širom, pozivajući na bratski dijalog sve odgovorne društvene činioce.
U čvrstoj veri i nadi da nas Bog neće prepustiti bezumlju i novim stradanjima, stradanjima od nas samih, iz dubine srca vapijemo: O Gospode, spasi! O Gospode, povedi dobro! (Psalam 117, 25).”, zaključuje se uzajedničkom obraćanju koje potpisuju predsednik Svetog Arhijerejskog Sinoda AEM i patrijarh srpski Porfirije, te članovi: mitropolit braničevski Ignatije, mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, mitropolit raško-prizrenski Teodosije i episkop gornjokarlovački Gerasim.
U reakciji na optužbe koje su se pojavile u javnosti, arhijereji Srpske pravoslavne crkve apelovali na odgovorno izveštavanje, poštovanje mladih i očuvanje dostojanstva u društvu, pozivajući na ljubav, pravdu i jedinstvo u Crkvi.
Nakon oštrih reakcija na njegove tekstove, zajedničkog pisma šestorice vladika i medijskih spekulacija, mitropolit David ponovo se oglasio, jasno poručujući da ostaje dosledan svojim stavovima i da ne dozvoljava manipulacije njegovim rečima i delima.
U vreme Velikog posta, kada smo pozvani na smirenje i praštanje, u svim crkvama Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke služiće se akatist Majci Božijoj – kao snaga, uteha i put ka duhovnoj obnovi.
U svojoj besedi, arhimandrit Petar (Dragojlović) pozvao na unutrašnju duhovnu obnovu, naglašavajući da politička borba bez Hrista nije pravi put ka spasu.
U svojoj knjizi „Misli za svaki dan u godini“, Sveti Teofan Zatvornik u utorak treće sedmice po Vaskrsu ukazuje da vera koja se oslanja na ljudsku pamet, a ne na Božiju istinu, vodi u jeres, obmanu i propast – i pojedinca i zajednice.
Srpska pravoslavna crkva 6. maja slavi Đurđevdan – dan mučenika koji nije uzmakao ni pred carem ni pred smrću, već je verom i ljubavlju prema Hristu pobedio tamu ovog sveta i postao večni saputnik vernih kroz molitvu i čudotvornu blagodat.
U vremenu kada turizam potiskuje duhovnost, jedan pravoslavni monah postao je stub zajednice – simbol nade i utehe za meštane, turiste i hodočasnike koji svakodnevno dolaze do ove bele svetinje između neba i mora.
Otac Josiah naglašava da nije potrebno biti veliki svetac da bismo izbegli ove zamke, već da budemo dovoljno razumni da prepoznamo šta nije dobro po nas.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
U Sabornoj crkvi u Beogradu održan je pomen stradalima u Martovskom pogromu 2004. godine, a episkop toplički Petar uputio je snažnu poruku o veri, sećanju i nadi u vaskrsenje.
U emotivnom obraćanju, mitropolit kruševački David otkriva motive zlonamernih napisa i poziva na čitanje celokupnog njegovog autorskog teksta kako bi se otkrila istina koja je iza medijske igre.
U autorskom tekstu koji prenosimo u celosti, teolog Tamara Gajić Jovanović analizira stavove svoje koleginice Jelene Petrović i ukazuje na suštinsko nerazumevanje identiteta i misije Crkve.
Otac Stevan Jovanović, pomoćnik predsednika Odbora za versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, u svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, govori o istorijskoj ulozi Crkve, njenoj misiji danas i o angažmanu koji treba da ima u javnom životu.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
Patrijarh Porfirije i patrijarh Tavadros II poslali su poruke bratske hrišćanske ljubavi i jedinstva, a arhijerejskoj liturgiji prisustvovali su verni narod i visoke zvanice.
Na mestu gde je pre tačno osam decenija Sveti Joanikije Lipovac služio svoju poslednju liturgiju pre mučeničke smrti, podignuta je svetinja u selu Razboj kod Srpca, a srpski narod je, uz arhijereje i sveštenstvo, obnovio pamćenje kroz suze, pesmu i liturgiju – u ime vere koja ne umire.
U Velikoj Plani obijene dve svetinje u jednoj noći, a sveštenik Predrag Popović šalje potresnu poruku naciji o zlu koje se širi iznutra. Talas skrnavljenja oltara i ikona, započet još tokom Velikog posta, prerasta u duboku krizu duhovnog identiteta.
U pojedinim krajevima Srbije još se priprema ovaj neobični prebranac, čija slatka nota i prepečena slanina stvaraju spoj koji budi sećanja i menja sve što ste mislili da znate o ovom jelu.