Jedna od najvećih svetinja pravoslavlja i čuveni spomenik ljudske civilizacije nalazi se usred kompleksne restauracije, koja je postala neizbežna nakon što su se delovi njene poznate kupole počeli urušavati.
Kupola Aja Sofije, koja „kao da visi s neba“ svojim čudesnim mozaicima i jedinstvenom arhitekturom – delo vizionarskog arhitekte Antemija, koji ju je projektovao da „uzdiže slavu Božiju“ – sada se rastavlja kao deo opsežnih radova.
Ovo označava ključnu fazu u održavanju ovog svetog zdanja. Turski stručnjaci obećali su da će očuvati unutrašnje mozaike, dok se radovi fokusiraju isključivo na spoljašnji deo kupole. Međutim, međunarodni komitet, uzimajući u obzir status Aja Sofije kao UNESCO-ve Svetske baštine, pažljivo prati svaki korak kako bi osigurao da se poštuje istorijski i duhovni značaj ovog spomenika.
Generalna direkcija za vakufe pri turskom Ministarstvu kulture i turizma izrazila je spremnost za saradnju sa nadležnim međunarodnim komitetima i obavezala se na očuvanje „istorijske autentičnosti kupole“. Prema rečima Ahmeta Guleča, člana komiteta Ministarstva kulture i turizma Turske, rekonstrukcija, koja se očekuje da počne u martu, koristiće „materijale i metode karakteristične za osmanski period kako bi se obezbedila stabilnost kupole i očuvale njene izvorne karakteristike“.
Adem Kutucu / AFP / Profimedia
Stručnjaci su zaključili da je kupola u velikom riziku od kolapsa u slučaju većeg zemljotresa
Ipak, višegodišnji radovi održavanja, koji su započeti na kupoli i nastavljeni na polukupolama i nižim strukturama, pokazali su se nedovoljnim. Situacija je eskalirala prošlog novembra, kada je turski list Birgün objavio snimak fragmenata kupole Aja Sofije kako otpadaju i padaju u unutrašnjost.
Grčko Ministarstvo kulture ukazalo je na dodatne izazove koji su nastali nakon što je Aja Sofija ponovo pretvorena u džamiju. Prema rečima ministarke Line Mendoni, ovakva promena statusa dodatno je naglasila globalni značaj ovog spomenika i ubrzala potrebu za hitnim restauracijskim radovima. Mendonijeva je tada uputila pismo svim članicama UNESCO-a, upozoravajući na potencijalne rizike za očuvanje ovog neprocenjivog zdanja.
Radovi na restauraciji, koji uključuju rastavljanje i obnovu kupole, smatraju se neophodnim kako bi se obezbedila sigurnost posetilaca i očuvao ovaj jedinstveni simbol pravoslavlja i svetske kulturne baštine.
Pre deset godina, stručnjaci UNESCO-a, u saradnji sa turskim Ministarstvom kulture i turizma, formirali su naučni komitet za nadzor restauracije i održavanja ovog spomenika. Kao deo tih napora, mozaici na kupoli i severnoj apsidi restaurirani su, čime su očuvani delovi koji datiraju još iz restauracije braće Fosati.
Adem Kutucu / AFP / Profimedia
Grčko Ministarstvo kulture ukazalo je na dodatne izazove koji su nastali nakon što je Aja Sofija ponovo pretvorena u džamiju.
Međutim, opšte stanje kupole otkrilo je toliku štetu da je demontaža ocenjena kao neophodna. Očekuje se da će demontaža i kasnije popravke početi u martu ili aprilu, nakon što Naučni komitet odobri planove projekta. Stručnjaci su zaključili da je kupola u velikom riziku od kolapsa u slučaju većeg zemljotresa.
Kako bi se osigurala tačna rekonstrukcija u slučaju urušavanja izazvanog zemljotresom, komitet je napravio precizan digitalni model spomenika. Ovaj model, izrađen pomoću naprednih tehnika skeniranja sličnih onima korišćenim za Notr Dam u Parizu, pruža detaljan uvid u pukotine na kupoli i stanje mozaika. Studije i disertacije istraživača, uključujući grčke naučnike, odigrale su važnu ulogu u ovom poduhvatu.
Prvobitno izgrađena na mestu koje je izabrao car Konstantin Veliki i osvećena 360. godine, Aja Sofija je uništena u požaru 404. godine. Iako je ponovo izgrađena, ponovo je izgorela tokom Nikejskog ustanka 532. godine. Car Justinijan nadgledao je izgradnju nove crkve, koja je ponovo otvorena 537. godine. Čuvena kupola, međutim, nije izdržala zemljotrese i zahtevala je nekoliko rekonstrukcija, a popravke iz 1346. godine verno su pratile originalni Isidorov dizajn. Poslednju veliku restauraciju izvela su čuvena braća Fosati 1847. godine.
Prema rečima blaženopočivšeg episkopa Atanasija funckija Carigrada je trebalo da bude neverovatna, a sve to je naveo vodeći se činjenicama koje je zabeležio u Patrologiji.
Na praznik Svetog Andreja, kojeg Carigradska patrijaršija obeležava 30. novembra, papinska delegacija predvođena kardinalom Kočom i patrijarh Vartolomej obnovili su zajednički duh ekumenskog dijaloga.
Malo vas potkači, malo vas ponizi i vi to želite da trpite. I ono malo što je ostalo žara iz kadionice hoće da ugase, govorio je otac Rafailo o "modernim vešticama".
Na Internetu danas svakodnevno imate nove "pravoslavne kanale", koji prosto niču kao pečurke posle kiše. Većina, nažalost, ovog je tipa: "Danas je Aranđelovdan, valja se ovo, ne valja se ono", "Ovo nipošto ne radi" ili "Ako izgovoriš ovu molitvu desiće ti se to i to", počeo je priču otac Goran Kovačević i objasnio da je to čist satanizam.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Aja Sofija je jedan od retkih spomenika kulture koji podjednako odražava uticaj istoka i zapada, te tako na njenim zidinama možete primetiti munare i natpise islama, kao i raskošne hrišćanske mozaike.
Eksperti nisu naveli datum završetka obnove kupole džamije, imajući u vidu potencijalne probleme zbog vremenskih prilika i nepredviđene dodatne radove.
U srcu Istanbula, u jednoj od najznačajnijih verskih proslava u poslednjim decenijama, sirijska pravoslavna zajednica obeležila je Božić u crkvi koja je simbol verske slobode i pomirenja prošlosti i sadašnjosti Turske.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.