Arheološka istraživanja u porti jedne od najlepših svetinja Srbije, manastira Pustinja kod Prijepolja, otkrila su ostatke građevina iz XVI i XVII veka, kao i neverovatne artefakte koji osvetljavaju bogatu istoriju i duhovno nasleđe ovog svetog mesta.
Uz blagoslov vladike mileševskog Atanasija, sprovedena su opsežna arheološka istraživanja koja su bacila novo svetlo na prošlost manastira Pustinja nadomak Prijepolja. Stručni tim arheologa, predvođen Vojkanom Milutinovićem iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, otkrio je konak iz XVI i XVII veka, čime je značajno doprineto proučavanju kulturne baštine Srpske pravoslavne crkve.
Istraživanja, koja su trajala od 28. oktobra, otkrila su konak sa podrumskom prostorijom i spratom, građen od pritesanog kamena i blatnog veziva.
milesevskaeparhija.rs
Manastir Pustinja
- Ovogodišnjim istraživanjem koje se privodi kraju ovih dana, istražen je konak sa podrumskom prostorijom i spratom. Objekat je orijentisan, dužim stranama, po pravcu sever – jug, zidan pritesanim kamenom i blatnim vezivom. Inventar čini, u najvećem broju, grnčarija XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi. Izuzetan je nalaz olovnog pečata sa natpisom na osnovu koga je zaključeno da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom - rečeno je za agenciju Rina.
Dužina objekta iznosi oko 14,5 metara, dok širina varira između 7 i 8 metara. Zidovi, debljine skoro jednog metra, svedoče o čvrstini i veštini tadašnje gradnje.
milesevskaeparhija.rs
Vladika ,mileševski Atanasije u julu je osveštao novo zvono u manastiru Pustinja
Posebnu pažnju privukao je inventar pronađen na lokalitetu – grnčarija iz XVI i XVII veka, gvozdeni predmeti poput reza, klinova i klanfi, kao i izuzetan nalaz olovnog pečata sa natpisom koji potvrđuje da je manastirska crkva bila posvećena Svetom Simeonu Srpskom.
Značajan doprinos ovom poduhvatu dali su i meštani okolnih sela, koji su dobrovoljno pomagali istraživačima. Njihova nesebičnost i ljubav prema manastiru omogućile su da radovi teku neometano i u duhu zajedništva.
Mitropolit Atanasije se zahvalio arheolozima na dobro urađenim poslovima, na njihovoj marljivosti i predanosti radu i blagoslovio nastavak iskopavanja i istraživanja.
Blagoslov za nastavak radova dodatno osnažuje istraživače, dok zajednica okupljena oko ove svetinje svedoči kako vera i znanje zajedno čuvaju bogatstvo prošlosti za buduće generacije.
Na osveštanju temelja budućeg hrama posvećenog Svetim Kirilu i Metodiju, vladika Atanasije istakao je značaj ljubavi, pravde i istine kao temelje novog života u Hristu. Sabrani vernici u Brezni, vođeni nadom i blagoslovom, započeli su put obnove vere u ovom pitomom planinskom kutku.
Uz liturgiju koju je služio mitropolit Atanasije i prisustvo brojnih vernika, crkva u ovom selu pored Pljevalja zasijala je u čast Svetog velikomučenika Dimitrija. Posle bogosluženja i osveštavanja slavskih darova, hrišćanska radost nastavljena je uz trpezu ljubavi.
Mnoštvo vernog naroda sabralo se u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u predgrađu Priboja da dočeka mošti velikog svetitelja, učestvuje u liturgiji i prisustvuje osvećenju novog parohijskog doma.
Mitropolit Atanasije sa predstavnicima opštine Pljevlja razgovarao je o projektima koji unapređuju život vernog naroda u Pljevljima i okolnim krajevima, najavljujući kulturne manifestacije koje ujedinjuju tradiciju, umetnost i zajedništvo u ovoj plemenitoj sredini.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U uzvišenom činu vere i hrišćanske ljubavi, Milić Dučić i Dragan Dučić iz sela Karoševina darovali su deo svog predačkog imanja manastiru Pustinji, time nastavljajući vekovnu tradiciju podrške naroda Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
U selu Džurovo, pod brdima Prijepolja, gde vekovima odjekuje molitva, verni narod se okupio oko mitropolita Atanasija da bi proslavio hramovnu slavu crkve Trećeg obretenja glave Svetog Jovana Krstitelja – svedočeći snagu predanja, zajedništva i neugasive pravoslavne vere.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.