Duhovna riznica 22.12.2024 | 00:30

NOVA OPASNOST NADVILA SE NAD AJA SOFIJOM: Jedna od najvećih pravoslavnih svetinja ostaje bez svoje veličanstvene kupole

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
NOVA OPASNOST NADVILA SE NAD AJA SOFIJOM: Jedna od najvećih pravoslavnih svetinja ostaje bez svoje veličanstvene kupole
Adem Kutucu / AFP / Profimedia

Jedna od najvećih svetinja pravoslavlja i čuveni spomenik ljudske civilizacije nalazi se usred kompleksne restauracije, koja je postala neizbežna nakon što su se delovi njene poznate kupole počeli urušavati.

Kupola Aja Sofije, koja „kao da visi s neba“ svojim čudesnim mozaicima i jedinstvenom arhitekturom – delo vizionarskog arhitekte Antemija, koji ju je projektovao da „uzdiže slavu Božiju“ – sada se rastavlja kao deo opsežnih radova.

Ovo označava ključnu fazu u održavanju ovog svetog zdanja. Turski stručnjaci obećali su da će očuvati unutrašnje mozaike, dok se radovi fokusiraju isključivo na spoljašnji deo kupole. Međutim, međunarodni komitet, uzimajući u obzir status Aja Sofije kao UNESCO-ve Svetske baštine, pažljivo prati svaki korak kako bi osigurao da se poštuje istorijski i duhovni značaj ovog spomenika.

Generalna direkcija za vakufe pri turskom Ministarstvu kulture i turizma izrazila je spremnost za saradnju sa nadležnim međunarodnim komitetima i obavezala se na očuvanje „istorijske autentičnosti kupole“. Prema rečima Ahmeta Guleča, člana komiteta Ministarstva kulture i turizma Turske, rekonstrukcija, koja se očekuje da počne u martu, koristiće „materijale i metode karakteristične za osmanski period kako bi se obezbedila stabilnost kupole i očuvale njene izvorne karakteristike“.

Adem Kutucu / AFP / Profimedia
Stručnjaci su zaključili da je kupola u velikom riziku od kolapsa u slučaju većeg zemljotresa

 

Ipak, višegodišnji radovi održavanja, koji su započeti na kupoli i nastavljeni na polukupolama i nižim strukturama, pokazali su se nedovoljnim. Situacija je eskalirala prošlog novembra, kada je turski list Birgün objavio snimak fragmenata kupole Aja Sofije kako otpadaju i padaju u unutrašnjost.

Grčko Ministarstvo kulture ukazalo je na dodatne izazove koji su nastali nakon što je Aja Sofija ponovo pretvorena u džamiju. Prema rečima ministarke Line Mendoni, ovakva promena statusa dodatno je naglasila globalni značaj ovog spomenika i ubrzala potrebu za hitnim restauracijskim radovima. Mendonijeva je tada uputila pismo svim članicama UNESCO-a, upozoravajući na potencijalne rizike za očuvanje ovog neprocenjivog zdanja.

Radovi na restauraciji, koji uključuju rastavljanje i obnovu kupole, smatraju se neophodnim kako bi se obezbedila sigurnost posetilaca i očuvao ovaj jedinstveni simbol pravoslavlja i svetske kulturne baštine.

Pre deset godina, stručnjaci UNESCO-a, u saradnji sa turskim Ministarstvom kulture i turizma, formirali su naučni komitet za nadzor restauracije i održavanja ovog spomenika. Kao deo tih napora, mozaici na kupoli i severnoj apsidi restaurirani su, čime su očuvani delovi koji datiraju još iz restauracije braće Fosati.

Adem Kutucu / AFP / Profimedia
Grčko Ministarstvo kulture ukazalo je na dodatne izazove koji su nastali nakon što je Aja Sofija ponovo pretvorena u džamiju.

 

Međutim, opšte stanje kupole otkrilo je toliku štetu da je demontaža ocenjena kao neophodna. Očekuje se da će demontaža i kasnije popravke početi u martu ili aprilu, nakon što Naučni komitet odobri planove projekta. Stručnjaci su zaključili da je kupola u velikom riziku od kolapsa u slučaju većeg zemljotresa.

Kako bi se osigurala tačna rekonstrukcija u slučaju urušavanja izazvanog zemljotresom, komitet je napravio precizan digitalni model spomenika. Ovaj model, izrađen pomoću naprednih tehnika skeniranja sličnih onima korišćenim za Notr Dam u Parizu, pruža detaljan uvid u pukotine na kupoli i stanje mozaika. Studije i disertacije istraživača, uključujući grčke naučnike, odigrale su važnu ulogu u ovom poduhvatu.

Prvobitno izgrađena na mestu koje je izabrao car Konstantin Veliki i osvećena 360. godine, Aja Sofija je uništena u požaru 404. godine. Iako je ponovo izgrađena, ponovo je izgorela tokom Nikejskog ustanka 532. godine. Car Justinijan nadgledao je izgradnju nove crkve, koja je ponovo otvorena 537. godine. Čuvena kupola, međutim, nije izdržala zemljotrese i zahtevala je nekoliko rekonstrukcija, a popravke iz 1346. godine verno su pratile originalni Isidorov dizajn. Poslednju veliku restauraciju izvela su čuvena braća Fosati 1847. godine.

Duhovna riznica 20:52 | 19.12.2024

KAKO MEDIJI, KROZ "PRAVOSLAVNE OBIČAJE", PROPAGIRAJU KABALU: Otac Goran upozorava da je to toliko kažnjiv prestup u očima Boga da se kažnjava smrću

Na Internetu danas svakodnevno imate nove "pravoslavne kanale", koji prosto niču kao pečurke posle kiše. Većina, nažalost, ovog je tipa: "Danas je Aranđelovdan, valja se ovo, ne valja se ono", "Ovo nipošto ne radi" ili "Ako izgovoriš ovu molitvu desiće ti se to i to", počeo je priču otac Goran Kovačević i objasnio da je to čist satanizam.