Govoreći o gordosti i sujeti, podsetio je da sukobi mišljenja nisu zlo, ali da su nesuglasice koje postaju zločin podstaknute egoizmom, izvor svih nesreća, kao što je prikazano kroz primer Satanaila.
Vrata riznice mudrosti ostala su otvorena iza blaženopočivšeg patrijarha Pavla,da se služimo biserima duhovnosti kad god smo u neprilici, a vapimo za rečima utehe koje vraćaju veru i podižu moral. Njegovi saveti ticali su se svih sfera prosečnog dana, pa osim toga kako ne treba da se ponašamo u crkvi njegove druge misli preobražavaju svakodnevnicu.
Govoreći o gordosti i sujeti, patrijarh Pavle je ovaj greh ilustrovao pričom o podizanju porušene svetinje na Kosovu i Metohiji, navodeći razgovor između sveštenstva kao primer posrnulih osećanja. On je naglasio da sukob mišljenja nije nužno zlo, već je to povod da se tema sagleda iz više uglova.
- Sujeta je jedna gordost i kada se ona podigne dolazi do svađa, netrpeljivosti i daleko je od ljubavi. Nije nesreća u tome što imamo suprotna gledišta, jer kad je reč o nečemu ta stvar se mora sagledati sa više strana. Međutim, često kod nas dolazi do onoga što više ne predstavlja razliku u mišljenju već je zločin - naveo je pre više godina patrijarh Pavle.
Tanjug
Patrijarh Pavle
On se podsetio mukotrpnih napora SPC da na Kosmetu obnove porušene srpske svetinje, a budući da je tamo proveo više od 30 decenija, primeri te vrste su bili česti.
- Bio sam na Kosovu preko 34 godina i bilo je teško dobiti dozvolu da obnovimo poneku crkvicu, porušenu u tursko doba. Kada je i došlo do toga da smo ponekad dozvolu dobili, sastajali bismo se da vidimo kakvu crkvu ćemo graditi, kolika su nam sredstva i od kakvog materijala će svetinja biti - prisetio se tad blaženopočivši patrijarh SPC.
Okupljeni su predlagali razna rešenja - od najbrže izvodljivih do najdugovečnijih. Brzo izgrađene crkve bi bile kratkog dana, a na onim koje bi bile građene od kamena ne bi bilo lako crtati freske. Potom se zajednička odluka svela na to da bi crkva od kamena spolja, iznutra trebalo da bude od cigle.
- Vidite koliko ima različitih gledišta i svako ima svoju logiku i smisao. Zato postoji forum, kako bi se od svega toga odabralo najbolje rešenje. Sve do tog dela je dobro. Međutim, ono što nije dobro je da oni čije gledište nije uzeto u obzir neće samo biti vaši neprijatelji, već će upotrebiti neprijatelja da onemoguće da bilo šta učinite. Toga se moramo osloboditi, jer to je ta gordost i sujeta "ja, pa ja". To je prvi greh, koji je postao u svetu - podsetio je velikan SPC na primer Satanaila, koji se iz gordosti digao protiv Boga.
- Svaki satanista propoveda upravo to da je jedino on bitan i tu se ogleda nesreće. Kada budemo toga svesni i budemo malo smireniji i makar tolerantniji, ako nismo u ljubavi, onda ćemo moći da shvatimo gledište drugoga. Ne da ga usvojimo, ako nije dobro, već da ga shvatimo, kako ne bi došlo do mržnje. Da ne dođe do onoga što nas toliko cepa i čini da je neprijateljima bolje nego nama samima - zaključio je blaženopočivši patrijarh Pavle.
Blaženopočivši poglavar SPC je govotio o značaju učešća u liturgiji i Svetoj tajni pričešća, kao jedinstvenom aspektu pravoslavlja koji nije prisutan u drugim religijama, te da vernik nema izgovor za izbegavanje crkvenog života.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Rodno mesto jednog od najvoljenijih patrijarha SPC postaje duhovni centar i simbol vere. Zadužbina koja se gradi u Kućancima ovekovečiće njegovu životnu misiju i svetiteljsku skromnost.
Svi oni koji su sumnjali u Sina Božjeg u velikom strahu i divljenju su posmatrali to nebesko znamenje, koje je sijalo neopisivom svetlošću, jačom od sunčeve.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.
Na temeljima drevne svetinje iz 13. veka, poznate kao „Mali Jasenovac“, posle skoro dve decenije obnove, ponovo se oglasila molitva. Rožanj nije samo obnovljen manastir — to je povratak naroda, vere i nade u srce Majevice.
Vladika raško-prizrenski je upozorio šefoa Misije OEBS-a u Prištini Džerarda Mekgarka na sve ozbiljnije bezbednosne pretnje, sistemsku diskriminaciju i napade na versko i kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.
U prvom privatnom susretu nakon ustoličenja, poglavar Rimokatoličke crkve i vaseljenski patrijarh razgovarali su o zajedničkom Vaskrsu, budućoj proslavi u Nikeji i potrebi teološkog i duhovnog zbližavanja pravoslavlja i katoličanstva.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Dr Alan Džozefson, psihijatar sa Univerziteta u Luizvilu, javno je govorio protiv nepovratnih zahvata nad maloletnicima i zbog toga izgubio posao. Posle godina borbe, istina mu je donela i pravdu - i 1,6 miliona dolara.
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.