Mnoštvo vernog naroda sabralo se u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u predgrađu Priboja da dočeka mošti velikog svetitelja, učestvuje u liturgiji i prisustvuje osvećenju novog parohijskog doma.
Ovoga vikenda, Kolovrat, Prijepolje i cela Eparhija mileševska bili su obasjani nebeskim blagoslovom, jer su mošti Svetog vladike Nikolaja Srpskog donete u hram posvećen ovom velikom svetitelju. Radost vernog naroda nije se mogla izmeriti, a stotine duša sabranih u ljubavi prema Bogu i svetitelju učinile su ovaj dan posebnim.
Kivot sa delom moštiju Svetog vladike Nikolaja stigao je u Eparhiju mileševsku u subotu, 16. novembra, pod molitvenim staranjem episkopa valjevskog Isihija. Prvo odredište bio je manastir Mileševa, gde je mitropolit mileševski Atanasije svečano položio mošti pored ruke Svetog Save Srpskog, još jednog velikana srpske duhovnosti.
Foto: Eparhija mileševska
Liturgija u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u Kolovratu
Sutradan, u hramu Svetog Nikolaja Srpskog u Kolovratu, služena je svečana Božanska liturgija koju je predvodio episkop Isihije, uz sasluženje mitropolita Atanasija i više sveštenoslužitelja iz dveju Eparhija. Molitvena atmosfera, zvuk himni i duhovna snaga saborne molitve osnažili su duše svih prisutnih.
Posle liturgije, mitropolit Atanasije uručio je episkopu Isihiju visoko odlikovanje Eparhije mileševske – Orden Belog Anđela prvog stepena, kao izraz duboke zahvalnosti za trud i ljubav koju je pokazao prema vernima i ovoj svetinji.
Foto: Eparhija mileševska
Posle liturgije, vladika mileševski Atanasije osveštao je parohijski dom u Kolovratu
Velika duhovna radost nastavila se činom osvećenja novosagrađenog parohijskog doma pri hramu Svetog Nikolaja Srpskog, što je proslavljeno uz trpezu ljubavi i prigodan umetničko-folklorni program. Ovaj značajan projekat, pod blagoslovom mitropolita Atanasija i pod rukovodstvom protoprezvitera Nebojše Jovanovića, objedinio je trud i ljubav brojnih vernika koji su svojim prilozima, radom i molitvama doprineli njegovom završetku.
Na povratku, episkop Isihije i mitropolit Atanasije posetili su Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju, gde ih je dočekalo sveštenstvo hrama sa starešinom, protoprezviterom Goranom Krstićem. U znak sećanja na ovaj blagosloveni susret, episkopu Isihiju je uručena reprodukcija čuvene freske mileševskog Belog Anđela – simbola srpske duhovnosti i mira.
Ovaj izuzetni događaj podsetio je na duboku duhovnu povezanost srpskog naroda sa svojim svetiteljima. Prenošenje moštiju Svetog vladike Nikolaja i njihov doček u Eparhiji mileševskoj osnažili su veru, probudili nadu i utvrdili ljubav u srcima svih prisutnih, pokazujući da je Crkva živa i večna zajednica koja svojim blagoslovom okuplja narod oko Hrista.
Na dan kada se Nebo i Zemlja sjedinjuju u molitvi, arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju u ovoj svetinji pored Brodareva.
Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Uz prisustvo vernika i sveštenstva, u Manastiru Mileševa spojili su se molitva, tradicija i duh vere, dok je mitropolit Atanasije podsetio na značaj svetitelja u našem životu. Nakon bogosluženja, razgovor o humanitarnim projektima doprineo je dodatnom osećaju bliskosti i hrišćanske ljubavi među prisutnima.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U srdačnom susretu u Prijepolju, mitropolit mileševski pohvalio rad Kluba i značaj časopisa Savindan koji čuva svetosavske vrednosti za nove generacije.
U Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog, brojni vernici okupili su se na arhijerejskoj liturgiji. Mitropolit mileševski poslao je snažne poruke o ljubavi prema bližnjima, razumevanju i zajedništvu u duhu Božića.
U uzvišenom činu vere i hrišćanske ljubavi, Milić Dučić i Dragan Dučić iz sela Karoševina darovali su deo svog predačkog imanja manastiru Pustinji, time nastavljajući vekovnu tradiciju podrške naroda Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Arheološka istraživanja u porti jedne od najlepših svetinja Srbije, manastira Pustinja kod Prijepolja, otkrila su ostatke građevina iz XVI i XVII veka, kao i neverovatne artefakte koji osvetljavaju bogatu istoriju i duhovno nasleđe ovog svetog mesta.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.