Pesma o najmoćnijem anđelu, koji uvek pobedi u borbi za istinu i brani verne svojim krilima, slikovito opisuje njegovu nebesku misiju i božansku silu stihovima koji nose snagu molitve.
Duhovna poezija u pravoslavlju predstavlja most između nebeskog i zemaljskog, izražavajući neizrecivo kroz reč, ritam i melodiju koja odiše večnom istinom. Napisana reč protkana je svetim nadahnućem i često se posmatra kao molitva koja prelazi granice vremena i prostora, povezujući verujuće sa anđelskim silama i svetiteljima. Takva poezija osvežava dušu, donoseći utehu i nadahnuće svakom verniku.
Jedan od najlepših primera duhovne poezije u našoj tradiciji jeste pesma vladike Nikolaja Velimirovića posvećena Svetom arhangelu Mihailu, koja na slikovit način opisuje njegovu nebesku misiju i božansku silu. Pesma otkriva snagu Arhistratiga Božjeg, vođe nebeske vojske, koji je uvek na strani istine, pravde i vernih duša:
Arhistratig Božji
Mihail vojvoda,
Mačenosni sluga
Svevišnjeg Gospoda,
Pred Gospodom stoji
S nebeskim silama,
S angelima silnim
I svetim dušama.
Najveći vojvoda
Najvećega Cara,
Gde dođe, pobedi,
I čudesa stvara.
Satana se njega
Ko plamena boji,
Jer vojvoda Božji
Za istinu stoji,
Za istinu stoji
I pravdu uzdiže;
Kao pogled hitar –
Svud na vreme stiže.
Vojvoda svetlosti:
On progoni skverne,
I krilima svojim
Ograđuje verne.
Schutterstock
Freska Svetog arhangela Mihaila
U pesmi je ovekovečena neizmerna snaga i hrabrost Svetog arhangela Mihaila, koji neprestano štiti ljude od nečistih sila, dok stoji pred prestolom Svevišnjeg kao stub svetlosti i pravde. Njegova moć, ali i njegova uloga kao zaštitnika vernih, istaknuta je u rečima koje pozivaju na molitveno predanje i poverenje u njegovu nebesku pomoć.
Vladika Nikolaj nas podseća da je arhangelu Mihailu darovan mač nebeske pravde, i gde god on stupi, zlo se povlači, dok svetlost istine obasjava svet. Za svakog vernika, ova pesma je poziv na postojanost u veri, na oslanjanje na nebesku silu koja nas neprestano čuva, i na življenje u istini, koju arhangel Mihail, kao branitelj, nosi kao plamen.
U današnjem svetu, gde su iskušenja velika, setimo se da nismo sami. Pod Mihailovim krilima nalazimo utehu, zaštitu i snagu da izdržimo u borbi za istinu.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
U stihovima Vladike Nikolaja koje je posvetio rođenju Marije Djeve, otkrivamo duboku ljubav Božiju i čuda koja prevazilaze ljudska očekivanja, dok se kroz vekove ovaj sveti dan pojavljuje kao svetlost u tami, pozivajući sve vernike da se okrenu veri i potraže utehu u beskrajnoj milosti Svevišnjeg.
Molitva u stihu, u kojoj je jedan od najvećih svetaca u pravoslavlju prikazan kao hrabri prorok i čuvar čistote, poziva vernike na pokajanje i duhovno jačanje, sledeći primer ovog ugodnika Božjeg.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.