Delegacija Srpske pravoslavne crkve, u okviru zvanične posete Rusiji, obišla je manastire Novojerusalimski i Savino-Storoževski, gde su ih dočekali domaćini iz Moskovske patrijaršije.
U blagodatnim predelima Podmoskovlja, četvrtog dana zvanične posete Rusiji, poslanstvo Srpske pravoslavne crkve uputilo se tragom svetih otaca, osluškujući glasove prošlosti i molitveni šapat večnosti. U duhu bratske ljubavi i jedinstva pravoslavnih naroda, predstavnici naše Crkve pohodili su nekoliko monaških obitelji od izuzetnog istorijskog i duhovnog značaja, gde se vekovima sabira molitva kao neugasiva luča istine i vere.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Poslanstvo SPC u poseti svetinjama u Podmoskovlju
U sastavu poslanstva bili su episkop remezijanski Stefan, starešina Podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi; iguman manastira Kovilj, arhimandrit Hariton; rektor Bogoslovije Svetog Save u Beogradu, protođakon Radomir Vrućinić; arhiđakon Justin i đakon Ivan Vasiljević iz manastira Kovilj, te ipođakon Vladimir Jelić. U pratnji srpskih crkvenih velikodostojnika nalazili su se i predstavnici Moskovske patrijaršije – protojerej Igor Jakimčuk, zamenik predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze, i iguman Teofan, upravnik Sektora za protokol.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Poslanstvo SPC u poseti svetinjama u Podmoskovlju
Srpska crkvena delegacija srdačno je dočekana u veličanstvenom Novojerusalimskom manastiru Vaskrsenja Hristovog, čije ime i samo podseća na večni Jerusalim – grad Boga živoga. Ovaj sveti manastir, osnovan 1656. godine, zrači bogatom duhovnom i kulturnom baštinom Rusije, a njegova arhitektura, nadahnuta svetim mestima Hristovog stradanja i vaskrsenja, uznosi um i srce ka nebesima.
Iguman manastira, arhimandrit Teofilakt, dočekao je goste s toplinom bratske vere, upriličivši im obilazak Sabornog hrama Vaskrsenja Hristovog. Uz svetlost kandila, pred ikonama koje svedoče o dubinama tajni vere, srpsko poslanstvo je u tišini sabralo misli pred svetinjama koje oslikavaju težnju ka oboženju. U znak ljubavi i zajedništva, hor Pravoslavne gimnazije iz moskovskog okruga Hovrina uputio je srdačan dar – izvođenje srpskih narodnih pesama koje su odjeknule poput mosta među narodima.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Poslanstvo SPC u poseti svetinjama u Podmoskovlju
Popodnevne sate obasjala je poseta Savino-Storoževskom stavropigijalnom manastiru, čiji je duhovni temelj postavio prepodobni Sava Storoževski, čudotvorac Zvenigorodski – učenik prepodobnog Sergeja Radonješkog, stubnika ruske duhovnosti. Ova sveta obitelj, osnovana 1398. godine, i danas svedoči o neprekidnom prisustvu Božje milosti u ljudskoj istoriji.
Ispred hrama Roždestva Presvete Bogorodice, gde se kroz vekove uznosi molitva Majci Božjoj, goste je dočekao nastojatelj, arhimandrit Stefan. Delegacija se s pobožnim poštovanjem poklonila moštima prepodobnog Save Storoževskog, primivši na taj način blagoslov svetitelja čiji mir ne zna granice zemaljskog. U nastavku posete usledio je obilazak crkve Svete Trojice, gde su učesnici imali priliku da se upoznaju s bogatom riznicom manastirskog života – tihog, ali silnog svedočanstva vere.
Ova poseta, osvećena molitvom i blagošću, potvrdila je neraskidivu duhovnu sponu između ruskog i srpskog naroda, sponu satkanu od vere, ljubavi i istorijskog zajedništva. Na putevima pravoslavlja, svaki susret postaje pečat večnosti, a svaki pogled u ikonu – novo prepoznavanje Hrista u licu brata. Jer, gde su svetitelji hodili, tu i danas blagodat stanuje.
Episkop remezijanski Stefan o svojoj prvoj godini na čelu Srpskog podvorja u Moskvi, o iskustvima iz manastira Ostrog, studijama na Moskovskoj duhovnoj akademiji i nezaboravnom duhovnom pozivu koji ga vodi ka svetlosti i jedinstvu dva bratska naroda.
Na poziv Moskovske patrijaršije, poglavar Srpske pravoslavne crkve doputovao je u rusku prestonicu, gde je, zajedno s patrijarhom Kirilom, razgovarao s predsednikom Rusije o ulozi pravoslavlja u savremenom svetu i duhovnoj povezanosti dva naroda.
U danima Svetle sedmice, patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski Kiril susreli su se u ozračju Vaskrsenja, svedočeći neraskidivo duhovno jedinstvo Srpske i Ruske Pravoslavne Crkve, uz poruke nade, ljubavi i vere u Hrista Vaskrslog.
U atmosferi duboke duhovnosti i molitvene sabornosti, poglavar Srpske pravoslavne crkve susreo se s ruskim jerarsima i bratstvom Donskog manastira, poklonivši se svetinjama i poručivši da su srpski i ruski narod – jedan u Hristu.
Bogu su drage jednostavne stvari: da se molimo za sve i da volimo sve ljude. Voleti znači dati prostor drugome, a ne nametati se. Svet je prepun krstova i molitvi „po dužnosti“.
Duhovni sin apostola Petra, prvi episkop Misira i pisac jednog od četiri sveta Jevanđelja, Sveti Marko ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Crkve i primer vere, ljubavi i hrabrosti koju ni tamnice ni zverstva ovoga sveta nisu mogli da ugase.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
Na Atosu, gde se tišina pretvara u prisustvo, poklonici svedoče o nevidljivoj, ali delatnoj sili molitve, o unutrašnjim preobražajima i živom nasleđu svetog Josifa Isihaste, koje menja srca i duše i danas.
Nakon prvog dana konklave i prvog glasanja, kardinali još nisu doneli odluku o nasledniku svetog Petra. Umesto belog dima koji označava izbor, večeras se nad Vatikanom pojavio tamni oblak koji znači — čekanje se nastavlja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Poseta tokom koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve odlikovan visokim crkvenim ordenom, proglašen za počasnog doktora i razgovarao sa patrijarhom Kirilom i predsednikom Putinom, zaokružena je dostojanstvenim ispraćajem na aerodromu Šeremetjevo.
U svečanoj atmosferi Trojice-Sergijeve lavre, u prisustvu patrijarha Kirila i uglednih jerarha, srpski patrijarh ovenčan je visokim priznanjem za doprinos bogoslovlju i bratstvu dva naroda koje povezuje viševekovna duhovna veza.
Na aerodromu Šeremetjevo uvažene goste su dočekali predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije mitropolit volokolamski Antonije i ambasador Srbije u Ruskoj Federaciji Momčilo Babić.
Uz miris tamjana, liturgijsko pojanje bogoslova i svečanu litiju, proslavljena je slava jedne od najsvetijih svetinja Prizrena, podsetivši vernike na snagu zaveta koji spaja prošlost, sadašnjost i budućnost srpskog naroda na Kosmetu.
U hramu Svetog proroka Ilije odjekivale su molitve nade i smirenja koje je predvodio episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, donoseći utehu vernicima uzdrmanim zločinima koji su, u praznične dane, potresli čitavo naselje.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
Presvete Bogorodice sa Mladencem Hristom u naručju počela da ispušta miro pred očima oca Simeona, a vernici ovo retko čudo vide kao snažan znak s neba i poziv na veru, molitvu i pokajanje.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
U hramu Svetog proroka Ilije odjekivale su molitve nade i smirenja koje je predvodio episkop londonski i velikobritansko-irski Nektarije, donoseći utehu vernicima uzdrmanim zločinima koji su, u praznične dane, potresli čitavo naselje.
Između molitve i prirode nastaje jednostavno jelo sa sremušem koje osvežava telo, jača imunitet i simbolično najavljuje novi život — savršen spoj ukusa i tihe duhovnosti.
Andrea Forca i Đorđe Trajković iz Beograda prošli su kroz pakao bolesti i gubitka nade. Onda je, vođena neobičnim znakom, otišla sa partnerom u manastir Tumane, pomolili su se — i godinu dana kasnije vratili da zablagodare na potomstvu.
Rimski vojskovođa gotskog porekla, svojim mučeništvom i verom pomerio je granice ljudske izdržljivosti i postao simbol nepokolebljivosti u vremenu progona.