Plivanje za časni krst je u mnogim zemljama koje su prihvatile novi kalendar proteklo tradicionalnim uskakanjem u hladnu vodu. Grčka, Kipar, Bugarska, Rumunija, Ukrajina i zajednica hrišćana u Turskoj su plivali za časnim krstom.
Bugarska
U Bugarskoj su vernici u jezeru kod glavnog grada Sofije skakali u ledeno jezero kako bi uzeli drveni krst koji je bacio bugarski patrijarh Danail.
Osim u glavnom gradu za časni krst se skakalo i u ostalim manjim mestima.
Grčka
Za časnim krstom su plivali i u Grčkoj.
Grci su proslavili Bogojavljenje širom zemlje. Lepo vreme privuklo je mnoštvo vernika, a plivači su se takmičili da zgrabe krst koji su sveštenici bacali u mora, reke ili jezera, jer se veruje da onaj koji ga uzme dobija posebni blagoslov.
U luci Pirej, krst se tradicionalno baca tri puta zbog velikog broja plivača.
Premijer grčke Kirjakos Micotakis prisustvovao je ceremoniji u Atini, ističući da proslava Bogojavljenja šalje poruku optimizma i nade.
Kipar
Na Kipru je takođe proslavljeno Bogojavljenje, a vernici su se okupili u crkvama širom ostrva kako bi prisustvovali božanstvenoj liturgiji i plivali za časnim krstom.
Ovaj događaj je tradicionalno privukao veliki broj posetioca i vernika.
Turska
Grčka pravoslavna zajednica u Turskoj proslavila je Bogojavljenje, muškarci su skakali u ledene vode Zlatnog roga, glavnog ušća Bosfora u Istanbulu, kako bi uzeli drveni krst u okviru godišnjeg običaja.
Pravoslavci koji slave praznike po novom kalendaru
- 10/23 mart 1924: Carigradska patrijaršija, kiparska i grčka crkva
- 1/14 oktobar 1924: Poljska, ali danas ga se pridržavaju samo neke parohije
- 1/14 oktobar 1924: Rumunska pravoslavna crkva
- 1/14 oktobar 1928: Aleksandrijska patrijaršija i Antiohijska patrijaršija
- 20. decembar 1968: Bugarska pravoslavna crkva
- 1. septembar 2023: Pravoslavna crkva Ukrajine (nekanonska)
Crkve koje su prihvatile novi kalendar poznate su kao novokalendarci.
Novi kalendar nisu prihvatile pravoslavne crkave u Gruziji, Jerusalimu, Makedoniji, Svetoj gori, Rusiji, Srbiji, Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi (pod Moskovskoj patrijaršiji), kao ni grčki starokalendarci.
U jubilarnoj godini posvećenoj 850. godišnjici rođenja Svetog Save, patrijarhova božićna poslanica osvetljava put jedinstva, ljubavi i bratoljublja, uz apel za mir na Kosovu i Metohiji i podsećanje na značaj poštovanja mladosti i zajedništva.
Veruje se da će osobu koja izvuče novčić, do narednog izvlačenja pratiti sreća i prosperitet u životu.
Veliki broj vernika okupio se u svetinji kako bi ovaj sveti dan započeo prisustvovanjem liturgiji, ali i slušanjem mudrih poruka poglavara SPC
Liturgiji Svetog Vasilija Velikog se služi samo u određene dane - u nedelje Velike Četrdesetnice, osim Cvetne nedelje, na Veliki četvrtak i Veliku Subotu, uoči praznika Roždestva Hristova i Bogojavljenja, kao i na sam praznik ovog svetitelje.