YT/Tелевизија Храм, in4s.netČetiri godine bez mitropolita Amfilohija, a njegov duh i dalje obasjava verni narod.
Dopis na kom su ispisane reči mladih iz Nikšića pun je tvrdnji u kojima se oslikava njihova jaka vera i optimizam u ovom, naizgled, mračnom trenutku.
Trojica Nikšićana: Rajko Krivokapić (34), Marinko Jovanović (24) i Dragutin Lalatović (24) koji su 24. novembra uhapšeni u blizini manastira Visoki Dečani zbog natpisa "Kosovo je Srbija" na registarskim tablicama i dalje se nalaze u pritvoru. Portal religija.rs došao je do fotografija pisma koje su mladići poslali portalu in4s.net.
"Budući da su uhapšeni mladići vernici iz eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska nam je dužnost najsvetija da tim povodom uputimo protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini, koje ovom drakonskom merom pokušavaju da zastraše hodočasnike koji iz svih krajeva sveta godinama pohode svetinju hrama pod zaštitom Uneska. Pritvaranje trojice nikšićkih hodočasnika besmisleno je i uzaludno, tim više što je inkriminisani natpis urezan u srce i dušu svakog hodočasnika manastira Visoki Dečani koji poziva na duhovnu visinu i izdizanje iznad ljudskih slabosti svakog čoveka, pa bio on i trenutni vlastodržac na Kosovu i Metohiji", poručili su iz eparhije.
- Nisam ni znala da je Dragutin u nedelju bio na slavi manastira, jer ni sama ne znam koliko puta je odlazio iz Nikšića do Dečana. Čak je 2019. sa našim bratom Dušanom do svetinje više dana putovao biciklom. Uvek mu je bilo najvažnije da stigne na liturgiju i pričešće, ali i da pomogne monaštvu uz pesmu i rad slaveći Gospoda. Često je i sa svojom grupom "Stazama radosti u Zemlji živih" nosio pomoć našem narodu na KiM, najviše u Orahovac. Zato nas je sve u ponedeljak iznenadilo što je uhapšen. Našoj majci Senki, braći i sestrama, nije bilo svejedno kad smo to čuli, a potom i saznali da mu je određen pritvor do 30 dana, ali verujemo da je to ispit naše vere i da će sve biti u redu.
Dodala je da je na KiM i u Dečane godinama vodio hodočasnike, ponekad i po 250 njih.
- Nije im svejedno kada na KiM odjednom dođe 250 Srba. Dragutin je nežna duša, kući nikad nije doneo problem. Trenirao je 12 godina fudbal u nikšićkom FK Sutjeska, upisao je privatni pravni fakultet, pri kraju je studija. Sada radi u Vojsci Crne Gore, bio je i pre petnaestak dana na hodočašću u Jerusalimu. Uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija i sadašnjeg Joanikija oformio je i humanitarnu grupu. Od plate sebi ništa ne kupuje, sve daje i prilaže onima kojima je najprivrženiji: Srbima na KiM i našoj crkvi - ispričala je monahinja Marija.
AP Darko Vojinovic
Četiri godine bez mitropolita Amfilohija, a njegov duh i dalje obasjava verni narod.
Pismo nade i istrajnosti
U pismu, koje su poslali pozdravili su braću i sestre pozdravom „Hristos vaskrse“.
"Pritvor u kom smo nalazi se u Kosovskoj Mitrovici, gradu svetog Dimitrija. Zatvoreni smo na dan Svetog Stefana Dečanskog, takođe velikomučenik Hristovog. U svemu tome prepoznajemo blagoslov Božiji i od vas molimo molitve, ne za oslobođenje iz zatvora, već za sticanje slobode u Hristu. Kako kaže sveti apostol da živimo u slobodi kojom nas Hristos oslobodi", navodi se u pismu.
Oni su istakli da im dani prolaze u pravoj radosti u slavu Božiju, istakavši da u dan na koji pišu pismo (nedelju) je bio sveštenik da ih pričesti.
Zanimljivo je da je pismo ukrašeno hrišćanskim simbolima, poput krsta, lika Bogorodice i malog Isusa Hrista, što dodatno potvrđuje duboku veru i nadahnuće koje mladići osećaju.
Na kraju pisam poručuju da mesta žalosti nema, već je ovo njihova želja da svetu srpsku zemlju odbrane od prisvajanja.
"Ako se neko žalosti zbog svega ovoga, podsećamo ga na Đedove reči: "Kud će ti bolje nego da stradaš za Kosovo", napisali su braća Dragutin i Marinko.
U saopštenju se navodi, budući da su uhapšeni mladići vernici iz Eparhije budimljansko-nikšićke, ljudska je dužnost da se tim povodom uputi protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini.
Poznato je da Svedržitelj nikada u ruci nije držao oružje i da je vazda na mir pozivao, a u njegovim rukama knjiga je uvek simbolozovala svetlost baš takvih božanskih poruka. Pa otkuda onda mač u ruci Isusa Hrista na fresci u Visokim Dečanima?
Poseta komandanta KFOR-a ovom pravoslavnom manastiru došla je u istom danu kada je eparhija raško-prizrenska javno iznela zabrinutost zbog novih „javnih i neodgovornih izjava pojedinih javnih ličnosti u kosovskom albanskom društvu“.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Poludragi kamen od kog se pravi ova nijansa plave, bio je visoko vrednovan još od od drevnih civilizacija Mesopotamije i Egipta, a u vreme Nemanjića karavanima je dopreman u Srbiju i skupo plaćan.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.