Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Pljevlja su ovih dana postala centar pravoslavne duhovnosti i zajedništva, obasjana svečanim svetlom proslave praznika Prepodobne majke Paraskeve – Svete Petke, zaštitnice pljevaljskog Sabornog hrama i same opštine Pljevlja. Ove svečanosti, koje su trajale dva dana, okupile su mnoštvo vernika iz raznih krajeva, sveštenstvo, monaštvo i brojne goste, slaveći duh pravoslavlja, svetosavlja, tradicije i bratskog zajedništva.
Foto: Eparhija mileševska
Ikona Svete Petke, zaštitnice Opštine Pljevlja
Večernja služba i blagoslov
Proslava je započela u večernjim satima praznika, svečanim bogosluženjem koje je služio arhiepiskop i mitropolit mileševski Atanasije. Verni narod iz Pljevalja i okolnih mesta ispunio je Sabornu crkvu, među kojima su bili i ugledni gosti poput predsednika Opštine Pljevlja, dr Darija Vraneša, domaćina ovogodišnje slave.
Vladika Atanasije se, u svojoj nadahnutoj besedi, osvrnuo na važnost svetih primera u životu pravoslavnih vernika.
- Pre svega treba da dopunjavamo svoju veru, međusobnu ljubav, bogoljublje, čovekoljublje - rekao je vladika mileševski i naglasio kako je važno da ostanemo postojani u svojoj veri i ljubavi prema Bogu, kako bi „naš prostor zaista bio spoj Neba i zemlje,“ gde će uvek biti prisutna čista veza sa onim što je večno i zdravo.
Foto: Eparhija mileševska
U naaaavečerke praznika Svete Petke, vladika Atanasije služio je svečano večernje čime su otvorene Pljevaljske duhovne svečanosti
Arhijerejska liturgija i slavska litija
Pljevaljske duhovne svečanosti dostigle su svoj vrhunac na sam praznik Svete Petke. Vladika Atanasije je, uz sasluženje igumana Zosima i brojnog sveštenstva i monaštva, služio arhijerejsku liturgiju u Sabornom hramu u Pljevljima. Crkva je bila ispunjena vernicima, uključujući i predstavnike lokalne vlasti i ugledne goste iz Crne Gore i Srbije.
Nakon liturgije, obavljeno je osvećenje slavskih darova i prelomanje slavskog kolača. Kum ovogodišnje slave bio je predsednik opštine Pljevlja, dr Dario Vraneš, dok je za sledeću godinu kumstvo preuzeo poslanik u Skupštini Crne Gore Nikola Rovčanin.
U svojoj pastirskoj besedi, vladika Atanasije se osvrnuo na važnost čistote i vere kao temelja pravoslavnog života:
- Čistota je ono o čemu danas treba najviše da mislimo. Da se zagledamo u taj svet čistote… Među nama su oni koji su čistotu ostvarili i sačuvali, poput Prepodobne Paraskeve, kojoj je posvećen ovaj hram.
Foto: Eparhija mileševska
Vladika Atanasije osveštao je slavske darove
Bogatstvo folklora i kulturno-umetničkog programa
Duhovna svečanost uključila je i bogat folklorni i kulturno-umetnički program. Na trgu Patrijarha Varnave, najmlađi članovi Kulturno-umetničkog društva „Volođa“ i Srpskog kulturnog centra „Patrijarh Varnava“ iz Pljevalja, zajedno s Kulturno-umetničkim društvom „Izvor“ iz Čajniča, izveli su folklorne tačke i narodne igre koje su dodatno obogatile radost proslave. Nakon defilea, domaćini slave priredili su i tradicionalnu trpezu ljubavi.
Veličanstvena litija obasjala pljevaljske ulice
Predveče je usledila svečana litija gradskim ulicama, u kojoj su učestvovali mitropoliti crnogorsko-primorski Joanikije, mileševski Atanasije, i episkop budimljansko-nikšićki Metodije. Brojni vernici, sveštenstvo i monaštvo, kao i predstavnici gradova iz Crne Gore, Republike Srpske i Srbije, pridružili su se ovom veličanstvenom molitvenom hodu, svedočeći veru i jedinstvo pravoslavnog naroda.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije, obraćajući se sabranima, izrazio je zahvalnost na pozivu i posebnu čast što je bio učesnik ove svečanosti u Pljevljima, pozdravivši sve prisutne i čestitajući im praznik.
Na kraju litije, pred Sabornim hramom je vladika Atanasije uručio Orden Belog Anđela prvog stepena predsedniku opštine Pljevlja, dr Dariju Vranešu, za njegov doprinos i posvećenost.
Mitropolit Joanikije je u svojoj besedi pozvao sve žitelje Pljevalja da se raduju ovoj duhovnoj proslavi, ističući vrednosti vere i bratstva koje proističu iz pravoslavlja, a onda je usledio poslednji čin ove velike svetkovine.
Prisutne su svojim nastupima obradovali etno pojci Tijana Vučetić i sestre Ljiljanić, narodni guslar Vaso Đondović, kao i deca sa veronauke i članovi lokalnih folklornih društava. Svojim izvođenjima, oni su dodatno obogatili slavlje, koje je na dostojanstven i radostan način ujedinilo verni narod u duhu ljubavi i poštovanja prema Svetoj Petki.
Pljevaljske duhovne svečanosti završene su u duhu radosti i molitve, ostavljajući dubok trag u srcima svih koji su ih sa verom i ljubavlju ispratili. Ovaj sabor svetosavskog naroda, kroz bogosluženja, litiju, slavlje i lepotu folklora, ponovo je pokazao snagu pravoslavlja kao temelja zajedništva i postojanosti. Pljevlja su obasjana svetlom vere koja će ih, nadahnuta svetiteljskom zaštitom Svete Petke, pratiti kroz sve dane koji dolaze.
U suočavanju sa neosnovanim kritikama, Informativna služba SPC u saopštenju poručuje da ostaje nepokolebljiva pred napadima, uvek spremna na dijalog, ali isključivo u skladu sa svojim hrišćanskim principima.
Uz podršku igumanije Akviline, arhiepiskop mileševski obišao je radove na stvaranju oaze pored svetinje, osvetljavajući put novim sadržajima koji će obogatiti duhovni život zajednice i vernika koji je posećuju.
Danas širom Srbije vernici proslavljaju dan zaštitnice i utešiteljke, a u Crkvi Svetih cara Konstantina i carice Jelene u Konjevićima verni narod se okuplja kako bi se poklonio česticama moštiju svetiteljke.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.