Govoreći o gordosti i sujeti, podsetio je da sukobi mišljenja nisu zlo, ali da su nesuglasice koje postaju zločin podstaknute egoizmom, izvor svih nesreća, kao što je prikazano kroz primer Satanaila.
Vrata riznice mudrosti ostala su otvorena iza blaženopočivšeg patrijarha Pavla,da se služimo biserima duhovnosti kad god smo u neprilici, a vapimo za rečima utehe koje vraćaju veru i podižu moral. Njegovi saveti ticali su se svih sfera prosečnog dana, pa osim toga kako ne treba da se ponašamo u crkvi njegove druge misli preobražavaju svakodnevnicu.
Govoreći o gordosti i sujeti, patrijarh Pavle je ovaj greh ilustrovao pričom o podizanju porušene svetinje na Kosovu i Metohiji, navodeći razgovor između sveštenstva kao primer posrnulih osećanja. On je naglasio da sukob mišljenja nije nužno zlo, već je to povod da se tema sagleda iz više uglova.
- Sujeta je jedna gordost i kada se ona podigne dolazi do svađa, netrpeljivosti i daleko je od ljubavi. Nije nesreća u tome što imamo suprotna gledišta, jer kad je reč o nečemu ta stvar se mora sagledati sa više strana. Međutim, često kod nas dolazi do onoga što više ne predstavlja razliku u mišljenju već je zločin - naveo je pre više godina patrijarh Pavle.
Tanjug
Patrijarh Pavle
On se podsetio mukotrpnih napora SPC da na Kosmetu obnove porušene srpske svetinje, a budući da je tamo proveo više od 30 decenija, primeri te vrste su bili česti.
- Bio sam na Kosovu preko 34 godina i bilo je teško dobiti dozvolu da obnovimo poneku crkvicu, porušenu u tursko doba. Kada je i došlo do toga da smo ponekad dozvolu dobili, sastajali bismo se da vidimo kakvu crkvu ćemo graditi, kolika su nam sredstva i od kakvog materijala će svetinja biti - prisetio se tad blaženopočivši patrijarh SPC.
Okupljeni su predlagali razna rešenja - od najbrže izvodljivih do najdugovečnijih. Brzo izgrađene crkve bi bile kratkog dana, a na onim koje bi bile građene od kamena ne bi bilo lako crtati freske. Potom se zajednička odluka svela na to da bi crkva od kamena spolja, iznutra trebalo da bude od cigle.
- Vidite koliko ima različitih gledišta i svako ima svoju logiku i smisao. Zato postoji forum, kako bi se od svega toga odabralo najbolje rešenje. Sve do tog dela je dobro. Međutim, ono što nije dobro je da oni čije gledište nije uzeto u obzir neće samo biti vaši neprijatelji, već će upotrebiti neprijatelja da onemoguće da bilo šta učinite. Toga se moramo osloboditi, jer to je ta gordost i sujeta "ja, pa ja". To je prvi greh, koji je postao u svetu - podsetio je velikan SPC na primer Satanaila, koji se iz gordosti digao protiv Boga.
- Svaki satanista propoveda upravo to da je jedino on bitan i tu se ogleda nesreće. Kada budemo toga svesni i budemo malo smireniji i makar tolerantniji, ako nismo u ljubavi, onda ćemo moći da shvatimo gledište drugoga. Ne da ga usvojimo, ako nije dobro, već da ga shvatimo, kako ne bi došlo do mržnje. Da ne dođe do onoga što nas toliko cepa i čini da je neprijateljima bolje nego nama samima - zaključio je blaženopočivši patrijarh Pavle.
Blaženopočivši poglavar SPC je govotio o značaju učešća u liturgiji i Svetoj tajni pričešća, kao jedinstvenom aspektu pravoslavlja koji nije prisutan u drugim religijama, te da vernik nema izgovor za izbegavanje crkvenog života.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Rodno mesto jednog od najvoljenijih patrijarha SPC postaje duhovni centar i simbol vere. Zadužbina koja se gradi u Kućancima ovekovečiće njegovu životnu misiju i svetiteljsku skromnost.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
: U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu vođen je razgovor pun uzajamnog poštovanja i podrške srpskoj zajednici u Mađarskoj, potvrđujući neraskidivu snagu duhovnih i istorijskih veza koje vekovima povezuju naša dva naroda.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Portal Religija.rs posetio je Kućance, rodno mesto patrijarha Pavla, gde nas je dočekao protojerej Dragan Gaćeša i ispričao neispričane priče o blaženopočivšem poglavaru Srpske pravoslavne crkve, koga ovde već proslavljaju kao sveca.
Kada se jedna kuća ili stan sagradi, okreči, ulepša, i kada se nameste stvari, i kada u njemu porodica započne život, potrebno je izvršiti osvećenje doma.To osvećenje vrši nadležni sveštenik.
Prevarant koji se predstavljao kao jerej Grčke pravoslavne crkve iskoristio nevolju žene u invalidskim kolicima, obećavajući joj isceljenje molitvama i nestao sa novcem koji je uzeo.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.