U Konaku kneginje Ljubice otvorena je postavka koja kroz radove međunarodnih umetnika istražuje duhovnu snagu svetih mučenika, spajajući religijske vrednosti i savremene umetničke pristupe.
U reprezentativnom ambijentu Konaka kneginje Ljubice, u nedelju 15. decembra, svečano je otvorena druga međunarodna izložba sakralne umetnosti pod nazivom „Sveti mučenici – okom našeg vremena“. Ova postavka, koja nosi duboku duhovnu poruku, organizovana je pod pokroviteljstvom Akademije Srpske pravoslavne crkve za umetnosti i konservaciju, uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija.
Foto: SPC
Izložba nosi naziv „Sveti mučenici – okom našeg vremena“
Iako umetnost i religija često deluju kao dva različita sveta, ova izložba svedoči o njihovoj harmoničnoj povezanosti. Svečanom otvaranju prisustvovali su episkopi pakračko-slavonski Jovan i moravički Tihon, vikar Patrijarha srpskog, čijim obraćanjima je ceremonijalno otvoren događaj. Njihove reči podsetile su prisutne na značaj svetih mučenika kao uzora vere i postojanosti u duhovnoj borbi.
Foto: SPC
Jorgosu Kordisu iz Grčke, uručena je Specijalnu nagradu za najbolji rad i doprinos širenju crkvene umetnosti
Koautori izložbe, dr Marina Matić, ma Mara Đurović i msc Tijana Stamenović, sa Akademije Srpske pravoslavne crkve za umetnosti i konservaciju, osmislili su projekat sa željom da prate savremeno likovno stvaralaštvo u domenu sakralne umetnosti. Ova međunarodna izložba omogućava ne samo predstavljanje umetničkih dela, već i edukativnu i idejnu razmenu među umetnicima i posetiocima, čime se podstiče dublje razumevanje vizuelne kulture i crkvene umetnosti u savremenom društvu.
Foto: SPC
Vladika pakračko-slavonski Jovan
Izložba, koja je realizovana u saradnji sa Muzejom grada Beograda i uz podršku Ministarstva kulture i javnog informisanja, posebno se ističe priznanjem dodeljenim Jorgosu Kordisu iz Grčke, kome je umetnički savet dodelio Specijalnu nagradu za najbolji rad i doprinos širenju crkvene umetnosti.
Ova izložba nije samo susret umetnosti i religije, već i most između prošlosti i sadašnjosti, koji nam omogućava da kroz prizmu savremenog stvaralaštva sagledamo trajnu svetlost svetih mučenika.
Rodno mesto jednog od najvoljenijih patrijarha SPC postaje duhovni centar i simbol vere. Zadužbina koja se gradi u Kućancima ovekovečiće njegovu životnu misiju i svetiteljsku skromnost.
U prepunoj crkvi Svetog Jovana Vladimira, poglavar Srpske pravoslavne crkve osveštao je nova zvona, uručio visoko odlikovanje i u nadahnutoj besedi otkrio šta je potrebno prestonom gradu kako bi duhovno odgovorio na potrebe svog naroda.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, svetac nas podseća da su oči Gospodnje prisutne na svakom mestu, pozivajući nas na potpunu pažnju prema sebi, ne samo u spoljašnjem svetu, već i u srcu, kako bismo u postu postigli unutrašnju ispravnost i slobodu od greha.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U Istorijskom muzeju Srbije predstavljaju se dela pedeset i dva umetnika, koju će svečano otvoriti patrijarh srpski Porfirije. Izložba će biti dostupna do marta 2025. godine, uz bogat prateći program.
U Sabornoj crkvi Svetog Save služena je svečana liturgija i održan koncert povodom 25 godina postojanja hora Svetog Simeona Mirotočivog, a dirigenti su za svoj predani rad odlikovani visokim crkvenim priznanjem.
Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, svetac nas podseća da su oči Gospodnje prisutne na svakom mestu, pozivajući nas na potpunu pažnju prema sebi, ne samo u spoljašnjem svetu, već i u srcu, kako bismo u postu postigli unutrašnju ispravnost i slobodu od greha.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.