NEVEROVATNA PRIČA O MUČENIKU, KOJI JE U ZAŠIVENOM DŽAKU BAČEN U MORE, ZBOG VERE U HRISTA! Danas je Sveti Julijan Tarsijski!
Celu godinu vodao ga je namesnik carski za sobom iz grada u grad, mučeći ga i nagovarajući, da se odrekne Hrista.
Veliki ruski misionar i duhovnik, protojerej Dimitrije Smirnov, osvrtao se na dileme savremenih vernika koji su prilikom ispovesti od njega tražili savete o podeli imovine, pravnim pitanjima i svakodnevnim poslovima, dok ih je on podsećao na istinsku svrhu hrišćanskog života.
U savremenom svetu, mnogi vernici dolaze pred sveštenike sa problemima koji se čine dalekim od suštine crkvenog života i hrišćanskog učenja. Sa ovim fenomenom susretao se i veliki ruski misionar novog vremena i duhovni delatnik, protojerej Dimitrije Smirnov, pa je za života često je govorio o tome. Protojerej Dimitrije Smirnov, koji se upokojio u oktobru 2020. godine u svojoj 69. godini, ostavio je za sobom snažno svedočenje o potrebi vraćanja suštine hrišćanske vere i crkvenog života.
- Danas sam ispovedio šezdesetak ljudi. Niko od njih nema problem da pronađe večni život. Neko ima problema u porodici, neko sa decom, neko sa nogom. Bilo šta, ali večni život ljude koji idu u crkvu apsolutno ne zanima - govorio je otac Dimitrije, a potom je objasnio:
- Zanima ih samo to kako živeti na zemlji, kako podeliti imovinu, kako najbolje popuniti upitnik, kako podneti tužbu ili, obrnuto, podići tužbu. Evo neke takve stvari. Jer čovek želi da živi ovde na zemlji. Izgleda da su ušli u crkvu. A crkva ne postoji da bi delila imovinu - govorio je otac Dimitrije, a potom bi podsećao vernike na suštinu ispovesti i hrišćanskog života uopšte:
- Štaviše, čak i u Crkvi postoji kanon (a samim tim i pravilo) da sveštenik ne može biti izvršilac, odnosno da se ne može obraćati svešteniku po takvim stvarima. Tome služe notari. A po kanonima sveštenik nema pravo ni da učestvuje u ovim zemaljskim poslovima. Kome kuću, kome vikendicu, kome auto, nekom nešto drugo, to ne treba da ga se tiče, jer sveštenik treba da se tiče samo onoga što treba činiti dobro da bi nasledio život večni (v. Mt. 19:16). Crkva postoji da bi poučavala večnom životu, a ne kako bi ovde stekla nešto ovozemaljsko," govorio je u jednom od svojih javnih nastupa protojerej Dimitrije Smirnov.
Ove reči jasno oslikavaju problem sa kojim se sveštenici suočavaju danas. Vernici često dolaze sa pitanjima o imovinskim razmiricama, pravnim savetima ili praktičnim uputstvima kako ispuniti određene dokumente, očekujući da će sveštenik biti arbitar u njihovim ovozemaljskim problemima. Međutim, crkva nije sudnica niti notarska kancelarija.
Prava svrha crkve i svešteničkog poziva je, kako je naglašavao protojerej Smirnov, da vodi verne ka večnom životu, ka duhovnom ispunjenju i spasenju. Crkva je tu da poučava o Hristovim zapovestima, o ljubavi, milosrđu i praštanju, a ne da rešava imovinske sporove. Ove svakodnevne brige, koliko god bile teške i opterećujuće, ne smeju zaseniti cilj hrišćanskog života - sticanje večnog života i zajedništvo sa Bogom.
Reči Dimitrija Smirnova podsećaju nas na to da su sveštenici tu da nas podsećaju na veće ciljeve, na veće istine i na večnu ljubav koja nas povezuje sa Bogom. U vremenu kada su zemaljske brige i materijalni problemi često u prvom planu, potrebno je podsetiti se da je crkva tu da nas vodi ka nebeskim visinama, prema carstvu Božijem, gde nema ni bola, ni tuge, ni plača, već večni život u zajedništvu sa Bogom.
Najviša sudska instanca Grčke odbacila je žalbu sveštenika i potvrdila kaznu od četiri meseca zatvora zbog sek*ualnog uznemiravanja vernice tokom ispovesti, uz napomenu da su njegovi postupci grubo narušili njeno dostojanstvo i poverenje.
Pokajanje, prema učenju velikih duhovnika 20. veka, nije samo duhovna obaveza već i put ka oslobođenju duše i vraćanju unutrašnjeg mira.
U vremenu kada smo često preplavljeni haosom i zabludama, reči igumana Manastira Podmaije pozivaju na oslobađanje od greha kroz svete tajne. One osvetljavaju konkretan put koji vodi ka životu ispunjenom radošću i istinskim vrednostima.
Kako se vernici bore sa nelagodom u postavljanju najtežih pitanja svojim duhovnicima, upokojeni protojerej Dimitrije Smirnov bio je poznat po svojoj hrabrosti da govori o najosetljivijim temama, pružajući jasan putokaz kroz zamršene životne dileme.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Pravoslavna duhovnost uči da je govor dar koji mora služiti dobru - da izgrađuje, poučava, teši i moli.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Metropola nudi bezbroj mogućnosti, pa tako i onih koje nas mame da skrenemo sa puta spasenja i predamo se raznim porocima.
Posebno zanimljiv detalj je papir sa dvojezičnom Gospodnjom molitvom, a evo kako molitva "Oče naš" izgleda na nemačkom jeziku.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Metropola nudi bezbroj mogućnosti, pa tako i onih koje nas mame da skrenemo sa puta spasenja i predamo se raznim porocima.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.