Duhovna riznica 09.11.2024 | 23:43

"DOBRA DUŠA JE NAJBOLJI LEK ZA SRCE" Patrijarh Danilo blagosiljajući naučni skup istakao vezu između medicine i hrišćanske duhovnosti

Autor: Saša Tošić
"DOBRA DUŠA JE NAJBOLJI LEK ZA SRCE" Patrijarh Danilo blagosiljajući naučni skup istakao vezu između medicine i hrišćanske duhovnosti
Credit: Andreas SOLARO / AFP / Profimedia

Na godišnjem zasedanju Evroazijskog društva za kardiovaskularnu i torakalnu hirurgiju u Jašiju, poglavar Rumunske pravoslavne crkve okupljenim lekarima govorio je o isceljujućoj snazi ljubavi i saosećanja, ističući povezanost medicinske nauke sa hrišćanskom duhovnošću.

U drevnom rumunskom gradu Jašiju, poznatom po čuvanju svetih moštiju Svete Petke, održan je značajan medicinski skup – 17. godišnje zasedanje Evroazijskog društva za kardiovaskularnu i torakalnu hirurgiju, koje je od 17. do 20. oktobra okupilo oko 450 stručnjaka iz preko 38 zemalja.

Ovaj naučni susret bio je posvećen najnovijim dostignućima u oblasti kardiovaskularne hirurgije, ali je dobio i posebnu duhovnu dimenziju zahvaljujući prisustvu rumunskog patrijarha Danila, koji je naglasio važnost spajanja medicinske nauke i hrišćanske duhovnosti u službi čoveka.

Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Patrijarh rumunski Danilo
 

Obraćajući se učesnicima, patrijarh Danilo istakao je kako „medicina predstavlja jedinstven prostor gde se nauka ukršta sa duhovnošću,“ podsećajući na zajednički cilj koji dele lekari i sveštenici: izlečenje i briga za ljudske živote. Pozdravljajući sve učesnike, rekao je:

- S velikom radošću pozdravljam sve učesnike 17. godišnjeg zasedanja Evroazijskog društva... Molimo se Gospodu našem Isusu Hristu da blagoslovi ovaj izrazito naučni skup i sve njegove organizatore.

Naglašavajući značaj hrišćanske ljubavi, patrijarh Danilo se osvrnuo na istraživanja koja potvrđuju koristi vere i altruizma za fizičko i duhovno zdravlje:

- Medicinska istraživanja pokazuju terapeutski potencijal ljubavi i saosećanja, ističući pozitivne učinke altruizma na zdravlje.

Ove reči podsećaju na vekovno učenje Crkve o neprocenjivoj vrednosti saosećanja, posebno kada je u funkciji lečenja i pružanja utehe bolesnima.

U svom obraćanjuu, patrijarh Danilo je osvetlio i moralnu dimenziju lekarskog poziva, upoređujući rad lekara sa svešteničkim služenjem:

- Lekari se svojim radom približavaju sveštenicima, jer prisustvuju rađanju, odrastanju, a često i smrti čoveka... kao i sveštenici, zauzimaju povlašćeno mesto u oblasti života, svakodnevno svedočeći o tajni života i čudu isceljenja.

Credit: Andreas SOLARO / AFP / Profimedia
Patrijarh rumunski Danilo

Pored toga, patrijarh je ukazao na važnost duhovnog ispunjenja kroz saosećanje, rekavši:

- Saosećanje jača one koji staraju o bolesnima, omogućavajući im da se suoče sa bolom. Medicinska nega prožeta saosećanjem često se doživljava kao duhovno ispunjenje. Dobra duša je najbolji lek za srce, kao što praštanje smanjuje stres i poboljšava kvalitet života onoga ko oprašta.

U čast ovogodišnjeg domaćina skupa, profesora dr Grigorea Tinice, direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti u Jašiju i predsednika Kongresa, patrijarh Danilo uručio je Svečanu diplomu i medalju za 2024. godinu, ističući njegov doprinos medicini i društvu kroz brigu za bolesne.

Patrijarh je zaključio svoje obraćanje uputivši molitvu za lekare i sve prisutne, izrazivši veru da će uzajamna podrška između nauke i vere unaprediti društvo u celini.

- Molimo se Bogu da nam pomogne da prepletemo duhovnost molitve sa medicinskom naukom i drugim disciplinama usmerenim na čoveka... Čineći to, osetićemo Hristovu ljubav na delu kod lekara i onih koji se mole za zdravlje drugih - kazao je, osvetljavajući put ka višem smislu brige za čoveka kroz zajedništvo nauke i duhovnosti.

Ovaj skup, održan u gradu svetiteljke Svete Petke, još jednom je potvrdio da medicina i vera zajedno osvetljavaju put isceljenja, dok je patrijarh Danilo svojom rečju ukazao na svevremensku važnost ljudskog saosećanja u lečenju i očuvanju duhovnog zdravlja.