Mnoštvo vernog naroda sabralo se u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u predgrađu Priboja da dočeka mošti velikog svetitelja, učestvuje u liturgiji i prisustvuje osvećenju novog parohijskog doma.
Ovoga vikenda, Kolovrat, Prijepolje i cela Eparhija mileševska bili su obasjani nebeskim blagoslovom, jer su mošti Svetog vladike Nikolaja Srpskog donete u hram posvećen ovom velikom svetitelju. Radost vernog naroda nije se mogla izmeriti, a stotine duša sabranih u ljubavi prema Bogu i svetitelju učinile su ovaj dan posebnim.
Kivot sa delom moštiju Svetog vladike Nikolaja stigao je u Eparhiju mileševsku u subotu, 16. novembra, pod molitvenim staranjem episkopa valjevskog Isihija. Prvo odredište bio je manastir Mileševa, gde je mitropolit mileševski Atanasije svečano položio mošti pored ruke Svetog Save Srpskog, još jednog velikana srpske duhovnosti.
Foto: Eparhija mileševska
Liturgija u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u Kolovratu
Sutradan, u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u Kolovratu, služena je svečana Božanska liturgija koju je predvodio episkop Isihije, uz sasluženje mitropolita Atanasija i više sveštenoslužitelja iz dveju Eparhija. Molitvena atmosfera, zvuk himni i duhovna snaga saborne molitve osnažili su duše svih prisutnih.
Posle liturgije, mitropolit Atanasije uručio je episkopu Isihiju visoko odlikovanje Eparhije mileševske – Orden Belog Anđela prvog stepena, kao izraz duboke zahvalnosti za trud i ljubav koju je pokazao prema vernima i ovoj svetinji.
Foto: Eparhija mileševska
Posle liturgije, vladika mileševski Atanasije osveštao je parohijski dom u Kolovratu
Velika duhovna radost nastavila se činom osvećenja novosagrađenog parohijskog doma pri hramu Svetog Nikolaja Srpskog, što je proslavljeno uz trpezu ljubavi i prigodan umetničko-folklorni program. Ovaj značajan projekat, pod blagoslovom mitropolita Atanasija i pod rukovodstvom protoprezvitera Nebojše Jovanovića, objedinio je trud i ljubav brojnih vernika koji su svojim prilozima, radom i molitvama doprineli njegovom završetku.
Na povratku, episkop Isihije i mitropolit Atanasije posetili su Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju, gde ih je dočekalo sveštenstvo hrama sa starešinom, protoprezviterom Goranom Krstićem. U znak sećanja na ovaj blagosloveni susret, episkopu Isihiju je uručena reprodukcija čuvene freske mileševskog Belog Anđela – simbola srpske duhovnosti i mira.
Ovaj izuzetni događaj podsetio je na duboku duhovnu povezanost srpskog naroda sa svojim svetiteljima. Prenošenje moštiju Svetog vladike Nikolaja i njihov doček u Eparhiji mileševskoj osnažili su veru, probudili nadu i utvrdili ljubav u srcima svih prisutnih, pokazujući da je Crkva živa i večna zajednica koja svojim blagoslovom okuplja narod oko Hrista.
Na dan kada se Nebo i Zemlja sjedinjuju u molitvi, arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju u ovoj svetinji pored Brodareva.
Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Uz prisustvo vernika i sveštenstva, u Manastiru Mileševa spojili su se molitva, tradicija i duh vere, dok je mitropolit Atanasije podsetio na značaj svetitelja u našem životu. Nakon bogosluženja, razgovor o humanitarnim projektima doprineo je dodatnom osećaju bliskosti i hrišćanske ljubavi među prisutnima.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U selu Džurovo, pod brdima Prijepolja, gde vekovima odjekuje molitva, verni narod se okupio oko mitropolita Atanasija da bi proslavio hramovnu slavu crkve Trećeg obretenja glave Svetog Jovana Krstitelja – svedočeći snagu predanja, zajedništva i neugasive pravoslavne vere.
Na dan kada Prijepolje slavi slavu Sabornog hrama, praznik Ostroškog Čudotvorca pretvorio se u dirljiv prikaz vere, zajedništva i nade – od liturgije i rukopoloženja, preko litije, pa sve do večeri ispunjene guslama, pesmom i trpezom ljubavi.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.