Postavljanjem bivšeg ministra odbrane, generala u penziji Alkivijadisa Stefanisa na mesto civilnog upravnika Svete gore u avgustu, mnogi su se s pravom zapitali: „Šta jedan general traži na svetom poluostrvu Atos?“ Da li grčka vlada pokušava da uvede vojnu disciplinu u monašku republiku? Ako bi nešto takvo pokušala, plan bi brzo propao, jer Sveta gora vekovima funkcioniše po svojim svetim i asketskim pravilima.
Prvi mesec mandata Alkivijadisa Stefanisa pokazuje da vlada računa na metodičnost generala. Kada je Stefanis bio načelnik Generalštaba grčke vojske, nije ostavio nijedno ostrvo neposećeno u sklopu svojih dužnosti. Sada, kako prenosi „TA NEA“, novi civilni upravnik Svete gore pokušava nešto slično – detaljno „skeniranje“, ali na svoj način. Karakteristično je da je u jednom danu, hodajući, a ne koristeći vozilo, obišao celu Svetu goru, prešavši 19 kilometara. Posetio je čak i skitove koje nijedan prethodni upravnik nije obišao, prijatno iznenadivši monahe koji su ga u početku smatrali običnim posetiocem.
Godong / robertharding / Profimedia
Sveta gora
Ali, da li je to dovoljno da novi upravnik pomogne monaškoj republici da dodatno ojača duhovnu slavu prošlosti, u trenutku kada mora da se suoči sa teškim pitanjima i velikim otvorenim problemima? Dosadašnje informacije objavljene u grčkim medijima ukazuju da će Stefanis, imajući u vidu budućnost Svete gore u narednih 100 godina, raditi na četiri polja: teološko-duhovnom, geostrateškom-geopolitičkom, kulturnom i infrastrukturnom za borbu protiv klimatske krize.
Poslednje je tema na koju nijedan od dosadašnjih civilnih upravnika Svete gore nije ozbiljno obratio pažnju. Svi mi zamišljamo da je „vrt Presvete Bogorodice “ ekološki „raj“. Međutim, situacija nije baš takva, ili barem neće biti ako se ne preduzmu odgovarajuće mere. Cilj nove uprave je, kako „TA NEA“ saznaje, da se prvi put napravi ozbiljan plan za sprečavanje buduće ekološke štete na Svetoj gori.
Printscreen/Youtube
Generala u penziji i bivši ministar Vlade Grčke, Alkivijadisa Stefanisa je novi civilni upravnik Svete gore
To je nešto što bi odobrio i carigradski patrijarh Vartolomej , jer Sveta gora potpada pod njegovu duhovnu jurisdikciju. Malo je poznato da na Svetoj gori, zbog nedostatka struje, više od 500 generatora napaja 20 svetih manastira, 12 skitova i brojne kelije. Međutim, upotreba ulja i goriva u tim generatorima zagađuje prirodnu sredinu.
Isto se dešava i sa otpadom. Sve to zagađuje vodotokove i more. Elektrifikacija možda predstavlja „tabu“ temu za monahe. Ipak, novi civilni upravnik namerava da, uz poštovanje autonomije Svete gore, pokrene pitanje elektrifikacije, naravno sa podzemnim kablovima, dok je u pripremi i sastanak sa komisijom Staraca zaduženih za radove.
Eye Ubiquitous / Profimedia
Svetogorski monasi
Takođe, smatra se sigurnim da će novi upravnik, sa svojim iskustvom iz oblasti odbrane i diplomatije, pokušati da suzbije uticaj stranih i revizionističkih sila na Svetoj gori, znajući da one mogu biti štetne. Nova uprava se takođe suočava sa gorućim problemom Manastira Esfigmen i monaha koji već godinama odbijaju da napuste manastir, što od njih zahtevaju carigradski patrijarh i grčka vlada.
Tokom leta, nakon što su u javnost dospela dokumenta policije koja je tražila pomoć od Svete Epistasije za dolazak policijskih snaga kako bi se izvršila deložacija monaha Esfigmena , pojavile su se glasine da je vlada odlučila da interveniše u ovom manastiru. Prema informacijama, za sada se daje prednost komunikaciji sa svim uključenim stranama, sa krajnjim ciljem da nijedan manastir, a ni monaška republika u celini, ne postanu područje ekstremnih sukoba, kao što se dešava u „svetovnom“ društvu.
shutterstock.com
Manastir Esfigmen
Posebna pažnja biće posvećena očuvanju i promociji relikvija i verskih blaga Svete gore. Više od 200.000 hodočasnika iz celog sveta dolazi svake godine da ih vidi izbliza. Međutim, taj priliv vernika na poluostrvo Atos izaziva i probleme. Manastiri i monasi su izrazili zabrinutost zbog nekontrolisanog priliva posetilaca, koji ugrožava jedinstvenu karakteristiku Svete gore i monaštva – mir. Prekomerni turizam je, dakle, stigao i na Svetu goru, i novi civilni upravnik namerava da se posveti i tom pitanju.
Stefanisova odlučnost da rešava dugogodišnje probleme pokazuje da je Sveta gora pred novim korakom u svojoj dugoj istoriji. Međutim, general Alkivijadis Stefanis suočen je sa izazovima koji zahtevaju mudrost, strpljenje i inovativna rešenja kako bi Sveta gora očuvala svoj duhovni mir i kulturno nasleđe u savremenim vremenima.
Ono što je svim svetogorskim hlebovima zajedničko jeste da se prave bez kvasca, da su mirišljavi, spolja hrskavi, a unutra mekani.
Mudrost jednog od najvećih duhovnika 20. veka, Svetog Siluana Atonskog, vodi nas ka spasenju kroz ljubav, pokajanje i unutrašnju borbu, a njegove pouke ostaju svetionik vere još od njegove kanonizacije 1987. godine.
Na praznik Vozdviženje Časnog krsta, bratstvo Vatopeda sa svetim relikvijama predvodili su ltiju za smirenje zemlje koja podrhtava već mesecima.
Manastirska trpezarija na veliki pravoslavni praznik obogaćena je vrednom umetnošću, koja nosi priče predaka. Ove tkanine ne samo da ukrašavaju prostor, već i jačaju duhovne veze među monasima.
Pravoslavna bratija predvođena igumanom, arhimandritom Metodijem optužuje Carigradsku patrijaršiju, patrijarha Vartolomeja i grčke vlasti za sistematsko onemogućavanje verskih prava kroz sudske intervencije, ograničenja kretanja i stalne pretnje silom.
Istoričar umetnosti Dušan Milovanović osvetljava predanja po kojima je na poluostrvu Halkidiki, Majka Božja svojim blagoslovom zapečatila Atos kao vrt nebeske svetosti, čuvajući ga za one koji su posvetili život molitvi i veri.
Nakon što je dan "D" na Atosu prošao mirno, organizacija "Pravoslavlje ili smrt" oglasila se saopštenjem u kojem zahvaljuje svima koji su se prethodnih dana molili i poručuje da je put spasenja u pobožnosti, bratoljublju, umnožavanju dobra i umanjivanju zla.
Ovaj višedecenijski konflikt, odraz tenzije između svetovne vlasti i monaške zajednice koja nepokolebljivo brani tradicionalne vrednosti i pravoslavnu veru, doseže kulminaciju približavanjem datuma prinudnog iseljenja 1. avgusta.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
U jevanđeljima po Mateji i Luki pripoveda se o tome kako će od žita na dan setve biti odvojen kukolj, ali i o tome kako je Isus Hrist dao moć da preko zmija i škorpija idu sedamdeset ljudi.
Sveti Teofan Zatvornik u misli za 22. četvrtak po Pedesetnici ukazuje na važnost strpljenja, ljubavi i poštovanja prema onima koji ne veruju i ne prihvataju Gospoda. Njegova poruka podseća nas na način na koji se Gospod postavio prema onima koji ga nisu prihvatili. U Lukinom evanđelju (9,55-56) opisano je kako su učenici želeli da pošalju oganj s neba na selo koje nije primilo Isusa, ali Gospod je rekao: "Ne znate kakvog ste vi duha...“ On nije reagovao osvetnički, već je otišao u drugo selo, ostavljajući neverujuće da idu svojim putem.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.