Albanska arhiepiskopija tvrdi da je broj pravoslavnih hrišćana u zemlji značajno potcenjen zbog metodoloških propusta i nedostatka intervjuisanja velikog broja vernika. Prema njihovim podacima, broj pravoslavaca je mnogo veći nego što je prikazano u zvaničnim rezultatima.
Albanska pravoslavna crkva objavila je saopštenje u kojem izražava ozbiljne sumnje u tačnost rezultata popisa stanovništva iz 2023. godine, posebno u pogledu broja pravoslavnih hrišćana u Albaniji. Crkva tvrdi da podaci ne odražavaju realnost i iznela je niz argumenata koji podržavaju ovu tvrdnju.
- Ovo se desilo iz više razloga, od kojih ćemo pomenuti neke. Popisivači u velikom broju slučajeva nisu pitali ispitanike o verskoj pripadnosti. Imamo dokumentovane dokaze da veliki broj vernika nije intervjuisan jer ih nije posetio nijedan popisivač - navodi se u saopštenju.
Nick Paleologos/AFP/Profimedia
Poglavar Albanske pravoslavne crkve, arhiepiskop Anastasios
Crkva se poziva na svoje matične knjige krštenih, koje, kako kažu, jasno pokazuju da je broj pravoslavnih višestruko veći nego što je zabeleženo u popisu:
- Imamo dokumentovane dokaze da veliki broj vernika nije intervjuisan jer ih nije posetio nijedan popisivač. Prema našim matičnim knjigama krštenih jasno se vidi da je broj pravoslavnih višestruko veći nego što se vidi u popisu. Prema statistici iz 1927. godine muslimani su činili 67,5%, pravoslavni 22,3% i katolici 10% stanovništva. Iako je pitanje o verskom uverenju bilo fakultativno, veliki broj neopredeljenih vernika od 332.155, ateista 85.311, onih koji ne žele da odgovore 244.331 i onih koji nisu bili dostupni 134.451, ukupno 796.248, dakle, trećina stanovništva, svedoči o netačnosti ovog popisa.
Ova situacija zahteva ozbiljno razmatranje i korekciju podataka kako bi se osiguralo tačno prikazivanje verske strukture stanovništva u Albaniji. Ovo saopštenje otvara važno pitanje o transparentnosti i tačnosti popisnih procedura, te predstavlja poziv na dublju analizu i potencijalne revizije kako bi se osiguralo poštovanje prava svih verskih zajednica u Albaniji.
Pored arhitektonskih i duhovnih sličnosti, oba svetilišta služe kao mostovi između prošlosti i sadašnjosti. Manastir Ostrog i crkva posvećena Svetom Mihailu nose sa sobom priče o veri koja je opstala uprkos svim izazovima, podsećajući nas na snagu duhovnosti i kulturnog nasleđa.
Kroz jednostavne boje brojeva i slova, Srpska pravoslavna crkva prenosi duboku duhovnu poruku i vodi vernike kroz svetkovine i praznike, otkrivajući značaj svakog dana u bogoslužbenom ciklusu.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nakon upokojenja poglavara Pravoslavne crkve Albanije, pokrenuta je rasprava o njegovom nasledniku. Grčki mediji prenose da je mitropolit Korčanski Jovan glavni kandidat, ali izbor novog poglavara donosi velike izazove – od crkvenih do geopolitičkih.
Opelo arhijereja koji je posvetio život obnovi pravoslavlja u Albaniji, u Sabornom hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Tirani služio je patrijarh carigradski Vartolomej.
Albanska pravoslavna crkva održala je u subotu ceremoniju ustoličenja svog novog arhiepiskopa Joana koji je nasledio arhiepiskopa Anastasija nakon njegove smrti u januaru.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.