Mati Zlata savetuje da, kada dođemo do iskušenja, ne stavljamo sebe u centar, već da pažnju usmerimo na druge, posebno kroz reči "oprosti", jer one imaju mnogo veću snagu od "izvini".
Brz tempo života i izostanak slobodnog vremena tera nas da bez zastajanja idemo kroz dan, a potrebno je zastanemo, pomolimo se i setimo Boga sa kojim komuniciramo kroz molitvu.
- Mi toliko brzo živimo pa zaboravimo čoveka da pitamo "kako si?" - rekla je mati Zlata.
Ona navodi da kad do iskušenja dođe ne treba sebe da stavljamo u centar, već da dobrobit usmerimo ka drugima.
- Kada dođe do iskušenja zaboravite malo na sebe i prvi priđite i drugoj osobi i kažite "oprosti", a ne "izvini". Izvini ne funksioniše. Izvini je šuplja reč, a sila reči oprosti je velika - navodi monahinja.
Napominje da su brojni slučajevi kada mislimo da smo u pravu, da najbolje znamo nešto, a zapravo ne vidimo širu sliku, koja je dostupna samo Bogu. Upravo zato treba da se obratimo njemu da nam pomogne da prevaziđemo okvire našeg razumevanja i na taj način nađemo mir.
Pexels, Printscreen/Youtube/Телевизија Храм
Mati Zlata
- Iako ste u pravu pomolite se Gospodu, kažite "Bože možda jesam u pravu, možda ja i ne vidim da nisam u prvu, ali ja osećam da jesam. No Bože ti ipak bolje vidiš, možda grešim" - pojašnjava mudra mati.
Ona objašnjava da će nam to stanovište pomoći da bolje razumemo drugu osobu, a samim tim ćemo umiriti i sebe, ali i drugu osobu jer je duhovni mir ono ka čemu svi u najvežoj meri težimo.
- I kad tako razmišljate lakše ćete prići drugom i reći oprosti. Tako ćete poraziti bezbožnika jedanput, drugiput, treći... Izgovarajući "oprosti, oprosti. oprosti", ćete umiriti čoveka... nema drugog puta - rekla je mati Zlata.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Polemika o broju pravoslavnih hramova u Beogradu otvorila je pitanje usklađenosti urbanističkog razvoja sa duhovnim potrebama njegovih stanovnika. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, Porfirije, izrazio je bol zbog nerazumevanja ove inicijative i apelovao na značaj izgradnje hramova za duhovni život zajednice.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.