Jevanđelje i sveti oci ukazuju na to da prizori koje imamo u snu mogu nositi duboke duhovne poruke, ali je neophodno da im se pristupi sa oprezom i duhovnim razlučivanjem.
Snovi su od davnina privlačili pažnju ljudi, inspirisali misteriozne priče i duboka duhovna promišljanja. U pravoslavlju, snovi imaju posebno mesto, jer se veruje da mogu nositi božanske poruke i ukazati na stanje naše duše.
Kako su sveti oci tumačili snove i kakav je njihov značaj u pravoslavnoj duhovnosti? Pravoslavna crkva uči da postoje snovi koji dolaze od Boga, snovi koji su plod naše mašte, i snovi koji su iskušenja od zlih duhova. Sveti oci poput svetog Grigorija Dvojeslova i svetog Jovana Zlatoustog ukazuju na potrebu da budemo oprezni i razboriti u odnosu prema svojim snovima, posebno u vezi sa njihovim tumačenjem. Sveti Jovan Zlatousti je naglašavao da se ne treba slepo oslanjati na snove, jer mogu biti varljivi i dovesti nas u zabludu.
Printscreen
Sveti Jovan Zlatousti
Sveto pismo obiluje primerima u kojima Gospod koristi snove da bi otkrio svoju volju. Josif, sin Jakovljev, je kroz snove dobio objave koje su kasnije vodile do njegovog uzdizanja u Egiptu (Postanje 37). Slično tome, sveti Josif, obručnik Presvete Bogorodice, dobio je uputstva od anđela Gospodnjeg u snu da prihvati Mariju i zaštiti mladenca Isusa
„Tek što je on to naumio, kad gle, anđeo Gospodnji ukaza mu se u snu i reče mu: 'Josife, Sine Davidov, ne boj se da uzmeš Mariju za ženu. Dete koje je u njoj začeto, delo je Svetoga Duha. Ona će roditi sina, a ti ćeš mu dati ime Isus, jer će on spasti svoj narod od njihovih greha.'“ (Matej 1:20-21):
Sveti Antonije Veliki je poznat po tome što je imao intenzivne duhovne borbe, uključujući progonstva od demona, koja su se dešavala čak i u njegovim snovima. On je bio prvi monah i osnivač monaškog pokreta u Egiptu, a njegova borba protiv demona i iskušenja bila je centralna tema u njegovom životu i duhovnom iskustvu. Njegovi duhovni napori i iskustva detaljno su opisani u žitiju koje je napisao Sveti Atanazije Aleksandrijski.
Printscreen
Sveti Antonije Veliki
Sveti oci naglašavaju važnost duhovnog razlučivanja kada je reč o snovima. Sveti Ignjatije Brjančaninov savetuje da se snovi ne trebaju smatrati apsolutnim merilom istine i da je neophodno moliti se za mudrost i duhovnu čistotu kako bismo mogli prepoznati božanske poruke od običnih maštarija. Prema njegovim rečima, samo snovi koji nas vode ka pokajanju, molitvi i dobrim delima mogu biti smatrani zaista korisnim.
Pravoslavna crkva uči vernike da se ne opterećuju previše snovima i da svoju pažnju usmere na molitvu, liturgijski život i čitanje Svetog pisma. Ako vernik oseti da je određeni san imao duboko duhovno značenje, preporučuje se da se konsultuje sa svojim duhovnikom. Molitva za razlučivanje i savet od iskusnog sveštenika mogu pomoći u razumevanju poruke sna.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Sveti Jovan Zlatoust, Sveti Vasilije Veliki i drugi duhovni učitelji otkrivaju zašto je kleveta bolna, ali i kako strpljivo podnošenje nepravde donosi duhovnu snagu i veliku nagradu.
Tradicija pravoslavne crkve pridaje poseban značaj duhovnoj dimenziji početka nove godine, a kroz reči svetitelja, i drevnih i savremenih, možemo crpeti dragocene pouke.
U trenucima kada nas reči povrede, učenja svetih otaca pružaju utehu i savete o tome kako zadržati duhovni mir. Otkrijte zašto uvrede, poput eha u pustinji, uvek pronalaze put nazad do onih koji ih izgovore.
Strasti koje dolaze kroz govor nanose veliku štetu duhovnom životu. Mudrost svetih otaca nudi pouke kako bismo izbegli ove opasnosti i sačuvali mir srca.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.