U hramu Svetog Save, na Lazarevu subotu, služen je pomen blaženopočivšem Patrijarhu Irineju, čije je vođstvo oblikovalo Srpsku Pravoslavnu Crkvu i narod.
Na Lazarevu subotu, dan kada Srpska pravoslavna crkva slavi svoju krsnu slavu, služen je parastos blaženopočivšem Patrijarhu srpskom Irineju. Službu je predvodio vikarni episkop remezijanski Stefan, uz sasluženje sveštenstva hrama Svetog Save. U molitvenom prisustvu bio je i ministar kulture Srbije, Nikola Selaković.
U svečanoj tišini, nakon pomena nad grobom Patrijarha Irineja u kripti hrama, episkop Stefan se osvrnuo na lik i delo 45. poglavara Srpske pravoslavne crkve, koji je na tronu patrijarha služio od 22. januara 2010. godine do svoje upokojenja 20. novembra 2020. godine. Vladika Stefan je podsetio prisutne na mudrost, predanost i smirenost koje su krasile Patrijarha Irineja tokom njegove službe, naglašavajući da su te osobine oblikovale njegov odnos prema svim izazovima kroz koje je prolazila Crkva i narod.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Grob blaženopočivšeg patrijarha Irineja, u kripti hrama Svetog Save
- Ono što je krasilo našeg patrijarha Irineja jeste mudrost, smirenost i spokojstvo u odnosu na sve ono što se dešavalo služeći i vodeći našu Crkvu i naš narod. To je ono što je lično meni, koji sam često sa njim služio, pokazivalo, iako nisam do kraja razumeo dok je bio živ koliko je zaista veliki čovek - istakao je vladika Stefan, dodajući da je i sam bio blagosloven što je imao priliku da služi sa tako velikim čovekom.
Vladika Stefan je ukazao na značaj Patrijarha Irineja u istoriji Srpske pravoslavne crkve, naglašavajući njegovu vernost i predanost narodu i Crkvi tokom deset godina njegovog patrijarhovanja.
- Slava Bogu da je tako, da je Srpska pravoslavna crkva uvek imala patrijarhe u određeno vreme koji su trebali da budu upravo takvi kakvi su bili - rekao je vladika, dodajući da je patrijarh Irinej verno služio i svakodnevno pokazivao snagu vere i nade.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Parastos je služio vladika Stefan, a molitveno je bio prisutan i ministar kulture Srbije, Nikola Selaković
Na kraju, episkop Stefan je u svom govoru podsetio sve prisutne na važnost mira i spokojstva u životima vernih, kao i na temeljnu istinu vaskrsenja u koju je verovao patrijarh Irinej.
- Da da Bog i nama mira i spokojstva i da dočekamo Svetlo Vaskrsenje Hristovo u koje su verovali svi naši sveti, a pogotovo naš Patrijarh Irinej koji je živeo tim Vaskrsenjem - zaključio je vladika stefan.
Ovaj parastos, koji je održan u hramu Svetog Save, ujedno je bio i trenutak molitve i sećanja na velikog duhovnog vođu, čija je mudrost i smirenost ostavila neizbrisiv trag na Srpsku pravoslavnu crkvu i sve vernike.
Danas se navršava 21 godina od kada je iz AP Kosovo i Metohija u rušilačkim napadima albanskih ekstremista proterano 4.012 Srba, a većina njih se do danas nije vratila u svoje domove.
Episkop remezijanski Stefan o svojoj prvoj godini na čelu Srpskog podvorja u Moskvi, o iskustvima iz manastira Ostrog, studijama na Moskovskoj duhovnoj akademiji i nezaboravnom duhovnom pozivu koji ga vodi ka svetlosti i jedinstvu dva bratska naroda.
Uoči praznika Cveti, veruje se da devojke u narodnim nošnjama i venčićima na glavama donose sreću i zdravlje domaćinstvima, čuvajući simboliku plodnosti, prirode i duhovne obnove.
Car Konstancije naredio je da se izgradi Ipatijev lik još za života ovoga svetitelja, i taj lik držaše car u svome dvoru kao oružje protiv svake supostatne sile.
Sa zvončićima oko vrata i vrbovim grančicama u rukama, stotine dece i vernika prošle su u molitvenom hodu do hrama Svetog Save, gde je vladika Petar služio bdenije uoči praznika Cveti — ulaska Gospodnjeg u Jerusalim.
U poruci povodom jevrejskog praznika slobode i nade, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao je značaj zajedničkog života, međusobnog poštovanja i univerzalnih vrednosti koje spajaju pripadnike različitih vera u savremenom društvu.
Priča o monahu koji je svojim životom posvedočio da vera i molitva mogu da prevaziđu i najopasnije prepreke, pružajući nadu onima koji se suočavaju s nevoljama.
U hramu Svetog Save, na Lazarevu subotu, služen je pomen blaženopočivšem Patrijarhu Irineju, čije je vođstvo oblikovalo Srpsku Pravoslavnu Crkvu i narod.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Iako su mnogi u potrazi za zemaljskom slavom, da im imena budu upisana u istoriji, to je tek senka onoga što je pravi cilj – besmrtno sećanje u životu večnom.
Sa zvončićima oko vrata i vrbovim grančicama u rukama, stotine dece i vernika prošle su u molitvenom hodu do hrama Svetog Save, gde je vladika Petar služio bdenije uoči praznika Cveti — ulaska Gospodnjeg u Jerusalim.
U poruci povodom jevrejskog praznika slobode i nade, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao je značaj zajedničkog života, međusobnog poštovanja i univerzalnih vrednosti koje spajaju pripadnike različitih vera u savremenom društvu.
U nadahnutom predavanju protojereja-stavrofora Gojka Perovića vernici su otkrili da Vaskršnji post nije samo uzdržanje od hrane, već duboka duhovna borba i putovanje ka Hristu, koje se u danima Strasne sedmice pretvara u tiho svedočenje pred licem Gospodnjim.
Nesrećni čovek je dobio jezive batine samo jer se obratio vozaču i njegovim suvozačima da "ne mogu da se parkiraju na mesto rezervisano za zaposlene u Patrijaršiji.
To je bilo prvi put da je pomerena od najmanje 1810. godine, kada su sprovedeni poslednji radovi zbog požara u bazilici, a možda i ranije, rekao je otac Samuel Aghojan iz Jermenske crkve.
Ekipa portala religija.rs posetila je crkvu Svetih apostola Petra i Pavla u rodnom mestu blaženopočivšeg patrijarha srpskog, koja je postala simbol vere, upornosti i ljubavi, dok mozaik sa njegovim likom podseća na svetlost koju je ovaj veliki duhovnik ostavio.
Kad je došla, dobila je svoju keliju u kojoj su bili samo krevet bez dušeka, peć i ćebe preko kreveta. To je simbol početka prilagođavanja asketskom životu.
Bez kapi viška ulja, a hrskav do savršenstva — ovo starinsko jelo sa manastirskih trpeza pokazuje da istinska čarolija dolazi iz jednostavnosti i vere u meru.