Jevanđelje i sveti oci ukazuju na to da prizori koje imamo u snu mogu nositi duboke duhovne poruke, ali je neophodno da im se pristupi sa oprezom i duhovnim razlučivanjem.
Snovi su od davnina privlačili pažnju ljudi, inspirisali misteriozne priče i duboka duhovna promišljanja. U pravoslavlju, snovi imaju posebno mesto, jer se veruje da mogu nositi božanske poruke i ukazati na stanje naše duše.
Kako su sveti oci tumačili snove i kakav je njihov značaj u pravoslavnoj duhovnosti? Pravoslavna crkva uči da postoje snovi koji dolaze od Boga, snovi koji su plod naše mašte, i snovi koji su iskušenja od zlih duhova. Sveti oci poput svetog Grigorija Dvojeslova i svetog Jovana Zlatoustog ukazuju na potrebu da budemo oprezni i razboriti u odnosu prema svojim snovima, posebno u vezi sa njihovim tumačenjem. Sveti Jovan Zlatousti je naglašavao da se ne treba slepo oslanjati na snove, jer mogu biti varljivi i dovesti nas u zabludu.
Printscreen
Sveti Jovan Zlatousti
Sveto pismo obiluje primerima u kojima Gospod koristi snove da bi otkrio svoju volju. Josif, sin Jakovljev, je kroz snove dobio objave koje su kasnije vodile do njegovog uzdizanja u Egiptu (Postanje 37). Slično tome, sveti Josif, obručnik Presvete Bogorodice, dobio je uputstva od anđela Gospodnjeg u snu da prihvati Mariju i zaštiti mladenca Isusa
„Tek što je on to naumio, kad gle, anđeo Gospodnji ukaza mu se u snu i reče mu: 'Josife, Sine Davidov, ne boj se da uzmeš Mariju za ženu. Dete koje je u njoj začeto, delo je Svetoga Duha. Ona će roditi sina, a ti ćeš mu dati ime Isus, jer će on spasti svoj narod od njihovih greha.'“ (Matej 1:20-21):
Sveti Antonije Veliki je poznat po tome što je imao intenzivne duhovne borbe, uključujući progonstva od demona, koja su se dešavala čak i u njegovim snovima. On je bio prvi monah i osnivač monaškog pokreta u Egiptu, a njegova borba protiv demona i iskušenja bila je centralna tema u njegovom životu i duhovnom iskustvu. Njegovi duhovni napori i iskustva detaljno su opisani u žitiju koje je napisao Sveti Atanazije Aleksandrijski.
Printscreen
Sveti Antonije Veliki
Sveti oci naglašavaju važnost duhovnog razlučivanja kada je reč o snovima. Sveti Ignjatije Brjančaninov savetuje da se snovi ne trebaju smatrati apsolutnim merilom istine i da je neophodno moliti se za mudrost i duhovnu čistotu kako bismo mogli prepoznati božanske poruke od običnih maštarija. Prema njegovim rečima, samo snovi koji nas vode ka pokajanju, molitvi i dobrim delima mogu biti smatrani zaista korisnim.
Pravoslavna crkva uči vernike da se ne opterećuju previše snovima i da svoju pažnju usmere na molitvu, liturgijski život i čitanje Svetog pisma. Ako vernik oseti da je određeni san imao duboko duhovno značenje, preporučuje se da se konsultuje sa svojim duhovnikom. Molitva za razlučivanje i savet od iskusnog sveštenika mogu pomoći u razumevanju poruke sna.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Sveti Jovan Zlatoust, Sveti Vasilije Veliki i drugi duhovni učitelji otkrivaju zašto je kleveta bolna, ali i kako strpljivo podnošenje nepravde donosi duhovnu snagu i veliku nagradu.
Tradicija pravoslavne crkve pridaje poseban značaj duhovnoj dimenziji početka nove godine, a kroz reči svetitelja, i drevnih i savremenih, možemo crpeti dragocene pouke.
U trenucima kada nas reči povrede, učenja svetih otaca pružaju utehu i savete o tome kako zadržati duhovni mir. Otkrijte zašto uvrede, poput eha u pustinji, uvek pronalaze put nazad do onih koji ih izgovore.
Strasti koje dolaze kroz govor nanose veliku štetu duhovnom životu. Mudrost svetih otaca nudi pouke kako bismo izbegli ove opasnosti i sačuvali mir srca.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.