Albanska arhiepiskopija tvrdi da je broj pravoslavnih hrišćana u zemlji značajno potcenjen zbog metodoloških propusta i nedostatka intervjuisanja velikog broja vernika. Prema njihovim podacima, broj pravoslavaca je mnogo veći nego što je prikazano u zvaničnim rezultatima.
Albanska pravoslavna crkva objavila je saopštenje u kojem izražava ozbiljne sumnje u tačnost rezultata popisa stanovništva iz 2023. godine, posebno u pogledu broja pravoslavnih hrišćana u Albaniji. Crkva tvrdi da podaci ne odražavaju realnost i iznela je niz argumenata koji podržavaju ovu tvrdnju.
- Ovo se desilo iz više razloga, od kojih ćemo pomenuti neke. Popisivači u velikom broju slučajeva nisu pitali ispitanike o verskoj pripadnosti. Imamo dokumentovane dokaze da veliki broj vernika nije intervjuisan jer ih nije posetio nijedan popisivač - navodi se u saopštenju.
Nick Paleologos/AFP/Profimedia
Poglavar Albanske pravoslavne crkve, arhiepiskop Anastasios
Crkva se poziva na svoje matične knjige krštenih, koje, kako kažu, jasno pokazuju da je broj pravoslavnih višestruko veći nego što je zabeleženo u popisu:
- Imamo dokumentovane dokaze da veliki broj vernika nije intervjuisan jer ih nije posetio nijedan popisivač. Prema našim matičnim knjigama krštenih jasno se vidi da je broj pravoslavnih višestruko veći nego što se vidi u popisu. Prema statistici iz 1927. godine muslimani su činili 67,5%, pravoslavni 22,3% i katolici 10% stanovništva. Iako je pitanje o verskom uverenju bilo fakultativno, veliki broj neopredeljenih vernika od 332.155, ateista 85.311, onih koji ne žele da odgovore 244.331 i onih koji nisu bili dostupni 134.451, ukupno 796.248, dakle, trećina stanovništva, svedoči o netačnosti ovog popisa.
Ova situacija zahteva ozbiljno razmatranje i korekciju podataka kako bi se osiguralo tačno prikazivanje verske strukture stanovništva u Albaniji. Ovo saopštenje otvara važno pitanje o transparentnosti i tačnosti popisnih procedura, te predstavlja poziv na dublju analizu i potencijalne revizije kako bi se osiguralo poštovanje prava svih verskih zajednica u Albaniji.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
Kroz jednostavne boje brojeva i slova, Srpska pravoslavna crkva prenosi duboku duhovnu poruku i vodi vernike kroz svetkovine i praznike, otkrivajući značaj svakog dana u bogoslužbenom ciklusu.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.