Arheološka istraživanja u porti jedne od najlepših svetinja Srbije, manastira Pustinja kod Prijepolja, otkrila su ostatke građevina iz XVI i XVII veka, kao i neverovatne artefakte koji osvetljavaju bogatu istoriju i duhovno nasleđe ovog svetog mesta.
Uz blagoslov vladike mileševskog Atanasija, sprovedena su opsežna arheološka istraživanja koja su bacila novo svetlo na prošlost manastira Pustinja nadomak Prijepolja. Stručni tim arheologa, predvođen Vojkanom Milutinovićem iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, otkrio je konak iz XVI i XVII veka, čime je značajno doprineto proučavanju kulturne baštine Srpske pravoslavne crkve.
Istraživanja, koja su trajala od 28. oktobra, otkrila su konak sa podrumskom prostorijom i spratom, građen od pritesanog kamena i blatnog veziva.
milesevskaeparhija.rs
Manastir Pustinja
- Ovogodišnjim istraživanjem koje se privodi kraju ovih dana, istražen je konak sa podrumskom prostorijom i spratom. Objekat je orijentisan, dužim stranama, po pravcu sever – jug, zidan pritesanim kamenom i blatnim vezivom. Inventar čini, u najvećem broju, grnčarija XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi. Izuzetan je nalaz olovnog pečata sa natpisom na osnovu koga je zaključeno da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom - rečeno je za agenciju Rina.
Dužina objekta iznosi oko 14,5 metara, dok širina varira između 7 i 8 metara. Zidovi, debljine skoro jednog metra, svedoče o čvrstini i veštini tadašnje gradnje.
milesevskaeparhija.rs
Vladika ,mileševski Atanasije u julu je osveštao novo zvono u manastiru Pustinja
Posebnu pažnju privukao je inventar pronađen na lokalitetu – grnčarija iz XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi, kao i izuzetan nalaz olovnog pečata sa natpisom koji potvrđuje da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom.
Značajan doprinos ovom poduhvatu dali su i meštani okolnih sela, koji su dobrovoljno pomagali istraživačima. Njihova nesebičnost i ljubav prema manastiru omogućile su da radovi teku neometano i u duhu zajedništva.
Mitropolit Atanasije se zahvalio arheolozima na dobro urađenim poslovima, na njihovoj marljivosti i predanosti radu i blagoslovio nastavak iskopavanja i istraživanja.
Blagoslov za nastavak radova dodatno osnažuje istraživače, dok zajednica okupljena oko ove svetinje svedoči kako vera i znanje zajedno čuvaju bogatstvo prošlosti za buduće generacije.
Na osveštanju temelja budućeg hrama posvećenog Svetim Kirilu i Metodiju, vladika Atanasije istakao je značaj ljubavi, pravde i istine kao temelje novog života u Hristu. Sabrani vernici u Brezni, vođeni nadom i blagoslovom, započeli su put obnove vere u ovom pitomom planinskom kutku.
Uz liturgiju koju je služio mitropolit Atanasije i prisustvo brojnih vernika, crkva u ovom selu pored Pljevalja zasijala je u čast Svetog velikomučenika Dimitrija. Posle bogosluženja i osveštavanja slavskih darova, hrišćanska radost nastavljena je uz trpezu ljubavi.
Mnoštvo vernog naroda sabralo se u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u predgrađu Priboja da dočeka mošti velikog svetitelja, učestvuje u liturgiji i prisustvuje osvećenju novog parohijskog doma.
Mitropolit Atanasije sa predstavnicima opštine Pljevlja razgovarao je o projektima koji unapređuju život vernog naroda u Pljevljima i okolnim krajevima, najavljujući kulturne manifestacije koje ujedinjuju tradiciju, umetnost i zajedništvo u ovoj plemenitoj sredini.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U uzvišenom činu vere i hrišćanske ljubavi, Milić Dučić i Dragan Dučić iz sela Karoševina darovali su deo svog predačkog imanja manastiru Pustinji, time nastavljajući vekovnu tradiciju podrške naroda Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Tokom arhijerejske liturgije u manastiru Svetog Nikolaja u Pribojskoj Banji, mitropolit mileševski uputio je snažnu poruku vernom narodu o veri, ljubavi i našem mestu u svetu koji prolazi kroz promene.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
U Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog, brojni vernici okupili su se na arhijerejskoj liturgiji. Mitropolit mileševski poslao je snažne poruke o ljubavi prema bližnjima, razumevanju i zajedništvu u duhu Božića.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.