St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
U svetom mestu posvećenom jednom od najvažnijih svetitelja pravoslavne crkve, vladici Nikolaju Velimiroviću, desio se trenutak koji će zauvek ostati zapisan u istoriju pravoslavne tradicije ne samo u Americi, već širom vaseljene. Svetotihonski pravoslavni teološki seminarij u Južnom Kananu, Pensilvanija, bio je domaćin bogosluženju kakvo se do sada nije desilo – prvoj liturgiji pređeosvećenih darova u bivšoj keliji Svetog vladike Nikolaja. Ovaj događaj označava potvrdu trajnog živog prisustva svetitelja među vernicima.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
Mitra Svetog vladike Nikolaja, u keliji u kojo jse upokojio u Americi
Veliki svetitelj, koji je od 1951. godine pa sve do kraja ovozemaljskog života 1956. godine služio u Svetotihonskom seminariju, bio je duhovni vođa mnogim generacijama. Njegova prisutnost nije ostala samo u sećanjima; njegov uticaj živi kroz mnoge učenike i verne, kao i kroz tradiciju koja se nastavlja. Iako je njegov ovozemaljski život završio u ovoj ustanovi, Svetotihonski seminarij danas nastavlja da širi svetlo pravoslavlja širom Amerike, kao ključna institucija koja obrazuje buduće sveštenike i čuva duhovnu baštinu.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
U keliji u kojoj se upokojio Sveti vladika Niklaj Velimirović, služena je prva liturgija
Zahvaljujući nedavnom preuređenju njegove bivše kelije u svetilište, ovaj trenutak postao je moguć. Verni su stajali ispred prostorije, koja je sada svetilište posvećeno u njegovu čast, saosećajući sa svima koji su došli da prisustvuju ovom veličanstvenom sabranju. Liturgiju je služio dekan seminarija, protojerej Džon Parker, a sasluživao je dekana za akademske poslove, otac Pavle Vitek. Ovaj trenutak bio je most između prošlosti i sadašnjosti, dok su verni stajali u molitvi pred duhovnim prisustvom svetitelja.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
Sveta tajna pričešća u keliji Svetog Nikolaja Velimirovića
Ova liturgija je značajna ne samo kao duhovni događaj, već i kao podsećanje na ulogu koju je Sveti vladika Nikolaj imao u širenju i očuvanju pravoslavlja na tlu Amerike. Počev od predavanja u različitim bogoslovskim školama, kao što su bogoslovije u manastiru Svetog Save u Libertivilu i Svete Trojice u Džordanvilu, pa sve do poslednjih dana svog ovozemaljskog života u Svetotihonskom seminariju, svetiteljev rad nastavlja da inspiriše duše vernih.
Nakon liturgije, vernici su uživali u zajedništvu uz trpezu ljubavi, koja je bila prilika za blagodarnost i sećanje na sve što je Sveti Nikolaj učinio za pravoslavnu zajednicu u Americi. Protinica Lela Pauel obratila se prisutnima sa inspirativnim rečima, podsećajući na važnost zajedništva i molitve kroz koju se ostvaruje dublje povezivanje sa Gospodom i svetiteljima.
Ovaj istorijski trenutak nije samo sećanje na prošlost, već i podstrek za budućnost. Svetotihonski seminarij, kroz bogosluženja i duhovnu misiju, nastavlja da igra ključnu ulogu u očuvanju pravoslavne tradicije u Americi, čineći sve da svetlost Hristove vere bude preneta budućim generacijama.
Vladika Nikolaj kroz priču o svešteniku i crkvenjaku Isi prikazuje opasnost od predrasuda i negativnog mišljenja o drugima, upozoravajući na to kako negativnost može obmanuti i iskriviti stvarnu sliku društva.
Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
Na bojištu kod Bitolja, gde se odvijala jedna od najkrvavijih bitaka Prvog balkanskog rata, jedna majka je tragala za detetom. Kada ga je pronašla, suočila se sa jezivom istinom – i pitanjem koje je promenilo sve: „Da li postoji vaskrsenje mrtvih?“
U hramu Svetog Jovana Krstitelja služena je sveta liturgija, koju je predvodio episkop istočnoamerički Irinej, uz prisustvo uglednih gostiju i mnogobrojnih vernika, koji su u sabranju doživeli duhovnu radost i blagoslov zajedništva.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.
U besedi za četvrtak šeste sedmice po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto vera sama po sebi ništa ne znači ako čovek ne zna njen pravi cilj – spasenje svoje duše i večno življenje u Carstvu Božjem.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
U Palati Srbija sabrali su se ugledni teolozi i istoričari iz Srbije i Rusije kako bi govorili o neprolaznom značaju Svetog vladike Nikolaja za našu veru, narod i identitet — od bogomoljačkog pokreta do današnje srpske teologije.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Mitropolit šumadijski Jovan i episkop švajcarski Andrej poslali su snažne poruke o veri, obnovi i duhovnoj snazi liturgije, dok je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Aranđelovcu zablistao na veliki praznik.
Visokopreosvećeni mitropolit Justin je besedio vernima o značaju Svetih apostola Petra i Pavla, njihovim životima i suštini pečata apostolstva u Gospodu:
Na dan osvećenja hrama miniranog devedesetih, episkop Kirilo poslao snažnu poruku o ljubavi, veri i bratstvu, dok su vernici plakali od radosti pred moštima svetih mučenika.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Samoubistvo 35-godišnjeg italijanskog sveštenika duboko je potreslo katoličku zajednicu i pokrenulo važnu debatu o usamljenosti koju mnogi sveštenici tiho proživljavaju.
Poglavar Carigradske patrijaršije stiže u Vašington i Njujork, gde će razgovarati o slobodi vere, zaštiti prirode i ulozi Pravoslavlja u savremenom svetu, ali i večerati sa najmoćnijim ljudima američke diplomatije.
Ruska novinarka Aleksandra Gripas otkriva kako joj je molitva, iako tada još nije bila krštena, spasla ćerku od sigurne smrti i zauvek promenila njen život i veru.