Svečana ceremonija u Hramu Svetog Save ispunila srca vernika radošću. Novi arhijerej SPC donosi sa sobom bogato iskustvo i duhovnu snagu.
Na radost vernog naroda, Srpska pravoslavna crkva danas je dobila novog vladiku. Na dan kada je Hram Svetog Save na Vračaru ispunjen molitvama i radošću, Srpska pravoslavna crkva dočekala je novog vladiku kostajničkog, arhimandrita Serafima, koga je hirotonisao patrijarh srpski Porfirije. Ovom svečanom činu prethodila je arijerejska liturgija, koju je služio poglavar SPC, uz sasluženje brojnih arhijereja i sveštenstva, kao i molitveno učešće sabranog vernog naroda.
Veče uoči ove ceremonije, u subotu, 12. oktobra 2024. godine, u Sabornom hramu Svetog arhangela Mihaila u Beogradu, izvršen je čin narečenja novog episkopa, čime je postavljena osnova za njegov budući bogoslužbeni put. Tokom liturgije, okupljeni vernici i sveštenici pažljivo su pratili svečanu ceremoniju, u kojoj su svaka reč i pokret bili ispunjeni duhovnom snagom i simbolikom.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije hirotonisao je episkopa kostajničkog u Hramu Svetog Save
Nakon hirotonije, vladika Serafim obratio se prisutnima dirljivom pristupnom besedom, naglašavajući značaj sabranosti i duhovnog jedinstva.
- Mislimo kao da na nebu stojimo! Ovde nas je danas, u ime Gospodnje, sabrano više nego dva ili tri, i On je, zasigurno, s nama - istakao je vladika. Njegove reči podsetile su okupljene na postojanost pravoslavne vere, koja je, kao što je naglasio, opstala kroz vekove i brojne nedaće.
- Neka ovaj hram bude kula svetilja koja sabira decu Svetog Save i sve ljude žedne večne istine i pravde - poručio je novi vladika, osvetljavajući značaj Hram Svetog Save ne samo kao arhitektonskog ostvarenja, već i kao duhovnog središta koje okuplja i povezuje vernike.
Foto: SPC
Hirotoniji je prethodilo narečenje u Sabornoj crkvi u Beogradu
Vikar mitropolita srednjezapadnoameričkog, episkop kostajnički Serafim, rođen je 7. maja 1978. godine u Zagrebu, a njegovo kršteno ime je Bojan. Poreklom iz Banije, od malih nogu bio je okružen bogatstvom pravoslavne tradicije. Njegovo detinjstvo obeleženo je životom u Zagrebu, gde je završio osnovnu školu i tri razreda Srednje elektrotehničke škole.
Međutim, na životnom putu sačekali su ga teški trenuci i iskušenja: usled ratnih događanja avgusta 1995. godine, njegov život se drastično menja, te se sa porodicom seli u Sjedinjene Američke Države, gde nastavlja svoje obrazovanje i završava Fakultet informacionih tehnologija na Floridi.
U Americi je imao duhovne susrete koji su oblikovali njegov životni put. Naime, u njegovom obrazovanju, a kasnije i duhovnom razvoju, ključnu ulogu odigrao je starac Jefrem Filotejski sa Svetogorske. Njegova prisutnost i učenje monaha i monahinja iz manastira inspirisali su Serafima da se posveti duhovnom životu i monaštvu. Tokom kraja devedesetih godina upoznaje episkopa Longina (Krču), koji mu pruža blagoslov da se povuče u manastir Novu Gračanicu 2003. godine, gde započinje svoje monaško putovanje.
Serafimove ambicije i težnje dovode ga do Duhovne seminarije Svete Trojice Ruske zagranične crkve u Džordanvilu, koju uspešno završava 2008. godine sa visokim odličjem magna cum laude. Tokom svojih studija, 2006. godine, na Veliki četvrtak, zamonašen je u manastiru Novoj Gračanici, a iste godine rukopoložen je u čin jerođakona.
Njegova odanost i posvećenost vode ga do rukopoloženja u čin jeromonaha na praznik Uspenija Presvete Bogorodice, kada mu episkop Longin daje blagoslov da prevodi dela Svetog Nikolaja Žičkog na engleski jezik.
Foto: SPC
Narečenje u Sabornoj crkvi u Beogradu
Godine 2010, Serafim provodi šest meseci u sveštenom manastiru Hilandar, gde se dodatno upoznaje sa svetogorskim monaškim tipikom. Po povratku u Ameriku, preuzima različite dužnosti u pastirskom radu sa decom i omladinom, uključujući rad u eparhijskim letnjim kampovima i omladinskim odborima. Njegova sposobnost i stručnost prepoznate su na Bogoslovskom fakultetu Svetog Save u Libertivilu, gde služi kao ekonom, a istovremeno brine o misionarskoj parohiji Svete Petke u Nešvilu.
Foto: SPC
Vladika kostajnički Serafim
Sa iskustvom i obrazovanjem koje je stekao, arhimandrit Serafim postaje sekretar Eparhije novogračaničko-srednjezapadnoameričke 2015. godine. Te iste godine završava i MBA – magistraturu poslovnog upravljanja, pokazujući tako svoju sposobnost da kombinuje duhovno i svetovno znanje.
Krajem 2020. godine, po nalogu episkopa Longina, Serafim odlazi u Srbiju, gde provodi pola godine u manastiru Svetih Arhangela u Kovilju. Njegovo služenje u Sabornom hramu Svetog Save u Milvokiju, koje traje od 2021. do avgusta 2024. godine, obeleženo je njegovim duhovnim vođstvom i neumornim radom.
Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, održanom od 14. do 18. maja 2024. godine u Beogradu, arhimandrit Serafim je izabran za vikara Mitropolita srednjezapadnoameričkog sa titulom episkop kostajnički. Ova izvanredna čast dolazi kao rezultat njegovog dugogodišnjeg truda, predanosti i ljubavi prema Bogu i crkvi, a njegovo vođstvo obećava nova svetla u životima vernika.
Foto: SPC
Vikarni episkop Serafim
Novi vladika kostajnički Serafim donosi sa sobom bogato iskustvo i duboku posvećenost crkvenoj zajednici. Njegova hirotonija označava ne samo novu stranicu u životu Srpske pravoslavne crkve, već i obnovu nade i jedinstva među vernicima.
Kao čuvar tradicije i vodič na duhovnom putu, vladika Serafim će nesumnjivo ostaviti značajan trag u srcima onih koji ga slede. Njegova ljubav prema Bogu i ljudima, prožeta toplinom i razumevanjem, biće svetionik u vremenima izazova. U njegovoj službi, svi verni moći će pronaći inspiraciju i snagu za zajednički hod prema svetlosti vere, s nadom da će njegovo vođstvo doprineti duhovnom prosvetljenju i napretku naše zajednice.
Na praznik Svetih Joakima i Ane, u prisustvu brojnih arhijereja, sveštenstva i vernika, obavljen je svečani čin hirotonije arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog, vikara Mitropolije crnogorsko-primorske.
Prema rečima starca Pajsija, kada činimo dobra dela, naš anđeo čuvar je uz nas, raduje se. To je trenutak kada imamo osećaj da neko stoji u našoj blizini, aplaudira nam, smeši nam se. Sa druge strane, ako činimo loše stvari, anđeo se udaljava od nas.
Pronalaženje trenutaka za duhovnu refleksiju postaje ključno za unutrašnji mir. Otkrijte načine kako da uvrstite duhovne prakse u svoj užurbani život i doživite ispunjenje koje donosi pravoslavlje.
Povodom 90. godišnjice tragičnog ubistva kralja Aleksandra, Srpska pravoslavna crkva i vernici molitveno su se prisetili velikog vladara koji je život položio u borbi za jedinstvo naroda i očuvanje pravoslavne vere.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Hramu Svetog Save iguman manastira Studenica ustoličen je za novog episkopa moravičkog. Nakon ovog svetog čina, poručio je da je Crkva za vikara izabrala starca – ne po godinama, već po iskustvu koje je stekao služeći u srpskoj svetinji skoro tri decenije.
Svečani čin u Hramu Svetog Save obavljen je uz molitveno prisustvo velikog broja arhijereja, sveštenstva, đakonstva, monaštva, predstavnika javnog života i vernog naroda.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
Usledila je poseta Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji "Kantakuzina Katarina Branković" i Duhovnom centru na Svetom Duhu, gde se gost upoznao sa obrazovnim programom i duhovnim životom te crkveno-školske institucije.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.