St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
U svetom mestu posvećenom jednom od najvažnijih svetitelja pravoslavne crkve, vladici Nikolaju Velimiroviću, desio se trenutak koji će zauvek ostati zapisan u istoriju pravoslavne tradicije ne samo u Americi, već širom vaseljene. Svetotihonski pravoslavni teološki seminarij u Južnom Kananu, Pensilvanija, bio je domaćin bogosluženju kakvo se do sada nije desilo – prvoj liturgiji pređeosvećenih darova u bivšoj keliji Svetog vladike Nikolaja. Ovaj događaj označava potvrdu trajnog živog prisustva svetitelja među vernicima.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
Mitra Svetog vladike Nikolaja, u keliji u kojo jse upokojio u Americi
Veliki svetitelj, koji je od 1951. godine pa sve do kraja ovozemaljskog života 1956. godine služio u Svetotihonskom seminariju, bio je duhovni vođa mnogim generacijama. Njegova prisutnost nije ostala samo u sećanjima; njegov uticaj živi kroz mnoge učenike i verne, kao i kroz tradiciju koja se nastavlja. Iako je njegov ovozemaljski život završio u ovoj ustanovi, Svetotihonski seminarij danas nastavlja da širi svetlo pravoslavlja širom Amerike, kao ključna institucija koja obrazuje buduće sveštenike i čuva duhovnu baštinu.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
U keliji u kojoj se upokojio Sveti vladika Niklaj Velimirović, služena je prva liturgija
Zahvaljujući nedavnom preuređenju njegove bivše kelije u svetilište, ovaj trenutak postao je moguć. Verni su stajali ispred prostorije, koja je sada svetilište posvećeno u njegovu čast, saosećajući sa svima koji su došli da prisustvuju ovom veličanstvenom sabranju. Liturgiju je služio dekan seminarija, protojerej Džon Parker, a sasluživao je dekana za akademske poslove, otac Pavle Vitek. Ovaj trenutak bio je most između prošlosti i sadašnjosti, dok su verni stajali u molitvi pred duhovnim prisustvom svetitelja.
St. Tikhon's Orthodox Theological Seminary / Presbytera Marina Harper
Sveta tajna pričešća u keliji Svetog Nikolaja Velimirovića
Ova liturgija je značajna ne samo kao duhovni događaj, već i kao podsećanje na ulogu koju je Sveti vladika Nikolaj imao u širenju i očuvanju pravoslavlja na tlu Amerike. Počev od predavanja u različitim bogoslovskim školama, kao što su bogoslovije u manastiru Svetog Save u Libertivilu i Svete Trojice u Džordanvilu, pa sve do poslednjih dana svog ovozemaljskog života u Svetotihonskom seminariju, svetiteljev rad nastavlja da inspiriše duše vernih.
Nakon liturgije, vernici su uživali u zajedništvu uz trpezu ljubavi, koja je bila prilika za blagodarnost i sećanje na sve što je Sveti Nikolaj učinio za pravoslavnu zajednicu u Americi. Protinica Lela Pauel obratila se prisutnima sa inspirativnim rečima, podsećajući na važnost zajedništva i molitve kroz koju se ostvaruje dublje povezivanje sa Gospodom i svetiteljima.
Ovaj istorijski trenutak nije samo sećanje na prošlost, već i podstrek za budućnost. Svetotihonski seminarij, kroz bogosluženja i duhovnu misiju, nastavlja da igra ključnu ulogu u očuvanju pravoslavne tradicije u Americi, čineći sve da svetlost Hristove vere bude preneta budućim generacijama.
Vladika Nikolaj kroz priču o svešteniku i crkvenjaku Isi prikazuje opasnost od predrasuda i negativnog mišljenja o drugima, upozoravajući na to kako negativnost može obmanuti i iskriviti stvarnu sliku društva.
Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
Na bojištu kod Bitolja, gde se odvijala jedna od najkrvavijih bitaka Prvog balkanskog rata, jedna majka je tragala za detetom. Kada ga je pronašla, suočila se sa jezivom istinom – i pitanjem koje je promenilo sve: „Da li postoji vaskrsenje mrtvih?“
U hramu Svetog Jovana Krstitelja služena je sveta liturgija, koju je predvodio episkop istočnoamerički Irinej, uz prisustvo uglednih gostiju i mnogobrojnih vernika, koji su u sabranju doživeli duhovnu radost i blagoslov zajedništva.
Milivoj Ranđić podseća da je te noći gorela cela severna polovina manastira Hilandara, što znači da je više od 20 objekata, odnosno 54 posto korisne površine manastira, izgorelo.
U Svetom pismu apostol Pavle kaže da onaj koji služi, treba od te službe da živi, onaj koji služi žrtveniku da sa žrvenika deli, a onaj ko propoveda Jevađenje treba od toga da živi. Prema tome, sasvim je jasno da svešteniku izvor prihoda treba da bude njegova služba, kaže otac Aleksandar.
Zašto je praznik Blagovesti najveća blaga vest koju je Gospod doneo ljudima? Danas se otkriva najuzvišenija tajna Božijeg plana - kako Gospod, večni i besprekorni, postaje čovek i donosi večni život, pravdu i svetlost, otkrivajući sudbinu svakog ljudskog bića.
Ovaj čuveni posni prilog nezaobilazan je deo praznične trpeze za Blagovesti. Otkrivamo kako da vam skordalija uvek uspe – da bude vazdušasta, lagana i bogata ukusom, kao sa Svete Gore.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Iako se kroz istoriju mnogo spekulisalo o poslednjim danima, ljudska mudrost ostaje nemoćna pred tajnom kraja sveta. Sveti Nikolaj Žički dao je dublji uvid, objašnjavajući zašto jedino božansko otkrivenje može pružiti odgovor na ovo drevno pitanje, i poziva nas da pronađemo mir kroz reči Gospoda Isusa Hrista.
Jedan od najcenjenijih duhovnika i najvećih teologa pravoslavlja pružio je jedinstveno tumačenje, otkrivajući duboku simboliku i poruku o milosti, ljubavi i spasenju koja i danas odjekuje među vernicima.
Kroz stihove Nikolaja Velimirovića, osvetljena je životna priča starozavetnog proroka i novozavetnog sveca koga danas proslavljamo, čije su molitve otvarale i zatvarale nebesa, a njegova nepokolebljiva vera inspirisala narode kroz vekove.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
Brat i sestra, vođeni verom i tajanstvenim svetlom, kreću na neobičan put kroz šumu do zaboravljene crkve, gde će pronaći blagoslov koji im menja život i donosi mir.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.