Na praznik Svetih Joakima i Ane, u prisustvu brojnih arhijereja, sveštenstva i vernika, obavljen je svečani čin hirotonije arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog, vikara Mitropolije crnogorsko-primorske.
Na današnji sveti dan, kada se pravoslavni vernici sa ljubavlju i molitvom sećaju Svetih pravednika Joakima i Ane, u Hramu Svetog Save na Vračaru obavljen je uzvišeni čin hirotonije novog episkopa dioklijskog. Srpski patrijarh Porfirije, okružen mnoštvom arhijereja Srpske pravoslavne crkve, sveštenstva, monaštva i vernog naroda, blagoslovio je i uz molitvu rukopoložio igumana Cetinjskog manastira, arhimandrita Pajsija, za episkopa dioklijskog, vikarnog episkopa Mitropolije crnogorsko-primorske. Ovaj svečani događaj bio je ispunjen dubokom duhovnom radošću i osvećen blizinom nebeske milosti, koja se izlivala na prisutne.
Printscreen/TV Hram
Episkop dioklijski Pajsije, vikar mitropolita crnogorsko-primorskog
Prethodnog dana, na praznik Male Gospojine, u Sabornom hramu Svetog arhangela Mihaila u Beogradu, patrijarh Porfirije je načalstvovao čin narečenja arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog. Ovaj čin predstavljao je početak njegove nove dužnosti, a molitve sabranih duša bile su upućene da bi mu Gospod dao snage i mudrosti za buduće duhovno vođenje i pastirsku brigu.
Episkop dioklijski Pajsije, rođen je kao Darko Đerković 20. februara 1992. godine u Pljevljima. Odrastao je na Žabljaku, gde je završio osnovnu školu, a njegova duhovna putanja započela je 2007. godine upisom u Bogosloviju Svetog Petra Cetinjskog na Cetinju. Njegova posvećenost i trud u bogoslovskim naukama doneli su mu izvanredne rezultate, pa je bogosloviju završio sa odličnim uspehom 2012. godine.
Foto: SPC
Narečenje u Sabornoj crkvi u Beogradu na praznik Rođenja Presvete Bogorodice
Nakon toga, sa žarom za daljim obrazovanjem, odlazi na Aristotelov univerzitet u Solunu, gde je 2017. godine stekao diplomu teologa. Tokom studija, proširivao je svoja znanja i usavršavao nemački jezik u Beču. Po povratku u Crnu Goru, stupio je kao iskušenik u manastir Đurđevi Stupovi, gde je 2017. godine primio monaški postrig od tadašnjeg episkopa Joanikija, dobijajući ime Pajsije po Svetom Pajsiju Janjevcu.
Njegova duhovna služba bila je ispunjena i brojnim studijskim boravcima u inostranstvu, od kojih se izdvaja 2018/19. godina, koju je proveo na usavršavanju u Sankt Peterburgu. Tamo je, pored pohađanja časova ruskog jezika, služio i u Svetotrojickoj Aleksandro-nevskoj lavri. U čin jeromonaha rukopoložen je 2017. godine, a 2021. godine postavljen je za nastojatelja manastira Đurđevi Stupovi.
Posle izbora episkopa Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog, arhimandrit Pajsije preuzima odgovornost igumana Cetinjskog manastira, gde nastavlja svoju predanu duhovnu službu. Njegova revnost i posvećenost doneli su mu 2021. godine proizvođenje u čin protosinđela. Pored manastirskih dužnosti, predavao je i u Bogosloviji Svetog Petra Cetinjskog tokom 2022/23. godine.
Foto: SPC
Novoimenovani vladika Pajsije
Trenutno se arhimandrit Pajsije nalazi na studijskom usavršavanju u Londonu, gde uči engleski jezik. On govori novogrčki, ruski, nemački i engleski, a služi se starogrčkim i crkvenoslovenskim jezikom. Na Majskom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve 2024. godine izabran je za vikarnog episkopa Mitropolije crnogorsko-primorske, sa titulom episkopa dioklijskog, i time započinje novu etapu svoje duhovne misije u službi Gospodu i vernom narodu.
Neka Gospod Bog, molitvama Svetih pravednika Joakima i Ane, daruje episkopu Pajsiju dugovečnu i blagoslovenu službu na radost celokupnog pravoslavnog naroda.
U sećanjima igumenije manastira Ćelije, susret sa budućim svetiteljem u detinjstvu odjeknuo je kao tih proročki glas. Njeno monaštvo i duhovno vođstvo u manastiru Ćelija, danas su blagoslov za mnoge vernike koji traže utehu i mir.
U monaškom životu, svetovne proslave gube na značaju pred duhovnim podvizima. Monah iz Manastira Tumane nam otkriva suštinu duhovnog rođenja i posvećenosti Hristu, koje se ogleda u proslavi imendana.
Predstavnici ove drevne crkve prvi put su posetili ovaj deo Evrope, a poglavaru SPC su se zahvalili što je omogućio da se na Blagovesti prvi put u Srbiji održi bogosluženje za koptske vernike.
U duhu hrišćanskog jedinstva, verski lideri su u srdačnom susretu razgovarali o položaju Srba na Kosovu i Metohiji, izazovima u Ukrajini i značaju saradnje crkava širom sveta.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
U podgoričkom hramu Svetog Georgija i Svetih novomučenika momišićkih služena je liturgija u slavu mučenika koji su svedočili veru svojim životima, a nadahnuta beseda vladike Pajsija i izložba posvećena stradanju srpskog naroda obeležili su ovaj sveti trenutak.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.