Na Duhovski ponedeljak, stotine vernika prošle su u molitvenom hodu kroz centar Šapca, dok je vladika Jerotej uputio snažne poruke o identitetu, veri i jedinstvu, ističući da Šapčani imaju čast da istog dana proslavljaju i slavu i duhovni rođendan svoje svete Crkve.
Šabac je, kao malo koji grad u Srbiji, u danima kada Crkva slavi Silazak Svetog Duha na apostole – Duhove, proslavio i svoj sopstveni rođendan. Duhovski ponedeljak, gradska slava ovog duhovno i istorijski značajnog grada na Savi, obeležen je liturgijski, svečano i dostojanstveno, pod znamenjem vere, sabornosti i zahvalnosti Bogu.
Centralna proslava započela je svetom liturgijom u hramu Svete Trojice na Letnjikovcu, koju je predvodio episkop šabački Jerotej, u prisustvu gradonačelnika, dr Aleksandra Pajića, njegovih saradnika i brojnih vernika. U večernjim časovima, saborni hram Svetih apostola Petra i Pavla bio je mesto sabranja i duhovne tišine, nakon čega je usledila veličanstvena Duhovska litija kroz glavne gradske ulice.
SPC
Gradska slava u Šapcu
Litiju su, osim vernog naroda, obogatili predstavnici gradske vlasti, kulturnih i prosvetnih ustanova, policije i vojske, učenici verske nastave, sportisti i članovi kulturno-umetničkih društava, čineći hod jednim od najdostojanstvenijih izraza hrišćanske sabornosti i identiteta.
Ispred Gradske kuće, gde su osveštani slavski darovi i prelomljen slavski kolač, episkop Jerotej se obratio okupljenima rečima koje su duboko dotakle prisutne, podsećajući na značaj ovog praznika za ceo grad:
– U životu svakoga čoveka, jedan od najvažnijih dana njegovih jeste dan njegovog rođenja, kao i dan rođenja njegovih najmilijih. I dok su ova dva dana često vremenski odvojena, te se tako i odvojeno slave, mi Šapčani, žitelji prve varoši Srbije, imamo retku čast i dvostruku radost da u jednom istom danu proslavljamo i naš rođendan i našu zajedničku slavu – rekao je vladika Jerotej.
SPC
Litiju je predvodio vladika šabački Jerotej
On je naglasio da Šabac slavi rođendan svoje svete Crkve, dan kada je Duh Sveti u vidu ognjenih jezika sišao na apostole, osnaživši ih da pronose jevanđelsku nauku i zasnuju Crkvu kao živu zajednicu Boga i čoveka. U tom svetlu, grad Šabac je upoređen sa „velikim krštenim domom“ sa desetinama hiljada duhovnih ukućana.
– Ovaj svečarski dan ujedinjuje Duhom Svetim – u jednoj veri, nadi i ljubavi – sve nas koji imamo čast, ali i odgovornost da se nazovemo Šapčanima – poručio je vladika.
Na poseban način, vladika je pozvao prisutne na duhovno jedinstvo sa precima koji su ovu zemlju „krvlju i molitvama osveštali“, osvrnuvši se i na spomenik stradalim Šapčanima iz Prvog svetskog rata i saborni hram koji svedoči o mučeništvu i veri.
– Molimo se Bogu, Duhu Svetome, i za naš dragi Šabac i za sve naše sugrađane, da im Gospod Bog podari svaki blagoslov, dobro i napredak. Blagodat Duha Svetoga neka svagda obitava na svima vama – zaključio je svoje praznično slovo episkop Jerotej.
Šabac je tako i ove godine, ponovo i iznova, pokazao da je grad sa dubokim duhovnim temeljima, gde se vera ne prenosi samo rečima, već i hodom, molitvom i zajedništvom. Gradska slava nije bila tek svečani trenutak, već živi izraz identiteta jednog naroda koji zna kome pripada i u čije ime slavi – u ime Oca, Sina i Svetoga Duha.
Odluka direktorke Osnovne škole „Anta Bogićević“ da onemogući verski obred na dan školske slave izazvala je buru nezadovoljstva u Loznici i glasnu reakciju Eparhije šabačke.
U atmosferi duboke molitve i zajedništva, sveštenici Eparhije šabačke koji su u mirovini, zajedno sa episkopom Jerotejem, obeležili su praznik Svetog Simeona, slaveći ljubav i snagu svoje službe.
Episkop šabački obišao šumske prostranstva svoje eparhije i upoznao se sa planovima za održivo upravljanje, koji donose koristi manastirima i vernicima.
Nakon što su pojedini mediji objavili da je studentima onemogućen ulazak u portu hrama u Štitaru, oglasila se Eparhija šabačka i otkrila šta se zapravo dogodilo, optužujući jednog političkog aktivistu za pokušaj zloupotrebe svetinje u političke svrhe.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Građani i Eparhija šabačka šokirani namerom da se porti Pokrovskog hrama promeni namena radi sportsko-rekreativnih sadržaja i nelegalnih objekata – traže hitno povlačenje spornog predloga
Episkop šabački služio je liturgiju u hramu Sabora Srba Svetitelja i besedio o veri rimskog kapetana, smirenosti pred Bogom i čistoti duše koju Hristos traži od svakoga,
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Dvojica mitropolita, sveštenstvo i vernici iz više eparhija proslavili su slavu svetinje u kojoj vekovima zrači sila Imena Hristovog i isceljuju se ranjene duše.
Dok smo suočeni s talasom zločina, nesreća i duhovne tame, mitropolit crnogorsko-primorski u snažnoj poruci poziva na povratak Bogu kao jedini izlaz iz sve dublje društvene krize.
Stari srpski recept za umak od belog luka vraća toplinu detinjstva i mirise posta na trpezu. Pravi se brzo, od jednostavnih sastojaka, a uz jedno malo prilagođavanje – postaje i posno čudo koje oplemenjuje svaki zalogaj.
Hrabrost i nepokolebljiva ljubav u vreme progona za Hrista postali večni simboli vere, s kojima nas Srpska pravoslavna crkva podseća i danas, na praznik ovih svetitelja.