Crkve i manastiri 03.12.2024 | 23:53

OTKRIVENI SKRIVENI TRAGOVI PROŠLOSTI U PORTI MANASTIRA PUSTINJA KOD PRIJEPOLJA: Arheolozi pronašli zaboravljeni konak i retki pečat

Izvor: Rina
Autor: Saša Tošić
OTKRIVENI SKRIVENI TRAGOVI PROŠLOSTI U PORTI MANASTIRA PUSTINJA KOD PRIJEPOLJA: Arheolozi pronašli zaboravljeni konak i retki pečat
Rina.rs

Arheološka istraživanja u porti jedne od najlepših svetinja Srbije, manastira Pustinja kod Prijepolja, otkrila su ostatke građevina iz XVI i XVII veka, kao i neverovatne artefakte koji osvetljavaju bogatu istoriju i duhovno nasleđe ovog svetog mesta.

Uz blagoslov vladike mileševskog Atanasija, sprovedena su opsežna arheološka istraživanja koja su bacila novo svetlo na prošlost manastira Pustinja nadomak Prijepolja. Stručni tim arheologa, predvođen Vojkanom Milutinovićem iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, otkrio je konak iz XVI i XVII veka, čime je značajno doprineto proučavanju kulturne baštine Srpske pravoslavne crkve.

Istraživanja, koja su trajala od 28. oktobra, otkrila su konak sa podrumskom prostorijom i spratom, građen od pritesanog kamena i blatnog veziva.

milesevskaeparhija.rs
Manastir Pustinja

- Ovogodišnjim istraživanjem koje se privodi kraju ovih dana, istražen je konak sa podrumskom prostorijom i spratom. Objekat je orijentisan, dužim stranama, po pravcu sever – jug, zidan pritesanim kamenom i blatnim vezivom. Inventar čini, u najvećem broju, grnčarija XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi. Izuzetan je nalaz olovnog pečata sa natpisom na osnovu koga je zaključeno da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom - rečeno je za agenciju Rina.

Dužina objekta iznosi oko 14,5 metara, dok širina varira između 7 i 8 metara. Zidovi, debljine skoro jednog metra, svedoče o čvrstini i veštini tadašnje gradnje.

milesevskaeparhija.rs
Vladika ,mileševski Atanasije u julu je osveštao novo zvono u manastiru Pustinja

Posebnu pažnju privukao je inventar pronađen na lokalitetu – grnčarija iz XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi, kao i izuzetan nalaz olovnog pečata sa natpisom koji potvrđuje da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom.

Značajan doprinos ovom poduhvatu dali su i meštani okolnih sela, koji su dobrovoljno pomagali istraživačima. Njihova nesebičnost i ljubav prema manastiru omogućile su da radovi teku neometano i u duhu zajedništva.

milesevskaeparhija.rs
Ikonostas manastirskog hrama

Mitropolit Atanasije se zahvalio arheolozima na dobro urađenim poslovima, na njihovoj marljivosti i predanosti radu i blagoslovio nastavak iskopavanja i istraživanja.

Blagoslov za nastavak radova dodatno osnažuje istraživače, dok zajednica okupljena oko ove svetinje svedoči kako vera i znanje zajedno čuvaju bogatstvo prošlosti za buduće generacije.