U prisustvu arhijereja i vernog naroda, srpski patrijarh je danas u manastiru Tumane blagoslovio novoizgrađeni konak sa bibliotekom od 50.000 knjiga. Sutra se očekuje svečano presvlačenje moštiju svetitelja i celodnevno poklonjenje u isposnici.
U zagrljaju homoljskih šuma, gde vekovima odjekuju molitve podvižnika i mir svetitelja, manastir Tumane je i danas zasijao punim duhovnim sjajem. Patrijarh srpski Porfirije stigao je u popodnevnim časovima u ovu svetinju, gde je, uz doček pun vere i ljubavi, osveštao novi konak – dom monaške gostoljubivosti, molitvenog sabranja i duhovnog uzrastanja.
U manastirskoj porti u Tumanu, patrijarha su sa radošću i dostojanstvom dočekali mitropolit braničevski Ignatije, iguman manastira jeromonah Dimitrije sa bratijom, kao i mnogobrojni verni narod, koji se i ovoga puta slio u ovu duhovnu oazu, potvrđujući da je Tumane postao jedno od najposećenijih mesta srpske duhovnosti.
Manastir Tumane
Novi manastirski konak u Tumanu
U prisustvu mnogih arhijereja Srpske pravoslavne crkve – šumadijskog Jovana, timočkog Ilariona, osečkopoljskog i baranjskog Heruvima, valjevskog Isihija, šabačkog Jeroteja, pariskog i zapadnoevropskog Justina, topličkog Petra i stobijskog Jakova iz Pravoslavne Ohridske Arhiepiskopije – patrijarh Porfirije je obavio čin osvećenja novoizgrađenog konaka, uz molitveno sabranje i blagodarnost Bogu za novo dobročinstvo u vinogradu Gospodnjem.
Novi manastirski konak, građen s ljubavlju i pažnjom od 2021. do 2025. godine, svedoči o živom prisustvu Crkve u savremenom vremenu. Opremljen sa 90 mesta u dvokrevetnim, četvorokrevetnim i petokrevetnim sobama, sa sopstvenim kupatilima i klimatizacijom, konak je osmišljen da bude utočište za sve koji dolaze u Tumane radi duhovnog okrepljenja. Poseban biser novog konaka jeste bogata biblioteka sa pedeset hiljada naslova, koja će služiti kao prostor za naučne, teološke i duhovne skupove – što svedoči o neraskidivoj vezi molitve i misli, tišine i reči.
Manastir Tumane
Novi manastirski konak u Tumanu
Sutra, 1. juna 2025. godine, patrijarh Porfirije služiće liturgiju u manastiru Tumane, a potom će mošti Svetog Zosima biti svečano presvučene. Delovi starog odejanija biće podeljeni vernicima na blagoslov, a u molitvenoj litiji mošti će biti prenete do svetiteljeve isposnice, gde će tokom celog dana verni moći da im se poklone i potraže utehu i snagu.
Ovaj drevni običaj presvlačenja moštiju, koji su u Tumanu ustanovili ruski monasi još pre Drugog svetskog rata, obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva i od tada je postao stub duhovne obnove i zajedništva. Nedelja po Spasovdanu u Tumanu okuplja hiljade vernika iz svih krajeva, koji dolaze da se poklone svetiteljima Zosimu i Jakovu i ponesu u svojim srcima mir koji samo Bog može da da.
Manastir Tumane
Novi manastirski konak u Tumanu
Manastir Tumane danas nije samo svetilište, već i središte duhovnog života, mesto tišine, molitve i susreta sa živim Hristom. A osvećenje novog konaka – delo vere, ljubavi i narodnog priložništva – otvara novu stranicu u životu ove svetinje: stranicu koja miri prošlost i budućnost, neprestano pozivajući: „Dođite svi koji ste umorni i natovareni, i ja ću vas odmoriti“ (Mt 11, 28).
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Jedan od četvorice, koji su neumorno radili na obnovi "duhovne banje - Tumane" je i monah Teofil, on je za portal religija.rs opisao kako je tekao njegov put spoznaje vere, a potom i odlazak u manastir.
Više od 160 dece iz Srbije, Republike Srpske i sa Kosova i Metohije odmerilo je snage sa velemajstorima u jedinstvenoj šahovskoj simultanki, a reči patrijarha pretvorile su igru u praznik zajedništva, ljubavi i darovitosti.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Obraćajući se učesnicima samita AI for Good, poglavar Katoličke crkve upozorio je da, uprkos tehnološkom napretku koji menja sve sfere života, ljudske vrednosti, moralni sud i sposobnost savesti ostaju nezamenjivi.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U prvu nedelji posle Spasovdana, manastir Tumane domaćin je jedinstvenog sabranja – liturgije, litije i osvećenja novog konaka, događaja koji je spojio predanje, veru i živu potrebu savremenog čoveka za mirom i isceljenjem.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Mitropolit šumadijski Jovan i episkop švajcarski Andrej poslali su snažne poruke o veri, obnovi i duhovnoj snazi liturgije, dok je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Aranđelovcu zablistao na veliki praznik.
Visokopreosvećeni mitropolit Justin je besedio vernima o značaju Svetih apostola Petra i Pavla, njihovim životima i suštini pečata apostolstva u Gospodu:
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
U besedi za četvrtak šeste sedmice po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto vera sama po sebi ništa ne znači ako čovek ne zna njen pravi cilj – spasenje svoje duše i večno življenje u Carstvu Božjem.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.
Prema svetom predanju, Juda Tadaj je dobio posebnu blagodat da njegove molitve budu uslišane – vernici tvrde da ova molitva donosi utehu, snagu i pomoć čak i kada je svaka nada izgubljena.