U vremenu kada smo često preplavljeni haosom i zabludama, reči igumana Manastira Podmaije pozivaju na oslobađanje od greha kroz svete tajne. One osvetljavaju konkretan put koji vodi ka životu ispunjenom radošću i istinskim vrednostima.
U svetu koji često izgleda kao vrtlog zbunjujućih informacija i kontradiktornih vrednosti, reči oca Rafaila osvetljavaju put ka životu ispunjenom radošću i istinskim vrednostima. Njegova mudrost nas poziva da preispitamo sopstvene perspektive i otkrijemo dublje istine koje se kriju iza svakodnevnog života. U toj potrazi za smirenjem i prosvetljenjem otvaramo srce i um za spoznaje koje su suštinske za naše postojanje.
- Čovek je biće koje se upodobljava. Dok smo u grehu, mi ne vidimo ili gledamo grešnom dioptrijom - kaže otac Rafailo, oslikavajući suštinu ljudskog postojanja. Greh, kao teret koji nosimo, iskrivljuje naš pogled na svet, a često nas i odvaja od pravog značenja života. U tom stanju sve što smatramo dobrim može se pokazati kao obmana, dok ono što je zaista štetno često izgleda kao izlaz. U tom obrnutom pogledu postajemo zarobljenici sopstvenih zabluda, izgubljeni u labirintu grešnih misli i dela.
Printscreen/Youtube/Манастир Подмаине - ПРОПОВЕДИ
Otac Rafailo
- Ono što je dobro za nas, mi vidimo kao loše, a što je loše mi mislimo da je za nas dobro. To je obrnuta perspektiva. Treba se osloboditi od greha. Videti ga, pa onda kroz duhovni tretman Crkve osloboditi ga se. Ako nisi kršten, da te pripremimo za krštenje, pa da te krstimo. Da spadne greh sa tebe - poručuje otac Rafailo, a potom objašnjava:
- To je hirurška intervencija. Ljudi progledaju. Ili, ako si kršten, a grehom začepljen, kroz ispovest i pokajanje progledaćeš. Što bi rekao jedan naš prijatelj posle ispovesti: “Života mi, dioptrija mi se popravila”. Kao da bolje vidi - slikovito kaže iguman, ističući da oslobađanje od greha nije samo duhovni imperativ, već i praktičan savet. To je poziv na promenu perspektive, na preispitivanje sopstvenih vrednosti i na traganje za istinom u svakom trenutku.
Ova slika duhovnog isceljenja poziva nas da tražimo pomoć u Crkvi, koja nas vodi kroz proces samospoznaje i isceljenja. Kroz svete tajne, kao što su krštenje, ispovest, dobijamo priliku da se ponovo rodimo, da oslobodimo dušu tereta greha i pronađemo svetlost u tami. Kao što otac Rafailo ističe, krštenje, ispovest i pričešće nisu samo svete tajne, već hirurška intervencija koja čini da greh spadne s nas. Tada postajemo sposobni da “progledamo”, da sagledamo život iz nove perspektive, oslobođeni svojih tereta.
Da li pokajanje traje godinama, mesecima ili je potrebno samo nekoliko dana? Oslanjajući se na reči Prepodobnog Sisoja Velikog, upokojeni monah manastira Bošnjane i veliki duhovnik otkriva koliko je zapravo potrebno za očišćenje duše i šta je ključ pravog pokajanja u pravoslavlju.
Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Blaženopočivši episkop Atanasije je tokom života iz svoje riznice mudrosti sa narodom nesebično delio bisere znanja do kojih je došao radom na sebi, duhovno se uzdižući uz svete knjige.
Na godišnjicu upokojenja mitropolita crnogorsko-primorskog, prisećamo se njegovog života, neumorne borbe za očuvanje vere i snage kojom je vodio narod kroz teška vremena.
U Hramu Hristovog Vakrsenja, vernici, arhijereji i sveštenstvo okupili su se da odaju počast duhovnom vođi, čija je posvećenost i ljubav prema narodu ostavila neizbrisiv trag.
Monahinja iz Belorusije je otkrila tajnu svrsishodnog i isplativog rada, nakon što je naglasila da se svaki predmet na štandu koji prodaje u ime sestrinstva prodaje zahvaljujući jednoj stvari.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Kada život krene nizbrdo, a srce zavapi: „Zašto baš meni?“, možda nije reč o kazni, već o tajanstvenom duhovnom nasleđu koje se nevidljivo prenosi kroz pokolenja.
U svetu preplavljenom informacijama i vizuelnim iskušenjima, sve češće zaboravljamo da zle misli ne potiču iz naše duše – one dolaze spolja, najčešće s ekrana. Protojerej Pavel Gumerov u svom autorskom tekstu, koji prenosimo u celosti, upozorava na duhovne posledice svakodnevnog konzumiranja medijskih sadržaja.
Osećaj bezgrešnosti smatra se produktom gordosti, što je veliki Božji greh, a kako Crkva na to gleda najbolje je ilustrovao otac Rafailo Boljević kroz jedan postupak upokojenog Vladike Nikolaja.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.