Od prvog čuda Hrista u Kani Galilejskoj do kontinuiranih isceliteljskih dela u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, verski analitičar Predrag Đokić osvetljava duboke duhovne poruke i Božju milost koja ne poznaje granice.
U središtu hrišćanskog verovanja, čuda i isceljenja predstavljaju neodoljiva svedočanstva o Božjoj moći i ljubavi. Prvo čudo koje se pominje u Svetom pismu, ono koje je Hrist učinio na svadbi u Kani Galilejskoj, simbolizuje duboku poruku transformacije i preobražaja (Jovan 2:1-11). Na molbu Presvete Bogorodice, Hrist je vodu pretvorio u vino, otvarajući put za novi, duhovni život. Ovaj događaj ne samo da je pokazao njegovu božansku moć, već je i pozvao sve ljude na preporod i promenu duše, od smrtnosti ka besmrtnosti, od greha ka isceljenju.
Ova čudotvorna manifestacija nije samo istorijska činjenica, već i duhovni model za sve vekove koji su usledili. Verski analitičar Predrag Đokić naglašava da su čuda i isceljenja nerazdvojno povezani sa hrišćanstvom od njegovih prvih dana. Kako Đokić objašnjava:
- Gospod Isus Hrist, svojim blagoslovom, isceljivao je bolesne i patnike, a ta Božja blagodat, koja se izražava kroz čuda, nastavila je da se manifestuje u životima svetaca i posle njihovog upokojenja.
U kontekstu Srpske pravoslavne crkve, Đokić ističe da su čuda prisutna od njenog osnivanja:
- Sveti Sava, prvi srpski čudotvorac, isceljivao je ljude kako za života, tako i posle smrti. Ova čuda su ne samo svedočanstvo o njegovoj svetosti, već i znak Božje ljubavi koja ne poznaje granice - naglašava Đokić. On dodaje da prisustvo čuda među srpskim svetiteljima nije iznenađenje, čak ni za one van pravoslavne zajednice.
- To je po Božjoj milosti, jer Bog voli sve ljude i svi su pozvani da se kroz Hrista pridruže carstvu nebeskom - poručuje Đokić
FOTO: Srpski telegraf
Verski analitičar Predrag Đokić dalje naglašava da čuda i isceljenja u pravoslavlju predstavljaju mnogo više od manifestacije Božje moći. Ona su poziv na duhovno usmerenje i prenošenje Božje ljubavi širom sveta. Kroz ova božanska dela, vernici su pozvani da otvore svoja srca i prihvate večni život u Hristu, ne samo kao duhovni cilj, već i kao put do Božje neizmjerne ljubavi i blagodati.
Dnevni list Srpski Telegraf svojim čitaocima danas poklanja specijalni dodatak o velikim čudima svetaca i nepoznate priče iz srpskih manastira.
Brojna su čuda koja je donela ikona Bogorodice Trojeručice, od njenog nastanka do današnjih dana, a najveće je zabeležio Sveti Jovan Damaskin, kome je odsečena ruka isceljena dok se molio pred ovom relikvijom.
Monahinja ove svetinje nadomak Svilajnca pripoveda o brojnim čudima jedinstvene ikone, dara iz Rusije, na kojoj je Bogorodica prikazana bez Hrista, kao i više od 40 čestica mošti svetitelja koje imaju veliku moć
Starešina Hrama Svete Trojice u naselju Mudrakovac, protojerej Ivan Cvetković, ovu svetiteljku smatra zaštitnicom kruševačkog kraja i ističe da svakome ko se njoj molitveno obraća - ona preobilno daruje milost Božju.
Pored brojnih relikvija, u riznici ovog srednjovekovnog svetilišta u živopisnom kanjonu reke Mileševke, je i štap za koji se veruje da ima isceliteljsku moć.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U krugu bolnice u Krasnodaru nalazi se hram u kojem se događaju čuda. Sveštenik Vjačeslav Klimenko svedoči o majci koja je molitvom sačuvala život svom detetu, a na ikoni Bogorodice ostavila zlatne minđuše kao večni trag zahvalnosti.
Od čudesne zaštite manastira tokom rata do isceljenja neizlečivih bolesti: vernici iz svih krajeva sveta donose svoje molitve pred kivot svetitelja, svedočeći o moćima nevidljivih sila koje se očituju u njegovom prisustvu.
Otkrijte duboku simboliku odabira Blažene Ksenije da nakon što joj se muž upokojio, nosi njegovu odeću i kako je kroz ovu transformaciju postala snažan svetionik vere i duhovnog oslobođenja.
Proslavljamo svetitelja čije mošti mirotoč i donose isceljenje duše i tela, pomirenje među ljudima i nadu onima koji su na ivici očaja. Njegova svetost i ljubav prema bližnjima ostaju neugasivo svetlo vere u savremenom svetu.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.