Duhovna riznica 05.01.2025 | 12:21

KAKO SE SEČE BADNJAK I UNOSI U DOM: Običaji koji povezuju generacije i slave dolazak božićne svetlosti i radosti

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
KAKO SE SEČE BADNJAK I UNOSI U DOM: Običaji koji povezuju generacije i slave dolazak božićne svetlosti i radosti
Armend NIMANI / AFP / Profimedia Badnji dan.

Od seče u zoru do badnje večeri kraj ognjišta – saznajte šta simbolizuje badnjak i kako ovaj drevni običaj ujedinjuje porodice u Srbiji, regionu i dijaspori.

Badnjak, sveto drvo koje simbolizuje rođenje Hrista, zauzima centralno mesto u božićnim običajima pravoslavnih Srba širom Balkana. Njegovo sečenje, unošenje i paljenje prati niz običaja koji se prenose s kolena na koleno, obogaćujući duhovni život vernika i čuvajući kulturni identitet naroda.

U ranu zoru Badnjeg dana, domaćin kuće, često u pratnji muških članova porodice, odlazi u šumu da poseče badnjak. Najčešće se bira mladi hrast ili cer, mada se u nekim krajevima koriste i druge vrste drveća, poput bukve ili voćki. Pre seče, domaćin se prekrsti, izgovori molitvu i pozdravi drvo rečima: „Dobar dan tebi, badnjače, i srećan ti Badnji dan.“ Veruje se da drvo treba da padne na istočnu stranu, simbolizujući izlazak sunca i rođenje novog dana. Prvi iver od badnjaka često se čuva i veruje se da donosi sreću i blagostanje domu.

Armend NIMANI / AFP / Profimedia
Badnjak je jedan od simbola Božića

Po povratku kući, domaćin unosi badnjak preko praga, desnom nogom napred, pozdravljajući ukućane sa: „Dobro veče i srećno vam Badnje veče.“ Domaćica ga dočekuje posipanjem žitom, uz reči: „Dobro nam došao, na sreću i veselje.“ Badnjak se potom postavlja pored ognjišta ili kamina, gde će ostati do večernjih sati. U nekim krajevima, zajedno sa badnjakom unosi se i slama koja se prostire po podu, podsećajući na skromne uslove u kojima je rođen Isus Hristos. Deca često učestvuju u ovom običaju, oponašajući zvuke pilića, što simbolizuje plodnost i napredak domaćinstva.

Armend NIMANI / AFP / Profimedia
Badnjak je jedan od simbola Božića

U večernjim satima, badnjak se svečano polaže na vatru. Prilikom paljenja, domaćin može izgovoriti molitvu ili zdravicu, moleći za zdravlje, sreću i napredak porodice u narednoj godini. Plamen badnjaka simbolizuje svetlost Hristovog rođenja koja osvetljava svet, dok toplota vatre predstavlja Božju ljubav koja greje srca vernika. U nekim krajevima, pepeo od izgorelog badnjaka čuva se i koristi tokom godine kao blagoslov za njive i stoku, verujući da donosi plodnost i zaštitu.

REGIONALNE RAZLIKE

Iako je suština običaja slična, postoje regionalne varijacije u načinu sečenja i paljenja badnjaka:

Srbija: Badnjak se često kiti crvenim trakama, suvim voćem i orasima, simbolizujući obilje i plodnost. Nakon paljenja, ukućani se okupljaju oko vatre, pevaju božićne pesme i dele badnje večernju trpezu. Na Kosovu i Metohiji posebna pažnja posvećuje se izboru badnjaka, verujući da drvo mora biti besprekorno pravo i zdravo. Unošenje badnjaka prati blagosiljanje doma i molitve za mir i zaštitu porodice.

Bosna i Hercegovina: U nekim delovima, badnjak se seče uz posebne pesme i molitve, a prilikom unošenja u kuću, domaćin posipa prag pšenicom ili kukuruzom, prizivajući blagostanje.

Crna Gora: U crnogorskim krajevima, običaj je da se seče više badnjaka, često onoliko koliko ima muških članova porodice. Badnjaci se unose uz pucanje iz pušaka ili prangija, što simbolizuje radost i veselje.

Hrvatska: Kod pravoslavnih Srba u Hrvatskoj, badnjak se često seče iz porodične šume, a prilikom paljenja, ukućani izgovaraju molitve za pokoj duša predaka, povezujući prošlost i sadašnjost.

Severna Makedonija: Badnjak se često kiti cvećem i svećama, a nakon paljenja, pepeo se čuva i koristi kao zaštita od zlih sila tokom godine.

Simbolika badnjaka

Badnjak nosi duboku simboliku u pravoslavnoj tradiciji. On predstavlja drvo koje su pastiri doneli, a Josif založio u hladnoj pećini kada se Hristos rodio, pružajući toplinu Bogomladencu i Bogorodici.

Plamen badnjaka simbolizuje svetlost Hristovog učenja koja prosvetljuje duše vernika, dok njegovo sagorevanje označava kraj starih grehova i početak novog, duhovno čistog života. U nekim tumačenjima, badnjak se povezuje i sa drvetom Krsta Hristovog, nagoveštavajući žrtvu koju će Spasitelj podneti za čovečanstvo.

Paul Dza / Sipa Press / Profimedia
Badnjak je jedan od simbola Božića

Badnja večera

Centralno mesto zauzima badnjeveče i trpeza. Badnja večera je posna, ali bogata simbolikom. Na stolu se obično nalaze pasulj, kupus, med, orasi, sušeno voće, a u nekim krajevima je već na Badnje veče i pogača u kojoj se krije novčić. Vezivanje večere sa simbolima obilja, zdravlja i sreće dodatno osvetljava značaj porodične harmonije tokom praznika.

Svako jelo na trpezi nosi posebno značenje: med simbolizuje slast života, orasi zdravlje i dugovečnost, dok novčić iz pogače označava sreću za onoga ko ga pronađe. Svi članovi porodice okupljaju se oko stola, zahvaljujući se Bogu na blagoslovima koje su primili i moleći se za mir, zdravlje i blagostanje u budućnosti.

Foto: SPC
Badnjak je jedan od simbola Božića

Očuvanje tradicije u gradskim sredinama

Danas, u vreme urbanizacije i modernizacije, običaji vezani za badnjak suočavaju se sa izazovima. U gradskim sredinama, mnogi ljudi badnjak nabavljaju na pijacama ili ga donose iz crkava, gde se organizuju blagoslovi i osvećenje. Ipak, želja da se tradicija očuva ostaje snažna, te se sve više mladih uključuje u ove običaje, shvatajući njihov značaj za očuvanje identiteta i duhovnog nasleđa.

Badnjak u pravoslavlju nije samo simbol Božića, već i dubokog duhovnog povezivanja sa korenima vere, porodičnih vrednosti i zajedništva. Njegovo sečenje, unošenje i paljenje prožeti su simbolikom svetlosti, ljubavi i nade, podsećajući vernike na svetlost Hristovog rođenja koja osvetljava sve tame sveta.