U Palati Srbija sabrali su se ugledni teolozi i istoričari iz Srbije i Rusije kako bi govorili o neprolaznom značaju Svetog vladike Nikolaja za našu veru, narod i identitet — od bogomoljačkog pokreta do današnje srpske teologije.
U duhu molitvenog sećanja i dubokog poštovanja prema jednom od najuzvišenijih umova i svetitelja naše Crkve, u Palati Srbija u Beogradu održana je međunarodna naučna konferencija pod nazivom „Sveti vladika Nikolaj i naše vreme“. Skup, koji je blagoslovio patrijarh srpski Porfirije, okupio je znamenite teologe i istoričare kako bi osvetlili veličinu dela i ličnosti Svetog Nikolaja Velimirovića, „novog Zlatousta“, čije reči i danas snažno odzvanjaju u dušama vernog naroda.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Učesnici međunarodne konferencije o Svetom vladici Nikolaju u Palati Srbija
Blagoslov patrijarha učesnicima je preneo vikarni lipljanski Dositej, koji je uputio molitvenu želju da skup protekne u duhu istine, ljubavi i plodotvorne razmene misli. U ime organizatora, prisutnima se obratio ministar u Vladi Srbije dr Nenad Popović, naglasivši da se u liku i delu vladike Nikolaja sabira ono najvrednije iz srpskog duhovnog i kulturnog nasleđa. Svoj blagoslov uputio je i Episkop valjevski g. Isihije, podsetivši da je upravo Eparhija valjevska kolevka i večni dom ovog svetitelja, u kojoj i danas počivaju njegove svete mošti, čuvane u tišini manastira Lelić.
Konferencija je bila podeljena u dva panela — istorijski i teološki. Izlaganja su obuhvatila širok dijapazon tema: od uloge Svetog Nikolaja u Prvom svetskom ratu, njegovog doprinosa obnovi srpskog bogoslovlja, osnivanja bogomoljačkog pokreta, pa sve do duboko proživljenih svedočenja iz vremena progonstva i mučeničkog stradanja. Međutim, središnja nit svih izlaganja bio je njegov neizbrisiv pečat na savremeno srpsko bogomislije, ali i na oblikovanje nacionalne svesti, ukorenjene u evanđelskim vrednostima.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika lipljanski Dositej, ministar u Vladi Srbije Nenad Popović, vladika valjevski Isihije
Svoja promišljanja i istraživanja izneli su profesori sa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta i bogoslovija u Beogradu i Sremskim Karlovcima, kao i predstavnici drugih obrazovno-naučnih ustanova, među kojima su bili i gosti iz bratske Rusije, čime je konferencija dobila i međunarodni karakter — svedočanstvo da delo Svetog Nikolaja ne poznaje granice ni jezike, jer govori jezikom Hrista.
Završnu reč imao je iguman Georgije iz manastira Lelić, svetog mesta koje u tišini sabira molitve naroda oko moštiju Svetog Nikolaja. Njegovo prisustvo simbolično je zatvorilo skup u duhu tihe molitve i duboke zahvalnosti.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Učesnici međunarodne konferencije o Svetom vladici Nikolaju u Palati Srbija
Plod ovog sabranja biće i zbornik radova, u kojem će biti sačuvane misli i svedočenja o životu i delu svetitelja, kao most između prošlosti i sadašnjosti, kao svetionik koji vodi ka večnosti.
Jer, kako je i sam Sveti vladika Nikolaj govorio:
- Samo ono što je u Hristu — večno je.
Vladika Nikolaj kroz priču o svešteniku i crkvenjaku Isi prikazuje opasnost od predrasuda i negativnog mišljenja o drugima, upozoravajući na to kako negativnost može obmanuti i iskriviti stvarnu sliku društva.
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
Dokumentarni film U ime raskola prvi put na jednom mestu osvetljava tragediju verskog razdora u Ukrajini, uz ekskluzivno svedočanstvo mitropolita Filareta. Premijeri u Ruskom domu prethodi razgovor sa istaknutim teolozima i intelektualcima, a veče će biti zaokruženo koncertom duhovne muzike.
U doba kada se ljubav meri interesom, a žrtva smatra slabošću, život Svetog Serafima Viričkog i shimonahinje Hristine osvetljava tihi put dvoje supružnika koji su, nakon smrti deteta, izabrali najuzvišeniji čin predanja — monaštvo. Njihova priča nije bajka, već svedočanstvo o tome kako Hristova ljubav menja oblik, ali nikada ne prestaje.
Život Svetog Nektarija Eginskog bio je ispunjen lažima i progonima, ali je ostao smiren i radostan – danas njegove pouke pomažu svima koji se bore s padovima i očajanjem.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Na praznik sabora svetih 12 apostola, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju na Karaburmi i u snažnoj besedi upozorio vernike da nijedna odluka u životu nije bez posledica.
Na praznik srpskog mučenika i kralja, u svetinji na Medakoviću, patrijarh je podsetio vernike da je Crkva pozvana da preobražava svet, a ne da se uklapa u njegove norme i očekivanja, pozivajući na nepokolebljivu veru u božanske vrednosti.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.