Nemanja Pančić/ YT/ RTS Kulturno-umetnički program - Zvanični kanalMiroslavljevo jevanđelje
Tokom Drugog svetskog rata Nemci su uništavali i pljačkali neprocenjiva istorijska blaga okupiranih zemalja, a jedan potez našeg velikana je tok istorije preusmerio u korist Srbije.
Marina Bojić, ćerka Milana Kašanina, velikog srpskog mislioca i učenjaka, istoričara umetnosti, esejiste i romansijera, koji je zajedno sa knezom Pavlom ustanovio i oformio Muzej kneza Pavla, današnji Narodni muzej Srbije, gde je funkciju direktora obavljao više godina, da bi nakon Drugog svetskog rata bio postavljen za direktora Galerije fresaka, otkrila je svojevremeno kako je njen otac spasio jednu od najvrednijih hrišćanskih relikvija - Miroslavljevo jevanđelje, najznačajniji ćirilički spomenik srpske i južnoslovenske, odnosno srpsko-slovenske pismenosti iz 12. veka.
- Tata je 40-ih godina čudesno sačuvao Miroslavljevo jevanđelje. Dejan Medaković, tadašnji volonter i njegov prijatelj, je jednom prilikom na televiziji govorio o kako je tata sačuvao Miroslavljevo jevanđelje - započela je Bojić.
YT/ RTS Kulturno-umetnički program - Zvanični kanal
Marina Bojić
Ko je bio Dejan Medaković?
printskrin youtube RTS OKO
Dejan Medaković
Medaković je rođen u Zagrebu 7. jula 1922. godine u uglednoj srpskoj porodici, koja je dala nekoliko znamenitih ličnosti.
Diplomirao je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na grupi za istoriju umetnosti 1949. godine.
Objavio je ukupno 46 knjiga, od čega 21 knjigu na stručne teme. U fokusu njegovog naučnog rada bila je srpska umetnost perioda baroka, srpska kulturna istorija 18. veka i istorija srpske umetnosti 19. veka.
Kako navodi Marina Bojić, njen otac je sa svojim prijateljima i poslovnim saradnicima relikviju dobro sakrio u nekoliko sanduka.
- On je tada sa svojim saradnicima Jevanđelje uvio u neku vrstu folije, potom su ga sakrili u jedan kovčežić od metala. Najzad su ga stavili u sanduk sa peskom i odneli u Narodnu banku.
YT/ RTS Kulturno-umetnički program - Zvanični kanal
Milan Kašanin
Dosetljivost i briljantni um njenog oca ilustruje odluka, koju je u tom sudbonosnom času doneo, a to je odabir mesta na koji je sanduk sa Miroslavljevim jevanđeljem ostavljeno.
- Tamo su ga ostavili u hodnik, a ne u trezor, znajući da će okupatori prvo poharati trezor. Sakrili su ga u jedan sporedni hodnik. Znali su da u trezor prvo upadaju tražeći vredne stvari.
Osim toga Milan Kašanin je u Narodnom muzeju zazidao prostoriju darujući je brojnim istorijskim vrednostima.
- Sačuvao je Miroslavljevo jevanđelje i u muzeju zazidao jednu prostoriju u kojoj je sačuvao najvrednije stvari, zastave iz ratova i ustanaka... - zaključila je Marina Bojić.
Miroslavljevo jevanđelje
Nemanja Pančić
Miroslavljevo jevanđelje
Unesko ga je 2005. godine uvrstio u svoju biblioteku „Pamćenje sveta” čime je postao deo 120 najvrednijih dobara koje je stvorila ljudska civilizacija. Rukopis se do 1896. nalazio u Hilandaru, kada je poklonjen kralju Aleksandru Obrenoviću prilikom njegove posete Atosu.
Danas se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. U Miroslavljevom jevanđelju su, inače, uporedo zastupljena dva pravopisa: zetsko-humski i raški.
Nastalo je po narudžbini zahumskog kneza Miroslava, brata raškog velikog župana Stefana Nemanje, najverovatnije u Kotoru, oko 1185. godine, a za potrebe crkve Svetog Petra i Pavla u Bijelom Polju na Limu, i same zadužbine kneza Miroslava, koja je docnije postala episkopsko sedište Humske eparhije Srpske pravoslavne crkve.
Ne zna se pouzdano koji je bio motiv kneza Miroslava da naruči izradu Jevanđelja, koje je kasnije po svom naručiocu i dobilo ime - Miroslavljevo jevanđelje.
Godine 1998. izvršena je konzervacija originala i restauriran povez knjige.
Naša najznačajnija muzejska institucija pruža retku priliku posetiocima da pogledaju prvi ćirilični rukopis, uz stručno vođenje kroz 180 godina muzejske tradicije.
Originalni primerak Miroslavljevog jevanđelja, urađenog na pergamentu, čuva se u Narodnom muzeju u Beogradu, a 166. list u Nacionalnoj biblioteci u Sankt Peterburgu.
Na praznik Svetog apostola Andreja Prvozvanog, mitropolit žički Justin dodelio je igumanu Germanu naprsni krst, simbol jednog od najviših monaških činova u pravoslavlju, ističući krstovaskrsni put i veličinu žrtve u služenju Gospodu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
U srednjem veku, Srbi su visoko poštovali ovog svetitelja, o čemu svedoči njegovo pominjanje u Miroslavljevom jevanđelju. Međutim, početkom 15. veka, njegov kult počinje da slabi, jer se u srpskim tipicima tada pojavljuje spomen na pogibiju Svetog kneza Lazara u Kosovskom boju.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.