Istraživanje formacije Durupinar donelo je nove dokaze koji se podudaraju sa biblijskim zapisom o Potopu. Analize uzoraka ukazuju na prisustvo drevnih morskih naslaga i dimenzije koje se podudaraju sa opisom Nojeve barke u Svetom pismu, otvarajući nova pitanja o ovom fascinantnom otkriću.
Nojeva barka, simbol Božjeg spasenja u Bibliji, ponovo je u centru pažnje naučne zajednice. Posle tri godine temeljnih istraživanja, rezultati analize zemljišta sa formacije Durupinar, koja se nalazi na granici Turske i Irana, oživeli su teoriju da bi se baš na tom mestu mogli kriti ostaci legendarne Nojeve barke.
Istraživački tim sa planine Ararat, sačinjen od naučnika iz Turske i Sjedinjenih Američkih Država, još 2021. godine započeo je prikupljanje i analizu uzoraka sa ovog fascinantnog lokaliteta. Ti uzorci su zatim poslati na Tehnički univerzitet u Istanbulu, gde su naučnici ispitivali njihovu starost i sastav, prenosi rčki pravoslavni sajt vimaorthodoxias.gr. Poseban fokus stavljen je na tragove drevne ljudske aktivnosti, kao i na dokaze da je ovo područje nekada bilo prekriveno morskim vodama. Rezultati su izazvali pravu pometnju u naučnim krugovima jer podržavaju teoriju o velikom Potopu, opisanom u Bibliji.
Povodom nesreće na novosadskoj železničkoj stanici, paroh u Perlezu Aleksandar Nišević poziva na duboko preispitivanje i promenu – da u tuzi i patnji prepoznamo Božju opomenu, da svako od nas pronađe svoj deo odgovornosti i preduzme korake ka istinskoj ljubavi i brizi za bližnje.
Iguman Manastira Svete Trojice u Ozerkovićima ovu ulogu upoređuje sa paljenjem malog plamena u srcu vernika, koji se postepeno razvija kroz molitvu i vodi ka duhovnom napretku.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Mnogi istraživači su pokušali da odgonetnu značenej crteža na Trškoj crkvi, međutim niko do danas sa sigurnošću ne može da tvrdi da zna njihovo značenje.
Ovaj incident je deo tenzija između lokalne zajednice i vernika Srpske pravoslavne crkve, koji su ranije postavila jarbol sa trobojkom u skladu sa Temeljnim ugovorom.
Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.