YT/ConnollyCove, YT/Goran VrhovacSpoljašnjost Hrama Svetog Save
Ulaz u svetinju na Vraćaru sastoji se od glavnih vrata, kojih je ukupno troje, i bočnih vrata, kojih je ukupno šest.
Masivna, bronzana vrata, zadivljujućih dimenzija na kojima su ispisane tri molitve na 24 jezika prava su i jedinstvena dobrodošlica svima koji posete Hram Svetog Save na Vračaru i na svojstven način predstavljaju približavanje i okupljanje različitih naroda.
Ulaz u vračarsku svetinju sastoji se od glavnih vrata, kojih je ukupno troje, i bočnih vrata, kojih je ukupno šest.
Tako su na tri strane sveta ispisane tri molitve. One su odabrane jer se najčešće koriste u privatnim molitvama vernika.
Jezici
GLAVNA VRATA * crkvenoslovenski * srpski * latinski * aramejski * grčki * ruski * arapski * jermenski
LEVA BOČNA VRATA * engleski * španski * rumunski * mađarski * francuski * kineski * poljski * slovački
Wikimedia/P.Cikovac/Miskomi. Printscreen
Unutrašnjost Hrama Svetog Save
Na vratima glavnog ulaza u hram ugravirana je molitva "Care nebeski", na severnoj "Bogorodice djevo", dok je južnoj strani "Oče naš".
Svojim impozantnim izgledom ove dveri, kojih ima ukupno devet, napravljene su u Nemačkoj.
- Kreativno rešenje vrata povezuje sve tvorce idejnih estetskih i arhitektonskih rešenja Hrama Svetog Save, od Deroka i Nestorovića, pa sve do Muhina i apsolutno se uklapaju u spoljašnji izgled hrama, ali i sa sadašnjom unutrašnjošću svetinje koju danas krasi grandiozni mozaik. Svaki vernik koji dođe u hram prvo će naići na vrata i na tu molitvu koju sam u svom miru izgovara i već zna napamet, što će mu predstavljati veliku radost. Takođe, vrata su i suprotnost starozavetnoj priči o Vavilonskoj kuli. Prema tom predanju, Nojevim potomcima, koji su govorili jednim jezikom Bog je poremetio jezik da ne razumeju jedan drugoga šta govore jer su imali plan da naprave kulu koja bi bila viša i moćnija od Boga. Kula je srušena i nastao je veliki metež, a Bog ih je rasuo po celom svetu i pomešao im jezike, tako da nisu mogli da se vrate i završe gradnju grada, koji je nazvan Vavilon. Naša vrata imaju suprotnu namenu - da spoje narode, iako govore drugačijim jezikom - kažu u Kancelariji za izgradnju Hrama Svetog Save.
MOLITVA
"Care nebeski" (Zapadna strana vrata)
Care nebeski, Utešitelju, Duše Istine, koji si svuda prisutan i sve ispunjavaš, Riznice dobara i Davaoče života, dođi i useli se u nas i očisti nas od svake nečistote i spasi, Blagi, duše naše.
"Bogorodice djevo" (Severna strana)
Bogorodice djevo, raduj se blagodatna Marijo, Gospod je s tobom; blagoslovena si ti među ženama, i blagosloven je plod utrobe tvoje, jer si rodila spasitelja duša naših. i tebi slavu uznosimo, Amin.
"Oče naš"(Južna strana)
Oče naš, koji si na nebesima Neka se sveti ime tvoje Neka dođe carstvo tvoje Neka bude volja tvoja i na zemlji kao na nebu Hleb naš nasušni daj nam danas I oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim I ne uvedi nas u iskušenje No izbavi nas od zloga
Wikimedia/P.Cikovac/Miskomi. Printscreen
Spoljašnjost Hrama Svetog Save
Oni dodaju da jezici predstavljaju približavanje i okupljanje naroda, a da su molitve dobrodošlica ljudima dobre volje koji dolaze u hram, ali i u celu Srbiju.
- Takođe, Sveti Sava, kome je posvećen ovaj hram, pored svoje smernosti i monaškog života, imao je pregršt ljubavi i širine prema svom, ali i drugom narodu. On je razumeo značaj dobrih odnosa, tolerancije i ljubavi prema drugom i drugačijem i imao je diplomatskih sposobnosti, kao i želju da duhovno i kulturno obogati Srbe najboljim, što se moglo naučiti od drugih naroda. Sveti Sava je tako postao najvažnija ličnost u našem narodu, ali i kod ljudi širom sveta i zato smo molitve preveli na čak 24 jezika - kažu u Kancelariji i dodaju da je veliku pomoć pri sređivanju tekstova koji su ispisani na vratima, kao kod toga da molitve na adekvatnim jezicima pravopisno i gramatički budu tačne, pomogla ruska "Pravoslavna enciklopedija".
Svečani čin u Hramu Svetog Save obavljen je uz molitveno prisustvo velikog broja arhijereja, sveštenstva, đakonstva, monaštva, predstavnika javnog života i vernog naroda.
Priziv Svetog Duha u svetinji na Vračaru biće služen 14. septembra u 9 časova u prisustvu vernog naroda, učenika, roditelja, prosvetnih radnika i veroučitelja.
U beogradskom naselju Vračar, bogosluženju su mogli da prisustvuju i gluvonemi, budući da je na znakovni jezik preveden program, te je na taj način poruka stigla do svakog vernika.
Ovaj svetitelj jei rođen od bogatih i znamenitih roditelja u starome Rimu, gde je izučio sve svetsko znanje toga vremena, a posvetio se naročito medicini.
Na Ivanjdan, u Starom hramu u Zvorniku, mitropolit zvorničko-tuzlanski služio je liturgiju, osveštao slavski kolač, a vernima poručio da samo milosrđe, pokajanje i dela ljubavi vode ka Carstvu Božjem.
Irini Murtzukou priznala je monstruozne zločine iz mladosti, a starci sa Svete gore upozoravaju – ovo prevazilazi ljudsko zlo i otkriva strašnu istinu o svetu bez Boga.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Na radnom sastanku u najvećoj srpskoj pravoslavnoj svetinji istaknuta je uloga države u završetku radova i dogovoren nastavak mozaicnog ukrašavanja, kojim će hram dobiti potpuni duhovni i umetnički sjaj.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.